Evropa poprvé předčila USA v prodeji elektromobilů

Podle nejnovějších informací již Spojené státy americké nejsou světovou jedničkou v oblasti prodeje plug-in hybridů. Americký trh byl poprvé překonán prodeji v Evropě.

Přesněji řečeno se  v období od ledna do dubna roku 2015 prodeje v Evropě prudce zvedly a předčily americké o 60 %.

Část vzestupu prodeje na evropském trhu lze zdůvodnit relativně kladným přijetím plug-in hybridních vozidel ve srovnání s trhem americkým. Budeme-li hovořit v konkrétních číslech (převzato z evropského zpravodaje Automotive Industry Data): 51 386 plug-inů prodáno v Evropě (24 578 hybridů + 26 808 elektromobilů) a 32 087 v USA (10 684 hybridů + 21 403 elektromobilů).

Je ovšem pravdou, že za poklesem prodejů v USA může stát očekávání nového modelu Chevy Volt v roce 2016. Po nástupu tohoto modelu lze opět očekávat značný nárůst prodejů. Prodej vozů značky Chevy je nicméně cílen spíše na americký trh, v Evropě se s tímto modelem tudíž setkáme pouze ojediněle. Evropský trh se až na pár výjimek zaměřuje spíše na místní značky. Velké ambice na tomto trhu má v následujícím desetiletí například německé BMW, jak jsme nedávno zmínili.

Dalším faktem, který v tomto případě hraje pro Evropu, je právě skutečnost, že mnoho v Evropě velmi populárních modelů není v USA k dispozici, jako například Mitsubishi Outlander, jež je nejprodávanějším modelem v Evropě, Audi A3 e-Tron a VW Golf GTE.

Jedná se o poměrně zajímavá čísla a nezbývá než sledovat, bude-li trend vývoje prodejů pokračovat i po zbytek roku.

Významným hráčem je i Čína

Pro zajímavost i čínský trh má podobný vývoj prodejů. Ve stejném období zde bylo prodáno 27 405 hybridů a 16 138 elektromobilů. Můžeme si tedy všimnout, že čínské prodeje co do objemu předčily ty americké a za evropskými čísly rovněž příliš nezaostávají.

Úvodní fotografie převzata ze serveru auto.cz.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *