čez budova

Možnosti transformace ČEZ posoudí tým expertů sestavený vládou

Vláda sestaví tým, který bude s vedením energetické společnosti ČEZ hovořit o návrzích na rozdělení firmy. Budou v něm experti na energetiku a finance, uvedl dnes po jednání kabinetu premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Majoritním akcionářem největší tuzemské energetické firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

O rozdělení firmy se uvažuje mimo jiné kvůli stavbě nového jaderného zdroje. Babiš ještě jako ministr financí v minulé vládě několikrát uvedl, že výstavbu bloku by měl financovat sám ČEZ. To by ale mohlo být mimo jiné nevýhodné pro minoritní akcionáře.

Firma minulý týden v prezentaci určené členům hospodářského výboru Sněmovny uvedla, že z variant transformace ČEZ je nejlépe hodnocená možnost, kdy by se jaderné a konvenční zdroje oddělily od distribuce a takzvané nové energetiky.

Rozdělení firmy není jedinou variantou, nad kterou se při rozhodování o financování případného bloku uvažuje. Ve hře je také možnost, že by stavbu nového bloku zajistila dceřiná společnost ČEZ, a varianta, že by tuto dceřinou společnost odkoupil od ČEZ stát a ta by následně realizovala stavbu.

Jaderná elektrárna dukovany

Ilustrační foto

ČEZ celkem zkoumal šest možných alternativ rozdělení. Nejpreferovanější variantou je ta, že by stát plně vlastnil jadernou, uhelnou, těžební a obchodní část.

Stavba nového jaderného zdroje by tak neměla žádný dopad na minoritní akcionáře, kterých má nyní ČEZ asi 30 procent. „Nový ČEZ“, ve kterém by si měl stát v první fázi ponechat 51 procent, by zahrnoval distribuci, prodej, obnovitelné zdroje a energetické služby ESCO. Podíl státu v této firmě by se postupně mohl snížit na 25 procent. Hodnota ČEZ by se podle firmy tímto krokem mohla zvýšit až o 65 miliard korun.

Autor:2 odpovědí na Možnosti transformace ČEZ posoudí tým expertů sestavený vládou

  1. energetik napsal:

    Moje předpověď. ČEZ bude rozdělen, rozkraden a vytunelován a státu zůstanou méně výdělečné a méně efektivní části. A to je cíl. Stavba reaktorů nebude zahájena, to je jen záminka a vábnička.

  2. Martin Pácalt napsal:

    Docela by mě zajímalo, např. za jaké úroky by si půjčovala ryze státní jaderno-uhelno-těžební část a za kolik si budou případně půjčovat minoritní vlastníci. Prodávat ČEZkou 30%ní část byl strategický nesmysl. Jednorázový příjem pro stát je v prachu a zbyly jen problémy dohodnout se.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *