
Argentina a Čína podepsaly smlouvu na dva jaderné reaktory
Čína má Argentině dodat dva jaderné reaktory – jeden tlakovodní reaktor na těžkou vodu CANDU (PHWR) a druhý tlakovodní reaktor Hualong-1 (PWR). Smlouva byla mezi 19 dohodami podepsanými v Pekingu během setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a argentinského prezidenta Mauricia Macriho.
V listopadu 2015 podepsala Argentina s Čínou smlouvu na výstavbu čtvrtého a pátého jaderného reaktoru – celkově třetí reaktor CANDU v lokalitě Atucha a tlakovodní reaktor na nespecifikovaném místě. Náklady údajně činily zhruba 15 miliard dolarů (asi 355 miliard korun), přičemž Čína podle toho, co v té době vydala kancelář argentinského prezidenta, měla přispět zhruba 85 % požadovaného financování.
V roce 2016 bylo podepsáno memorandum o porozumění, která potvrzovala, že dohoda uzavřená předchozí vládou tehdejší prezidentky Cristiny Fernandez je stále platná.
V půlce května letošního roku byla podepsána smlouva mezi Nucleoeléctrica Argentina SA (NASA), China National Nuclear Corporation (CNNC) a dceřinou společností CNNC China Zhongyuan Engineering Corporation (CZEC) na dodávku již dříve dohodnutých reaktorů. Smlouvu podepsal prezident NASA Omar Semoloni, předseda představenstva CNNC Wang Šou-ťün a prezidentem CZEC Jang Čchao-tungem.
Podle dohody CNNC a NASA bude zahájena výstavba CANDU-6 PHWR o elektrickém výkonu 700 MWe v roce 2018. Druhý dohodnutý reaktor Hualong-1 o elektrickém výkonu 1000 MWe se začne budovat v roce 2020.
Výstavba jaderného reaktoru CANDU bude v režii argentinské společnosti NASA (projektant, architekt, stavitel a provozovatel nového reaktoru), protože je držitelem práva na technologii.
Čínský export jaderných technologií pokračuje
V roce 2012 došlo k rozhodnutí o racionalizaci projektu jaderného reaktoru čínské provenience. Byly spojeny projekty CNNC na ACP1000 a projekt CGN (China General Nuclear Power Group) na ACPR1000. Ze spojení vznikl standardizovaný jaderný reaktor Hualong-1 (HPR1000).
I přes značnou standardizaci nabízí obě společnosti mírně odlišná řešení, ve kterých se projevují původní projekty. Obě společnosti mají i svoje vlastní dodavatelské řetězce.
Hualong International Nuclear Power Technology – společný podnik mezi CGN a CNNC byl vytvořen na podporu konstrukce reaktoru Hualong-1 na exportních trzích – byl oficiálně zahájen v březnu 2016.
Pákistánská elektrárna Karachi bude pravděpodobně prvním vývozem jednotek Hualong-1. Projekt Hualong-1 je rovněž podporován pro použití v jaderné elektrárně Bradwell ve Velké Británii.
Zdroj úvodní fotografie: World Nuclear News
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se