Bateriové úložiště

ČEZ postaví v Tušimicích velké bateriové úložiště energie

Energetická společnost ČEZ postaví v Tušimicích na Chomutovsku velký bateriový systém pro ukládání energie. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Stavba má začít příští rok, firma chce spustit zařízení na přelomu let 2018 a 2019. Spuštění podobného zařízení nyní dokončují společnosti E.ON v Mydlovarech na Českobudějovicku a firma Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku.

Baterie instalované E.ON a Solar Global budou mít kapacitu jedné megawatthodiny (MWh), náklady na vybudování v obou případech činí zhruba 20 milionů korun. Projekt ČEZ by měl být mírně větší, výši investice Beneš nesdělil.

„Bateriové systémy, ať už ty velké pro stabilizaci sítě, podpůrné služby a řízení odchylky velkých zákazníků, nebo ty malé, které budou lidé používat v domácnostech, budou součástí budoucnosti energetiky,“ řekl Beneš.

čez budova

Ilustrační foto

Výkonný ředitel asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ Jan Fousek v srpnu ČTK řekl, že velkých bateriových úložišť energie se může v Česku do začátku roku 2019 začít stavět kolem 20.

Asociace už dříve uvedla, že prosazuje, aby velké bateriové systémy měly v energetické legislativě podobné postavení, jako mají přečerpávací vodní elektrárny a mohly být využívány jako regulační zdroj, tak jak tomu je v některých západních zemích.

Autor:8 odpovědí na ČEZ postaví v Tušimicích velké bateriové úložiště energie

 1. Jan Veselý napsal:

  1000 USD/kWh? Dost je natáhli, ve světě se staví za polovinu.

  • Vláďa napsal:

   Naprostý souhlas. Před lety jsem byl nucený zajistit napájení pro zajištění ošetřování pacienta (odsávačka hlenů, pohyb polohovatelného lůžka, koncentrátor kyslíku). Použil jsem dva akumulátory 12V/200Ah, automatickou nabíječku a střídač. Dohromady to stálo okolo 28 tisíc. Tak že 4,8 kWh za uvedenou cenu.

   • Jan Veselý napsal:

    No jo, olovo. To se v tady těch aplikacích nepoužívá, protože to nemá dostatečnou životnost.

    • Vláďa napsal:

     Akumulace stále funguje ale přesto se snažím získat náhradu. Stále se ptám po možnosti koupě HE3DA. Nikde není údaj o ceně cca 5 kWh akumulace.

     • Jan Veselý napsal:

      Spíše bych doporučil podívat se někde na Alibabovi na LiFePO články od nějakých renomovanějších výrobců nebo na lithium-titanátové baterie od Toshiby.

  • Vinkler napsal:

   Tedy\ jesli jsem se nespletl v řádu. Ke každé 1 MW FVE by měl být postaven zdroj bateriový zdroj 1 MWh pro vykrývání cca 8 hodin, za 20 mil Kč , ale cca 300 MWh pro vykrývání cca 4 měsíců. Sečte si prosím investiční náklady na 1 MW zdroj trvalejší dodávky. Jen 10(či20)x300 je 3-6 000 milionů Kč. Proti tomu je náklad na panely 1 MW FVE sranda.

   • Milan Vaněček napsal:

    To co navrhujete je naprostá pitomost. Ukládat do baterií elektřinu na 4 měsíce může chtít jen ……. (doplňte si ci chcete).

    • Panaka napsal:

     Nehodlám se prit nad nápady preddiskutujiciho, nicméně co nam (ehm, ERÚ) brání nastavit regulatorni ramec tak, že 1MW FVE elektrárna si nasmlouva 1MW vykonu v teplé plynove elektrarne, která bude k dispozici, pokud si operátor trhu řekne? Čistě z toho důvodu, že mimo spickovani se plyn momentálně nevyplatí, jiné zdroje dodají (obvykle) energii ochotně a levněji.
     Tímto opatřením by se vliv FVE na horní extrémy omezil na skutečné náklady plynové elektrárny… a stále by to mělo vycházet levněji než baterie na 4/6/8 hodin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *