RWE ohlásilo meziroční zdvojnásobení zisků z OZE

Německému energetickému gigantu RWE v roce 2015 vzrostly zisky z OZE na více jak dvojnásobek oproti předchozímu roku. Uvedl to generální ředitel RWE Peter Terium, přičemž zdůraznil expanzi projektů větrných elektráren, které by měly firmě pomoci se odpoutat od výroby elektřiny z konvenčních zdrojů.

Společnosti Innogy, členu skupiny RWE, která se zaměřuje na OZE, se podařilo zvýšit provozní zisk ze 186 milionů EUR v roce 2014 na přibližně 400 milionů EUR.

RWE, 2. největší německá energetická společnost, se právě nachází v procesu vyčleňování svých zdravých aktiv – OZE, distribučních sítí a maloobchodu s elektřinou, do nové společnosti, zatímco konvenční elektrárny a velkoobchod s elektřinou zůstanou v mateřském podniku.

Provozní zisk celé skupiny RWE činil v roce 2014 4,02 miliard EUR. Analytici odhadují, že provozní zisk za rok 2015 se bude pohybovat v rozmezí 3,6 až 3,9 miliard EUR. Výsledky za rok 2015 by měly být zveřejněny 8. března.

„Obnovitelné zdroje budou motorem růstu nově vyčleněné společnosti,“ komentoval podle agentury Reuters výsledky Peter Terium.

Zatímco OZE se připsali pouhých 4,6 % celkového provozního zisku v roce 2014, podle předpokladu generálního ředitele Teriuma by podíl OZE na zisku v roce 2015 mohl vzrůst až na 11 %.

RWE plánuje odprodej 10 % nově vzniklé společnosti tak, aby získala kapitál ve výši 2 miliard EUR pro mateřskou společnost. Společnost tak plánuje získat potřebný kapitál pro budoucí investice. Zhruba polovina z této částky má být přitom investována do oblasti OZE.

Terium minulý měsíc sdělil agentuře Reuters, že v rámci restrukturalizace aktivit firmy by se roční investice do OZE mohly ztrojnásobit až na hodnotu 1 miliardy EUR. RWE zároveň zvažuje i investice do velkých solárních projektů. Součástí nové strategie je i možné nakupování podílů v existujících projektech OZE.

„Preferujeme přirozený růst, ale nevyhýbáme se akvizicím.“

Peter Terium.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *