Domů
Rychlé zprávy
Westinghouse dnes požádal o bankrotovou ochranu před věřiteli
Sizewell B je klasickým tlakovodním reaktorem, který byl postaven v roce 1995 na základě projektu společnosti Westinghouse.

Westinghouse dnes požádal o bankrotovou ochranu před věřiteli

Rychlé zprávy
1 komentář
29. březen 2017, 10:26
ČTK

Americký dodavatel jaderných technologií Westinghouse Electric požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Oznámila to dnes jeho mateřská společnost Toshiba, kterou ztráty americké divize dohnaly na pokraj finančního kolapsu. Westinghouse se podílel na výstavbě prvních dvou bloků české jaderné elektrárny Temelín a do roku 2010 do ní dodával palivo.

Nyní se Westinghouse potýká s obrovskými náklady kvůli překročení rozpočtu dvou jaderných projektů v USA. Auditoři navíc zpochybnili způsob, jakým Westinghouse před časem zaúčtoval převzetí společnosti Chicago Bridge & Iron (CB&I). Žádost o soudní ochranu před věřiteli by mohla omezit budoucí ztráty firmy.

Japonská Toshiba převzala Westinghouse s velkou slávou v roce 2006 a z jaderné energie pak učinila významnou část svého podnikání. V březnu 2011 ale přišla jaderná katastrofa v japonské elektrárně Fukušima.

Jedním z jejích důsledků byl růst nákladů v této sféře kvůli zvýšeným nárokům na bezpečnost. Jaderná sféra se na celkových příjmech japonského konglomerátu podílí asi třetinou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Milan Řepka
29. březen 2017, 14:45

„Informace o úpadku společnosti Westinghouse, která operuje na trhu atomových elektráren, mne šokovala. Jsem přesvědčen, že by stát neměl vstupovat veřejnými penězi tam, kde funguje soukromý kapitál. Přesto v případě bankrotu tohoto jaderného gigantu, firmy Westinghouse, považuji za nutné, aby stát do této firmy vstoupil a celý proces bankrotu držel pod svou kontrolou.“ Komentoval dnešní rozhodnutí o úpadku společnosti Westinghouse předseda ODA Pavel Sehnal a dodal: „Jsem velmi zvědavý na to, jaká opatření přijme americká administrativa, aby tuto situaci vyřešila.“

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se