Domů
Rychlé zprávy
V půlce ledna by mohlo být jasné, kdy Německo skončí s uhlím
Těžba uhlí RWE
Autor: glasseyes view https://www.flickr.com/photos/axelhartmann/11779265075/

V půlce ledna by mohlo být jasné, kdy Německo skončí s uhlím

V polovině měsíce by mohlo být jasno v tom, kdy Německo přestane používat energii z uhlí. Na 15. ledna si totiž kancléřka Angela Merkelová (CDU) pozvala zástupce komise, která má konkrétní termín navrhnout. S dosavadním působením skupiny není podle magazínu Spiegel zcela spokojena.

Komise s názvem Růst, strukturální změny a zaměstnanost, v níž zasedají zástupci vlády, průmyslu, odborů i organizací na ochranu životního prostředí, má stanovit konečné datum a také přijít s návrhy, jak regiony dotčené těžbou transformovat a jak změny v nich financovat.

Se svou prací měla být komise původně hotova už loni v listopadu, ale kvůli sporům odložila rozhodnutí do února letošního roku. I proto se nyní do vyjednávání vloží přímo Merkelová, k níž mají v polovině ledna přijít příslušní ministři, šéfové vlád spolkových zemí, kde se těží hnědé uhlí, a čtyři předsedající takzvané uhelné komise.

Jedním z hlavních odběratelů uhlí EP Energy je uhelná elektrárna Schkopau
Ilustrační foto

Na schůzce se zřejmě bude diskutovat hlavně o tom, jakým způsobem bude zemím, v nichž skončí těžba, zajištěna finanční pomoc, a jak si ji rozdělí. Braniborsko, Sasko a Sasko-Anhaltsko požadují celkem na 60 miliard eur (1,5 bilionu Kč) na příštích 30 let.

Pokud jde o datum, kdy v Německu skončí všechny hnědouhelné doly a také provoz uhelných elektráren, očekávají pozorovatelé, že se komise dohodne na roku 2035. Už koncem loňského roku se ve spolkové republice přestalo s těžbou černého uhlí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Martin Hájek
7. leden 2019, 16:41

Rok 2035 pro ukončení provozu uhelných elektráren je pro Německo jen trapný zbožným přáním. Už v roce 2022 bude elektřina nejen v Německu, ale v celé střední Evropě velmi drahá záležitost. Je naprosto nereálné nahradit spolehlivý výkon uhelných elektráren v Německu za pouhých 17 let. Je to také naprostý nesmysl ve vztahu k superkritickým blokům, které byly teprve nedávno uvedené do provozu a v té době nebudou ani v polovině životnosti. Však ony přijde srážka s realitou a všechno bude jinak. Pokud CDU a Socdem takto zblbnou, tak příští volby vyhraje AfD.

Jan Veselý
7. leden 2019, 19:51

Bububu, čert na zdi už je namalovaný.

Jak vypadá v číslech vyjádřená "velmi drahá záležitost"? Už jste všechny úspory utratil za uhelné a plynové elektrárny? Kolik jste si na ten super byznys půjčil z banky?

Dáte si na střechu FVE a do garáže/do sklepa baterii a elektrocentrálu?

Martin Hajek
7. leden 2019, 22:52

100 Euro baseload, peaky klidně 2000 Euro (pokud se k uzavření jádra přidá do roku 2020 ještě další porce administrativně zavíraného uhlí). Poptávka po elektřině je velmi nepružná. Fotovolatika je z tohoto pohledu samozřejmě úplně nanic, protože přesně v době nejdražší elektřiny nebude vyrábět nic, naopak bude vyrábět v době, kdy bude elektřina levná a ani si na sebe nevydělá. Na elektrocentrálu to ovšem také nebude - síť bude pořád významně levnější. Možná ta baterka, ale rok 2022 je brzy, bude ještě drahá. Takže ano, jediné skutečné pojištění je koupit akcie elektrárenských firem.

Milan Vaněček
7. leden 2019, 23:13

Jestli jste si všiml pane Hájku článku co tu byl 1.ledna (ceny elektřiny 2019 ... ) tak Němci dosáhli cenou povolenek okolo 20 EUR toho že baseload je okolo 50 EUR/MWh, nové VtE a FVE byly nasmlouvány levněji než tento baseload a plynové elektrárny byly (2028) konečně ziskové.

To je ideální stav pro úspěch Energiewende v regionu.

Ted jde jen o to aby obdobně jako naladili vše pro utlumení JE obdobně naladili utlumení hnědouhelných elektráren. Cena "baseloadu" kterou strašíte je nesmysl když se Němci budou chovat rozumně a tak extrémní celosvětovou inflaci všeho (nárust všech cen na dvojnásobek za cca 5 let) očekávat nelze.

Milan Vaněček
7. leden 2019, 23:17

oprava .. plynové elektrárny byly (2018) ....

Mirek
8. leden 2019, 11:44

Takové srovnání podle mého názoru pokulhává. Pro podobné úvahy je nutné rerspektovat, že ani energii z VtE, ani z FV nelze realizovat dlouhodobými kontrakty (zkuste prodat produkci z VtE na 19. 2. 2019, když nevíte, jak bude velká) a nelze tak brát pro srovnání forvardové ceny. Bohužel, v době, kdy fouká a svítí, jsou realizační ceny na krátkodobých trzích úplně někde jinde (a někdy dokonce záporné). Propad cen pak roste s podílem intermitentních zdrojů v portfoliu a často dochází i jejich nucenému redispečinku (odstavení) s ohledem na potřebu zajištění bilance a stability soustavy.

Milan Vaněček
8. leden 2019, 11:59

O čem to mluvíte Mirku? Vždyť právě v USA jsou nové kapacity VtE a FVE nakoupeny na 20 let dopředu od největších světových společností, které se chtějí angažovat v čisté energetice (je to i část jejich PR nákladů).

Čisté energie (s dlohodobými kontrakty) jsou ve většině vyspělého světa žádané zboží

Martin Hajek
8. leden 2019, 17:06

Pane Vaněčku, a přemýšlel jste o tom, proč se ty fotovoltaické elektrárny uchází o garantovanou cenu 50 Euro, když baseload je 50 Euro? No protože že si na ten baseload nesáhnou, protože fotovoltaické elektrárny nejsou baseload a většinou vyrábí v době, kdy není taková poptávka, takže jimi dosahovaná cena je výrazně nižší. No a s tím, jak bude těchto elektráren s občasnou výrobou, které ovšem jako na potvoru vyrábí vždycky všecky naráz, přibývat, tak to bude jen horší. To, že baseload bude za 100 Euro totiž vůbec neznamená, že průměrná cena elektřiny z FVE bude 100 Euro, ta bude klidně 20 Euro. A jak se zatáhne, tak vyletí na 150 Euro. Kapišto?

Milan Vaněček
8. leden 2019, 19:37

Jak jste na takovou pitomost přišel, že FVE vyrábí, cituji Vás: "většinou v době kdy není poptávka"??? To je největší poptávka v noci???

A samozřejmě pro každého výrobce (ČEZ i fotovoltaika) je důležité jaká je jeho dlouhodobě prodaná výroba na rok či dva dopředu. Pseudotermíny jako je "baseload" jsou už pasé.

Argumenty došly, že ano?

Emil
8. leden 2019, 20:31

Pane Vaněčku, nejvyšší cena (a tedy nejvyšší poptávka) je pravidelně v 8 ráno a v 7 večer. Od 8 ráno pravidelně cena prudce klesá přesně se stoupající produkcí z FVE, odpoledne zase cena začne prudce stoupat, s klesající produkcí z FVE. Pokud mi nevěříte, mohu Vám dát odkaz, kde si to můžete ověřit. Neplatí to samozřejmě v období, kdy FVE nevyrábějí téměř nic, jako například právě v těchto dnech.

Martin Hajek
8. leden 2019, 20:39

Omlouvám se z nepřesné vyjádření, nicméně jsem přesvědčen, že dobře víte, o čem mluvím. Největší poptávka a tudíž i nejvyšší cena elektřiny je zpravidla v zimě, když pořádně mrzne. To se v podmínkách střední Evropy stává obvykle v situaci inverzního počasí, kdy je nad městy těžká "deka" a fotovoltaika nevyrábí nic. Naopak o letních slunných víkendech, kdy FVE vyrábí jak splašená, je ovšem elektřiny přebytek a tržní cena bývá velmi nízká. Z toho vyplývá, že ten, kdo si pořídí fotovoltaiku, drahé elektřině na trhu rozhodně neunikne, což byl původní smysl mého vyjádření.

Kvak Tlak
7. leden 2019, 23:04

Kolik elektriny se vyrobi, tolik se ji musi spotrebovat. Ukladat se rozumne da jenom v precerpavacich elektrarnach (Nemecko je docela placate) a akumulatorech (ktere jsou extremne drahe - spotreba bezne domacnosti za den se vejde do LiION akumulatoru za 100-200 tisic Kc.

Takze neni mnoho moznosti,

1. fosilni zdroje (pripad nemecka v posledni dobe - hlavne uhli)

2. jadro

3. akumulace i za cenu nizsi efektivity (CAES a podobne akce)

4. dovoz

5. Dynamicka cena elektriny.

Bod 5 nevypada zas az tak desive, ze? Ve skutecnosti temer zadny spotrebic neumi pracovat akumulacne. Vyjimka je bojler a akumulacni kamna (a elektromobil, ale tech je malo). Po nejakych upravach by tp zvladla lednicka s mrazakem. Po velkych upravach a kompromisech by se dalo neco udelat s casovanim spusteni mycky a pracky.

Takze to v praxi znamena, ze domacnosti budou postaveny pred nasledujici rozhodnuti:

- vyrazne snizit sve pohodli (dneska neper, snad bude elektrina zitra levnejsi)

- zaplatit to at to stoji, co to stoji

- nacpat spoustu penez do koupe novych spotrebicu (ktere dnes vetsinou neexistuji) a akumulatoru. Pokud se uskromnite a spotrebice predelate doma (coz neni cesta vhodna pro kazdeho), tak se snad vejdete do 50 tisic Kc. Realne ceny jsou tak 150-300 tisic Kc (touzite-li i po elektricke troube a po dodavce od firmy na klic smerujeme vysoko pres pul milionu). Pokud mi neverite, najdete si, jak funguji lide, kteri maji elektrinu pouze ze sve solarni elektrarny.

Netvrdim, ze obnovitelne zdroje jsou spatne, ale rychly prechod by byl pro vetsinu lidi velky sok. Me to muze byt jedno, ja mam znalosti, naradi i material. Ale vetsina domacnosti se bude hodne divit kolik si priplati at uz v cene elektriny (pokud stat postavi precerpavacky a dalsi storage), nebo v cene akumulatoru, menicu a vymeny spotrebicu.

Milan Vaněček
8. leden 2019, 00:36

Ano rychlý přechod by byl šok, je na to potřeby pár desetiletí. Do roku 2040 v Německu či 2050 u nás se dá určitě tak dvě třetiny tohoto procesu stihnout a Německu či Kalifornii to taky určitě stihnou.

Petr
8. leden 2019, 11:42

Takzvaná pevně stanovená data jsou určena pouze k následnímu posunutí.

Rok 2022 zruší už brzy, a rok 2035 změní na 2039-2045 nejpozději roku 2030.

Martin Hajek
8. leden 2019, 19:38

Německo v energetice nesplní ani jeden cíl EU a ani svůj vlastní do roku 2020 (s výjimkou podílu elektřiny z OZE). Proč by to do roku 2030 či 2035 mělo být jiné?

Milan Vaněček
8. leden 2019, 20:53

Pane Emile, mluvím o dlouhodobých kontraktech, pro zisk na okamžité vysoké ceny jsou nejlepší plynové elektrárny a je a bude to i akumulace.

Jinak ta polední špička fotovoltaiky je věc dočasná, daná FiT. Když chcete maximalizovat roční zisk musíte optimálně orientovat panely na jih.

V okamžiku konce dotací lidé začnou orientovat panely na jihovýchod a jihozápad (už to dělají někde v malovýrobě kde chtějí maximalizovat svoji samospotřebu v podnikání) a místo poledního maxima budete mít "širokou placku".

Jinak to co píšete je vidět i na Agora-energiewende, třeba v červnu. Jinak loňský rok byl velmi úspěšný pro roční TWh z fotovoltaiky, v Holandsku prý dokonce získali 20% navíc vůči minulým rokům, jsem zvědav kdy se objeví údaje z ČR.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se