Domů
Rychlé zprávy
Ani první do provozu uváděný EPR reaktor Taishan se nevyhnul zvýšeným nákladům
Druhý reaktor EPR v čínské jaderné elektrárně Taishan.
Zdroj: EDF

Ani první do provozu uváděný EPR reaktor Taishan se nevyhnul zvýšeným nákladům

Jaderná elektrárna Taishan s reaktorem EPR zvýšila náklady na svoji výstavbu o cca 17 %. Celkové náklady se nyní mají pohybovat kolem 10 mld. EUR za oba bloky. Uvedení do provozu se pro první blok očekává v první polovině roku 2017 resp. druhé polovině roku 2017 pro druhý blok.

Jaderná elektrárna v Číně má být podle aktuálních plánů prvním reaktorem EPR uvedeným do provozu. Přesto se ani tato elektrárna nevyhnula problémům s dostavbou, když v minulých dnech oznámila zvýšení nákladů na stavbu o 17 %. Celkem by se již cena za oba bloky měla dostat přes 10 mld. EUR.

Důvodem pro zvýšení nákladů jsou dodatečné inženýrské a stavební práce spolu s náročnějším testováním, které je spojeno s faktem, že se jedná o první reaktor tohoto typu uváděný do provozu.

Díky tomu se zvedly i celkové náklady na jednotku instalovaného elektrického výkonu, který nyní dosahuje na 22-23 yuanů/We (cca 3100 EUR/kWe), původně přitom bylo v plánu postavit elektrárnu za 14 yuanů/We (cca 1900 EUR/MWe).

Cena za jednotku výkonu je v zemích mimo OECD včetně Číny výrazně nižší, zatímco v zemích OECD je současná stavba nyní odhadována na 4700 EUR/kWe, mimo OECD  jsou podle zprávy OECD z roku 2015 známy dva projekty z Číny s cenou cca 1700 a 2470 EUR/kWe.

S ohledem na dobu výstavby je na tom čínská elektrárna lépe, než reaktory ve výstavbě v Evropě, přesto ale bylo u jednotlivých bloků plánováno uvedení do provozu již v roce 2013 resp. 2014.

Navíc se ani jaderné elektrárně Taishan nevyhnul problém Arevy, kvůli kterému je přezkoumávána reaktorová nádoba v elektrárně Flamanville. Není totiž zatím jasné, zda elektrárna Taishan neobsahuje některé z vadných součástek z továrny Le Creusot.

Areva přiznala chyby v dokumentaci u 400 součástí pro jaderné elektrárny a uvedla, že 50 jich je provozováno ve Francii. I proto se v Číně objevují hlasy, aby byly dokumenty k elektrárně Taishan důkladně prozkoumány.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se