Domů
Rychlé zprávy
Konstrukce černobylského sarkofágu je nestabilní, částečně demontován by měl být do roku 2029
Jaderná elektrárna Černobyl v roce 2011. Autor: Bkv7601 @WikimediaCommons
Zdroj: Wikimedia Commons / Bkv7601 / CC BY-SA 3.0

Konstrukce černobylského sarkofágu je nestabilní, částečně demontován by měl být do roku 2029

V jaderné elektrárně Černobyl se prodlouží demontáž částí původního krytu nad havarovaným reaktorem. Projekt na jejich zabezpečení by měl být zpracován do roku 2025 a samotné práce budou probíhat do roku 2029. Některé části krytu jsou velmi nestabilní a bez technického přičinění hrozí jejich pravděpodobné zřícení. Černobyl tak čeká další fáze procesu stabilizace reaktoru, který ani po téměř 40 letech nemůže být ukončen. Pod „sarkofágem“ se stále nachází 200 tun vysoce radioaktivního materiálu.

Demontáž má na starosti společnost Ukrbudmontaž, která v roce 2019 vyhrála výběrové řízení. Licence na prodloužení prací byla udělena na základě opožděného financování, a také kvůli probíhajícímu rusko-ukrajinskému konfliktu. Práce budou zahrnovat samotnou demontáž, vyztužení a konečné zpracování kontaminovaných fragmentů.

Nestabilita sarkofágu je zapříčiněna působením extrémního radioaktivního zatížení a také jeho stářím. Výstavba byla zahájena zhruba po měsíci od samotné havárie v roce 1986 za velmi nebezpečných podmínek. Dokončena byla ještě téhož roku v listopadu. Tato prvotní ochrana v podobě masivní ocelobetonové konstrukce zabezpečila epicentrum katastrofy od další kontaminace okolního prostředí a reaktor od působení klimatických vlivů.

V roce 2010 pokračovala fáze výstavby další části pro oddělení sarkofágu od vnějšího okolí a umožnění kontrolované demontáže pozůstatků reaktoru. Výsledkem byl takzvaný „New Safe Confinement“, obří ocelový kryt, který byl instalován nad krytem původním. Tento technický unikát o váze 36 000 tun (pro porovnání trojnásobek váhy Eiffelovy věže v Paříži), jehož střešní krytí by pokrylo plochu 12 fotbalových hřišť, byl dokončen v roce 2018.

Nynější projekt tedy představuje postoupení do další etapy zdánlivě nekončícího zabezpečení, což jen podtrhuje dalekosáhlost havárie. Důležité je podotknout, že nyní se jedná o demontáž pouze nestabilních částí reaktoru.

Poslední čtvrtá etapa, která bude zahrnovat celkovou demontáž reaktoru a vyklizení lokality, je odhadována do roku 2065. Zda tomu tak bude, dnes nemůže nikdo s jistotou říct.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Petr Hariprasad Hajič
12. prosinec 2023, 15:08

Obrovský průšvih, obrovská finanční ztráta, obrovská ekologická zátěž, jejíž konec je nedohlednu. Troufám si říci, že dřív bude funkční termojaderný reaktor pro komerční využití, než se povede sanovat alespoň černobylský reaktor. Okolní odmoření se nepovede asi nikdy. Bude se muset počkat, až zamoření přirozeně klesne samo.

Milan Vaněček
12. prosinec 2023, 16:27

Ono v tom Japonsku to taky není velká sláva, taky budou Fukušimu řešit ještě mnoho, mnoho desítek let

Lukáš
12. prosinec 2023, 16:30

Tak ist ako bordel z OZE ;)

Ivan Novák
12. prosinec 2023, 19:24

Jakkoli moskali nemají právo ve své nynější agresi uspět, je nutno podotknout, že lhát a rozkrádat je bohužel součástí ukrajinských běžných mravů. Situace v Černobylu bude naléhavá přesně do té doby, dokud poplynou ze zahraničí příspěvky na její sanaci.

Pravoslav Motyčka
12. prosinec 2023, 23:17

Zamoření tam je, protože to prostě nikdo nevyčistil. Samozřejmě že časem zamoření klesá dnes je zhruba poloviční než bylo 7 let po havárii. Bělorusko už díky přirozenému poklesu a dočištění mohlo znovu osídlit své území. Co se týče radiace v okolí Černobylu pak aktuální hodnota je asi 0,14 μSv/h , pro lidi je považována za celoročně bezpečnou radiace okolo 0,11 μSv/h. Takže asi za 15 let se tam člověk bude moci dlouhodobě bezpečně zdržovat. ( asi ne všude ) Tím samozřejmě nemyslím nějaké přehrabování půdy , kdy se Cesium-137 dostane zase na povrch v každém případě omezení se budou moci radikálně zmenšovat. Například havárie Fukušima už byla omezena jen na elektrárnu lidé se už mohly vrátit do svých domovů , bylo to možné jednak díky dekontaminaci území a jednak díky řádově menším unikům radiace proti Černobylu. Samotná elektrárna se bude samozřejmě likvidovat desítky let , ale to už není takový problém.

hellokitty
14. prosinec 2023, 10:57

likvidovanie elektrarne neni takovy problem? stale to musi niekto zaplatit a vlivom inflacie je ta cena stale vyssia a vyssia

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se