Domů
Rychlé zprávy
Orano provedlo první řez rozebíraného jaderného reaktoru v Crystal River
Zdroj: Orano
Zdroj: Orano

Orano provedlo první řez rozebíraného jaderného reaktoru v Crystal River

Americká divize společnosti Orano úspěšně oddělila horní třetinu reaktorové nádoby a ­­­­společně s vnitřními prvky ji uložila do obalového souboru. Rozřezávání probíhalo pomocí jejich optimalizovaného segmentačního procesu. Reaktorová nádoba bude rozdělena na 3 kusy a rozebírání elektrárny se posune do další fáze.

Tým pracovníků provedl segmentaci vnitřních struktur reaktoru pod vodou. Během procesu oddělení byl vzniklý radioaktivní odpad kategorizovaný dle úrovně radiace. Pracovníci rozčlenili radioaktivní materiál dle výpočtů aktivace a experimentálního ověření pomocí neutronové aktivační analýzy do jednotlivých kategorií.

Jsem pyšný na provádějící segmentaci reaktorové nádoby. Podle zadání, včas a dle předběžného finančního plánu provedli bezpečně rozřezání a uložení horní části reaktorové nádoby o hmotnosti 246 tun,“ sdělil Amir Vexler, generální ředitel americké divize společnosti Orano.

Metoda segmentace reaktoru společnosti Orano

Kusy vnitřních reaktorových struktur s nízkým dávkovým příkonem klasifikovali pracovníci jako nízkoaktivní odpad a umístili jej do speciálních skladovacích obalových souborů uložených na lokalitě jaderné elektrárny. Zbylé kusy pracovníci přeskládali do reaktorové nádoby tak, aby se navzájem stínily.

Metoda pokročilé segmentace umožní roztřídění radioaktivních materiálů dle jednotlivých tříd. Americký jaderný dozor rozděluje radioaktivní odpad do 3 kategorií, resp. tříd - A,B a C. Zatímco na odpad třídy A klade nejmenší požadavky, nároky na přepravu a uskladnění radioaktivních materiálů třídy B a jsou mnohem vyšší.

Při segmentaci reaktorové nádoby pracovníci umístí odpad třídy A do spodní a horní části reaktorové nádoby. Zbylá část reaktoru poskytne prostor pro odpad třídy B a C, čímž klesnou náklady na skladování takového odpadu.

Oddělený kus reaktorové nádoby při zvedání ze šachty reaktoru Zdroj: Orano

Vysušenou reaktorovou nádobu společně s vloženými kusy vnitřních struktur reaktoru pracovníci zalili umělým pojivem. To ztvrdlo a vytvořilo jedinou pevnou strukturu. Následně došlo k oddělení horního bloku pomocí pily s diamantovým drátem. Odříznutý kus byl jeřábem přesunut do speciálního obalu, ve kterém byl opět zalit umělým pojivem. Po zatuhnutí pojiva pracovníci svařili obalový soubor a připravili jej k transportu do specializovaného závodu.

 

Zabalený kus reaktorové nádoby ve svém transportním obalu Zdroj: Orano

Třetí blok elektrárny Crystal River o výkonu 2609 MWt byl tlakovodní reaktor na Floridě spuštěný v roce 1976. Komplikace spojené s budovou kontejnmentu po výměně parogenerátoru v září 2009 způsobily předběžné odstavení této elektrárny. V roce 2020 vlastník elektrárny, společnost Duke Energy, oznámila plány na urychlení rozebírání elektrárny. Procesu rozebírání elektrárny se účastní také konsorcium partnerů s názvem Accelerated Decommissioning Partners. Toto konsorcium tvoří společnosti NorthStar Group Services a americká divize Orano.

Původní plán počítal s rozebíráním elektrárny v roce 2067. Aktualizovaný plán společnosti Duke Energy měl urychlit rozebírání a začátek přesunout na rok 2020. Reálné rozebírání začalo v roce 2021 a podle plánu by měla být téměř celá elektrárna rozebrána do roku 2027. Po dokončení rozebírání na lokalitě zůstane pouze bazén skladování s použitým jaderným palivem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Antonín Mikeš
2. září 2023, 16:22

Ano, je vidět n, že likvidace vysloužilé JE není zásadní problém, technologie existují a jsou vyzkoušené v průmyslovém měřítku i přímo v praxi. Dokonce se celá likvidace urychluje jak se celý průmysl vyvíjí, ačkoli kritici říkají že bpouze stagnuje a zaostává.

Zdeves Pavel
2. září 2023, 20:54

No ono u těch JE je to technologický zvládnuto. On radioaktivní je v principu reaktor a jeho části a relativně tenká vrstva betonu kolem šachty kde je reaktor umístěn a méně bazén po vyvezení paliva. Ostatní části se dají dekontaminovat a pak normálně rozebrat. A ještě se využívá čas. To se nejprve zlikviduje všechno mimo reaktor a mezitím dojde k výraznému poklesu radioaktivity reaktoru.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se