těžba ropy zrychluje

Ropa znovu oslabuje, příčinou jsou vysoké zásoby

Světové ceny ropy se navzdory počátečnímu vzestupu dnes vrátily k poklesu. Trh nejprve reagoval na prognózu slabších světových dodávek suroviny, později se ale vrátil k poklesu po zprávě, že objem ropy uskladněné v klíčovém americkém překladišti Cushing je na vzestupu.

Severomořská ropa Brent kolem 17:20 ztrácela asi 1,3 procenta na 46,95 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI se během dne vyšplhala až na nové šestiměsíční maximum 47,02 USD za barel, později ale její cena vykazovala pokles o 0,9 procenta na 45,82 USD.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes předpověděla, že těžba ropy v zemích mimo kartel OPEC letos klesne zhruba o 800.000 barelů. To je více, než agentura odhadovala původně.

Společnost pro průzkum trhu Genscape ale později odhadla, že zásoby ropy v překladišti Cushing v Oklahomě, odkud se dodává ropa pro termínové kontrakty obchodované na newyorské burze NYMEX, vzrostly během týdne o více než půl milionu barelů. Jde o týden do 10. května, kdy z trhu zmizelo asi milion barelů kanadské ropy denně, která obvykle míří do Cushingu.

V Kanadě těžaři odstavili velkou část kapacit těžby z ropných písků kvůli rozsáhlému požáru v provincii Alberta. Nejmenovaný člen odborů ale podle médií nyní sdělil, že pracovníci společnosti Suncor Energy, jednoho z největších těžařů z ropných písků zasaženého požárem, se začnou vracet do práce. Dodávky na trh by se tedy měly obnovit.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *