Domů
Rychlé zprávy
OPEC v závěru roku opustil jeden z členů
Zdroj: OPEC
Zdroj: OPEC

OPEC v závěru roku opustil jeden z členů

Závěr roku 2023 přinesl změnu v řadách Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Angola se jako dosavadní člen rozhodla pro vystoupení. Pomyslně tak následuje Indonésii, Katar a Ekvádor, kteří v relativně nedávné době udělaly totéž. Důvodem pro angolské vystoupení je spor ohledně produkčních kvót, spekuluje se také o provázanosti s nedávnou návštěvou amerického prezidenta v zemi. OPEC tak vstupuje do roku 2024 se dvanácti členy, je však nepravděpodobné, že by to organizaci značně ovlivnilo v její působnosti.

Angola, která byla členem OPECu od roku 2007, disponuje velkými zásobami ropy. V průběhu času se dokázala vyšplhat na denní produkci přibližně 1,1 milionu barelů, což vzhledem k produkci celé organizace okolo 30 milionů barelů denně není tak podstatné procento. Angolská ekonomika se nicméně díky ropnému bohatství stala jednou z nejrychleji rostoucích na světě. Plánované produkční kvóty by se tak mohly růstu významně dotknout.

Angola iniciovala nesouhlas již v listopadu, kdy byl tento záměr projednáván na plénu organizace. Na její stranu se přidala i sousední Nigérie, neboť obě země potřebují konstantně navyšovat své příjmy v cizí měně. Takovéto omezení by se zmíněných zemí dotklo mnohem více než lídrů, jako je Saudská Arábie. Zatímco Nigérie však stále setrvává v členství, Angola se rozhodla pro radikální výstup.

Ministr pro nerostné zdroje a ropu Diamantino Pedro Azevedo výstup komentoval s odkazem na neslučitelnost zájmů a ztrátu smyslu v organizaci dále pokračovat. Dle jeho výroku je snižování produkce v přímém rozporu se státní politikou a uzavřenými kontrakty.

Média dále spekulují, do jaké míry mohlo rozhodnutí ovlivnit rodící se americko-angolské spojení. Závěrem roku totiž proběhala návštěva angolského prezidenta João Lourença v Bílém domě.

Společně s Joe Bidenem tak stvrdili partnerství a vůli USA investovat v železničním projektu, který spojí angolský přístav Lobito se Zambií a Kongem, zeměmi bohatými na nerostné suroviny. USA je dlouhodobým souputníkem OPECu, kdy se obě strany snaží o dominanci na ropném trhu.

Závěrem je vhodné zmínit fakt, že odchod Angoly zřejmě nezpůsobí domino-efekt napříč organizací. OPEC plánuje omezení produkce s cílem povzbudit ropný trh i na první 3 měsíce v novém roce. Bez Angoly, která v posledních měsících navyšovala produkci a export, by se organizace mohla přiblížit skutečné cílové úrovni produkce. V rámci OPEC+ tyto ambice podpoří nově Brazílie, která společně se svým vstupem s kvótami souhlasila.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jiří Švarc
9. leden 2024, 12:26

"Na její stranu se přidala i sousední Nigérie"

A co sousední Saudská Arábie nebo sousední Rusko a nebo co si od souseda půjčit mapu? :-)

Jiří Švarc
9. leden 2024, 12:26

"Na její stranu se přidala i sousední Nigérie"

A co sousední Saudská Arábie nebo Rusko a nebo co si od souseda půjčit mapu?

Jiří Švarc
9. leden 2024, 12:27

Ach jo, tady nic neprojde, tak jen suše Nigérie nesousedí s Angolou, opravte si to.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se