Domů
Trh s elektřinou
V Polsku proběhla první kapacitní aukce. Uspěly stávající i nové zdroje
Polská uhelná elektrárna Rybnik.
Polská uhelná elektrárna Rybnik. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rybnik-elektrownia_latem.jpg

V Polsku proběhla první kapacitní aukce. Uspěly stávající i nové zdroje

První polská kapacitní aukce, která proběhla 15. 11. 2018, přinesla poměrně vysokou clearingovou cenu v rozmezí 218,56 a 240,40 PLN/kW/rok (50,9 až 56,0 EUR/kW/rok). Do aukce se kvalifikovaly zdroje s celkovým výkonem 26 GW a kapacitní kontrakt byl udělen 23 GW výkonu. 

První polská kapacitní aukce, ve které se soutěžilo o dodávku spolehlivého výkonu v roce 2021 skončila v 5. kole, pro které byla stanovena cena v rozsahu 218,56 až 240,4 PLN/kW/rok (50,9 až 56,0 EUR/kW/rok), což je zhruba dvojnásobek ve srovnání s dosud nejvyšší cenou dosaženou v kapacitních aukcích ve Spojeném království. Finální clearingová cena by měla být zveřejněna v nejbližších dnech.

Právě britský kapacitní trh, který v současné době čelí problémům kvůli údajně nespravedlivým podmínkám upřednostňujícím fosilní zdroje před ostatními alternativami, byl přitom vzorem pro tvorbu toho polského.

V aukci uspěly stávající i nové zdroje

Největší polská energetická společnost PGE uvedla, že v první kapacitní aukci vysoutěžila kontrakty na 11 652 MW výkonu. Díky výše uvedené ceně uspěly v aukci kromě stávajících a modernizovaných zdrojů také nové zdroje o celkovém výkonu 1 944 MW. Tyto zdroje získaly 15letý kapacitní kontrakt. Roční kapacitní kontrakt pro stávající zdroje získalo 7 009 MW výkonu spadajícího pod PGE. Modernizované zdroje o výkonu 2 419 MW získaly 5letý kapacitní kontrakt a zdroje o výkonu 280 MW získaly 7letý kontrakt.

PGE neuvedla, které konkrétní zdroje kapacitní kontrakty získaly, a dodala, že uvedené výsledky jsou předběžné a že konečné výsledky budou zveřejněny 3 týdny po ukončení kapacitní aukce. Společnost v současné době dokončuje výstavbu dvou 900MW černouhelných bloků elektrárny Opole. Bloky by měly být uvedeny do provozu ve 3. čtvrtletí příštího roku.

Úvodní fotografie: Polská uhelná elektrárna Rybnik. Autor: Szymcar @WikipediaCommons

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
21. listopad 2018, 14:53

Polsko tím dokončuje celkové střednědobé cílení na uhlí, plyn a přímořské větrníky.

Jak je vidět tak EU bude podporovat stále nové a nové dotace do elektřiny.

Polsko teda teď bude dávat ročně 30 miliard kč do převážně domácího uhlí, tak ale pořád na slevňování elektřiny nesrovnatelně hospodárnější než ČR, kde se to dává při 1/4 obyvatel do převážně čínských solárních panelů.

Já osobně bych byl spíš do srovnávání trhem, a ať se účtuje elektřina po čtvrthodinách mezi velkoobchodníky, a pro domácnosti více tarifů.

Takže za nejužitečnější dotace z toho vyplývají během deseti let postupně shora zaváděné chytré elektroměry.

A kromě povinných přezhraničních propojení i dále investovat do robustnosti národní přenosové soustavy k maximální volnosti alespoň celorepublikového obchodování.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se