Domů
Ropa
Síkela: Po dokončení projektu TAL+ bude možné ukončit dodávky ropy z Ruska
Ropovod Družba
Zdroj: MERO ČR

Síkela: Po dokončení projektu TAL+ bude možné ukončit dodávky ropy z Ruska

Ropa
1 komentář
28. srpen 2023, 14:29
ČTK

Po dokončení projektu TAL+ a výrazném navýšení kapacity Transalpinského ropovodu (TAL) bude možné ukončit veškeré dodávky ropovodem Družba z Ruska. Českým velvyslancům to při dnešní poradě v Černínském paláci řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Státní společnost Mero v červenci zahájila projekční práce na rozšíření kapacity TAL, zatím vybrala některé dodavatele a technologie. Projekt za 1,6 miliardy korun má od roku 2025 zajistit navýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země bude tak možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok.

Ropovodem TAL proudí ropa z italského Terstu do bavorského Ingolstadtu, odkud pokračuje do Česka ropovodem IKL. Další část ropy Česko nyní čerpá ropovodem Družba z Ruska.

Okamžitý přechod na výhradně neruské zdroje nebude podle Síkely do dokončení projektu možný. „Získali jsme po dohodě s německou a bavorskou vládou možnost technického navýšení. V tuto chvíli se jedná o instalaci větších turbín, mohutnějších motorů, které potřebnou směs do budoucna zajistí,“ poznamenal. Česko už má také podle Síkely v podstatě vytvořenu strukturu financování.

V roce 2022 přiteklo do rafinérií v Česku 7,4 milionu tun ropy, z toho 56 procent bylo z Ruska. Další část dodávek ropy do Česka zajišťuje ropovod IKL z Německa, který navazuje na ropovod TAL. Přes IKL je možné dopravit až 11 milionů tun ropy ročně, takové využití však nyní neumožňuje vytížení aktuálních kapacit ropovodu TAL.

Česko se už podle ministra zbavilo závislosti na dovozu plynu z Ruska, zásobníky jsou přesto téměř plné. Velmi slibně se podle Síkely rýsují dlouhodobé kontrakty na dodávky plynu z Alžírska, Kataru a Ománu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Zdeves Pavel
30. srpen 2023, 15:52

To že to přiteče jinou rourou ještě neznamená, že tam ta ropa nebude, když s ní obchodují i arabské země. Stejně jako plyn z Německa je odkud?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se