Domů
Uhlí
IEA: Globální poptávka po uhlí zůstane letos poblíž loňské rekordní úrovně
Černé uhlí
Zdroj: Alexander G / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

IEA: Globální poptávka po uhlí zůstane letos poblíž loňské rekordní úrovně

Uhlí
1 komentář
27. červenec 2023, 13:30
ČTK

Globální poptávka po uhlí se loni vyšplhala na rekord a letos patrně zůstane poblíž této úrovně. Ve své dnešní zprávě to uvádí Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Pokles zájmu v Evropě a ve Spojených státech podle ní vykompenzuje silný růst v Asii.

Spotřeba uhlí v loňském roce vzrostla o 3,3 procenta na 8,3 miliardy tun, což je rekord, píše se ve zprávě. Ta předpovídá, že v letech 2023 a 2024 vykompenzuje mírný pokles ve výrobě elektřiny z uhlí nárůst průmyslového využití uhlí. Mezi regiony ale existují velké rozdíly.

Očekává se, že Čína, Indie a země jihovýchodní Asie budou v letošním roce společně spotřebovávat tři ze čtyř tun uhlí, které se ve světě spotřebovává. V Evropské unii byl růst poptávky po uhlí loni minimální. Dočasný nárůst výroby elektřiny z uhlí totiž skoro vyrovnalo nižší využití uhlí v průmyslu.

Vlak vezoucí uhlí
Ilustrační foto

IEA předpokládá, že spotřeba uhlí v Evropě se letos prudce sníží, protože obnovitelné zdroje se rozšiřují a z nedávných propadů se částečně zotavuje jaderná a vodní energie. Ve Spojených státech odklon od uhlí posilují nižší ceny zemního plynu.

Po třech turbulentních letech poznamenaných šokem z pandemie covidu-19 v roce 2020, silným postpandemickým oživením v roce 2021 a zmatky způsobenými ruskou invazí na Ukrajinu v roce 2022 se trhy s uhlím letos vracejí k větší předvídatelnosti a stabilitě, píše IEA. Odhaduje se, že poptávka po uhlí vzrostla v první polovině tohoto roku přibližně o 1,5 procenta na celkových asi 4,7 miliardy tun. Poptávce pomohlo zvýšení produkce energie z uhlí o jedno procento a o dvě procenta vyšší využití v oblasti neenergetického průmyslu .

V USA a v Evropské unii se poptávka v prvních šesti měsících letošního roku snížila více, než se čekalo, a sice o 24, respektive o 16 procent. Poptávka dvou největších spotřebitelů – Číny a Indie – zato v prvním pololetí vzrostla přes pět procent a více než vyrovnala pokles jinde. Čína a Indie by letos mohly tvořit téměř 70 procent celosvětové spotřeby uhlí. Spojené státy a Evropská unie by dohromady představovaly pouhých deset procent spotřeby, uvádí zpráva.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
27. červenec 2023, 23:59

Tyto trendy nejsou výstřelkem posledních let. Asie zvyšuje svojí spotřebu uhlí dlouhodobě ,protože energie z něho vyrobená je velmi levná navíc Čína se cítí ohrožena , proto se soustředí na co největší samostatnost a to vede k rychlému růstu spotřeby elektřiny , kterou vyrábí z domácích zdrojů zejména z uhlí a OZE. Jejich spotřeba elektřiny na obyvatele je už vyšší než naše a dále rychle roste. Očekává se , že každé 3 auto prodané letos v Číně už bude elektrické. Velmi rychle pokračuje i elektrifikace drah nebo městské dopravy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se