Domů
Ropa
USA prodaly 7 milionů barelů ropy ze svých strategických zásob
těžba ropy

USA prodaly 7 milionů barelů ropy ze svých strategických zásob

Ropa
3 komentáře
28. březen 2018, 13:58
Jan Votruba

Ministerstvo energetiky USA prodalo 7 milionů barelů ropy ze svých strategických vládních zásob. Zpravodajský portál Platts uvedl, že kupcem má být alespoň 5 různých společností. Barely ropy byly prodány ve třech ze čtyř různých míst pro skladování strategických zásob ropy pro USA podél Mexického zálivu. Aukční cena prodané ropy byla mezi hodnotami WTI cash + 1,5 dolaru a WTI cash + 1,7 dolaru za barel.

Ropu ze strategických zásob USA koupily společnosti Atlantic & Marketing, Phillips 66, Marathon Petroleum, Motiva a Trafigura. Největší množství putovalo do rukou společnosti Phillips 66.

„Nyní nevidím potřebu pro (vládní strategické) rezervy ropy,“ prohlásil John Herrington, který sloužil jako poradce pro energetiku u bývalého prezidenta Ronalda Regana, který nařídil v osmdesátých letech rozšířit strategické zásoby ropy.

Další aukce

Ministerstvo pro energetiku oznámilo prodej ropy ze svých vládních strategických zásob 8. března a aukce měla skončit 21. března. Ministerstvo se k prodeji zatím také ještě nevyjádřilo, protože výsledky zatím nebyly oficiálně zveřejněny. Fyzická předávka ropy by měla proběhnout v dubnu a květnu.

Tato aukce je nejnovější z plánované série 30 aukcí strategických zásob ropy vlády USA. Oficiálním důvodem pro prodej ropy je získání financí, které by následně měly napomoct obnově systému distribuce a skladování strategických zásob ropy na území USA, o kterém rozhodla vláda. Dle plánu by se mělo celkově prodat přes 300 milionů barelů ropy ze strategických zásob ve fiskálních letech 2017 až 2027.

Strategické zásoby ropy USA

Pro strategické zásoby ropy mají Spojené státy skladovací kapacitu 713,5 milionů barelů ropy a 12. ledna letošního roku v nich bylo 664 milionů barelů ropy. Jedná se stále o největší zásoby ropy na světě včetně kaverny číslo 5, která v sobě skrývá 37 milionů barelů ropy, což je nejvíce ropy na jednom místě na světě.

Otázka prodeje strategických zásob ropy a jejich reálný užitek stále trápí Washington. Amerika má mnoho nových zdrojů ropy z frakování a množství importu klesá. K prodeji části zásob se přiklání i prezident Donald Trump.

Využití strategických zásob ropy je stále dosti neurčité. Vláda nechává tuto moc prezidentovi, ale mnoho kritiků to vidí jako politický nástroj nejenom pro zahraniční politiku, ale i domácí. Například mnoho expertů se shodlo, že takto situaci využil prezident Bill Clinton.

Autor úvodní fotografie: Tim Evanson

Štítky:ropa
USA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
28. březen 2018, 17:29

Je fakt, že když už USA těží skoro stejně jako spotřebovávají, tak se dost vyplatí zrušit dražší polovinu z těch často přestárlých ropných skladů.

Martin Pácalt
29. březen 2018, 08:35

Nedivil bych se, pokud by šlo o plán jak prospět tlaku na snížení ceny. Vedle jiných opatření, o které třeba zatím nevyšly na povrch. Stačí držet ceny nízko a netřeba ani nikam vysílat armádu, Rusku, Blízkému Východu a Venezuele to jako šlápnutí na kuří oko bohatě postačuje. "Jen" za to USA zaplatí cenu na životním prostředí.

C
29. březen 2018, 13:30

Navíc je to průchodnější politicky a plácne se na to zelená samolepka protože to není uhlí a šetří se transportní energie. Jenže USA potřebují urychleně investovat do obnovy VE a ne do jejich likvidace což teď dělají aby si například jakýsi kmen mohl znovu uctívat lososího boha. Při vší úctě, to je pitomost! Pokud stojí hráz, tak by se bořit neměla, ale měla by se vybavit moderním kaplanovým soustrojím (v USA skoro rarita, skoro všude fancisky) a obnovit tam výrobu proudu. Jedná se v celých státech o 30-60GW.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se