Domů
Rychlé zprávy
Nejistota vývoje poptávky po plynu v Evropě: Výzva pro americké exportéry
Plovoucí LNG terminál Neptune
Zdroj: ​​Höegh LNG

Nejistota vývoje poptávky po plynu v Evropě: Výzva pro americké exportéry

Snaha Evropy snížit svou závislost na ruském plynu zpočátku prospěla americkému sektoru zkapalněného zemního plynu (LNG). Dlouhodobé trendy na trhu a regulační změny však naznačují pokles evropské poptávky již v roce 2030. Scénáře založené na plánech Fit for 55 a RePowerEU naznačují snížení dodávek o 29 až 52 %. Trh EU tak nejspíš nebude přispívat k růst poptávky po exportu LNG ze Spojených států.

Pokles dodávek ruského plynu na méně než 15 % v roce 2023 vyvolal prudký růst poptávky po zkapalněném zemním plynu (LNG). Díky tomu vzrostl podíl dodávek od alternativních dodavatelů do Evropy. Významně z tohoto trendu profitovali dodavatelé ze Spojených států, které byly v roce 2023 největším dodavatelem LNG do Evropy. Z USA se dovezlo 56,2 bcm, tedy téměř 50 % importovaného LNG, a export se tak oproti roku 2023 téměř ztrojnásobil.

Evropská unie si nicméně v reakci na válku na Ukrajině stanovila za cíl celkovou spotřebu plynu snížit. Závislost na Rusku skrze plynovodní infrastrukturu by měla být kompletně ukončena do roku 2027. Celková poptávka po plynu do roku 2030 by pak měla být snížena dle plánu RePowerEU až o polovinu (52 %) oproti roku 2019. Takový cíl je mnohem ambicióznější než předpoklad balíčku Fit for 55, který cílí na redukci spotřeby o 29 % do roku 2030.

Dle Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) se dodávky LNG klesající poptávce přizpůsobí. V případě, že dojde k redukci spotřeby dle Fit for 55, klesnou celkové dodávané objemy z 330 bcm v roce 2024 na 311 bcm v roce 2030. Scénář vypočtený na základě plánu RePowerEU kalkuluje, že se bude do EU dovážet jen 184 bcm a již v roce 2025 budou dodávky sníženy na 312 bcm.

Scénáře spotřeby plynu v EU do roku 2030. Zdroj: ACER

Výzva pro americké exportéry i investory v Evropě

Nejistota ohledně budoucího vývoje spotřeby plynu v Evropě představuje další výzvu pro americké exportéry. Předpoklad klesající poptávky na klíčových trzích pro ně bude znamenat komplikaci při uzavírání dlouhodobých smluv o dodávkách plynu. Velká část projektů má být přitom dokončena až v druhé polovině dekády, tedy v době, kdy by poptávka v EU měla oslabovat.

Nejistota přitom dopadá i na investory v Evropě, při realizaci dalších investic. Ty jsou důležité zejména pro zajištění bezpečnosti, modernizace a transformace infrastruktury. Zemní plyn zároveň má být zdrojem, který pomůže v mnoha zemích překlenou odklon od uhlí. Například v Německu měl hrát plyn zásadní roli při transformaci energetiky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Mex
26. březen 2024, 15:47

No bóže. Tak se Katar prohlásí ze nedemokratický a mír ohrožující, od kterého tedy nikdo morální nemůže nakupovat.

Nord-Streamy jsou odstřelené, přes Ukrajinu už taky plyn neprojde. Takže od importu v plynném stavu nebezpečí nehrozí.

A hned je zase zpět poptávka po demokratickém LNG z Ameriky.

Michal K.
27. březen 2024, 10:31

Este treba dodat podstatnu vec. Ze keby ussa nakupila nedemorakticky plyn a ho obratom predala do eu, tak to je v poriadku. Pretoze, to uz by islo o plyn demokraticky.

Tu treba avsak pocitat s nemalou prirazkou. Pretoze vyrobit z nedemokratickeho plynu, plyn demokraticky, neni len tak. To uz si vyzaduje kumst, investicie a know-how

Pravoslav Motyčka
26. březen 2024, 22:22

Američtí exportéři nemusejí mít žádné obavy. Jen Německo plánuje postavit až 20GW nových plynových el. stejně tak se bude stavět u nás nebo v Polsku. Větší pokles poptávky po plynu je proto nepravděpodobný.

Jan Kropáč
28. březen 2024, 07:15

To, že postavíte plynovou elektrárnu neznamená, že pojede 24/7. To jsou spíše vyrovnávací kapacity reagující na odstavení uhlí než stabilní zdroje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se