Zdroj: http://greatriverenergy.com/

USA: Polovina uhelných elektráren již oznámila datum svého odstavení

Dle údajů organizace Sierra Club více než polovina amerických uhelných elektráren, které byly v provozu v roce 2010, oznámila datum svého vyřazení z provozu. Posledním přírůstkem do kategorie uhelných elektráren se známým datem odstavení jsou texaské Sandow Power Plant a Big Brown Power Plant.

Tyto uhelné elektrárny patří společnosti Luminant, která je dceřinou společností Vistra Energy. Oficiální prohlášení uvádí, že počátkem roku 2018 dojde k odstavení obou uhelných elektráren o celkovém jmenovitém výkonu 2,3 GW.

Sierra Club je více než 120 let stará organizace bojující za ochranu životního prostředí. Jednou z hlavních dlouhodobých aktivit Sierra Clubu je kampaň proti uhelným elektrárnám nesoucí název Beyond Coal.

Z údajů zveřejněných Sierra Clubem vyplývá, že z celkového počtu 523 uhelných elektráren provozovaných ve Spojených státech v roce 2010 jich bylo odstaveno nebo oznámilo datum svého odstavení 262. Jen v letošním roce oznámilo datum ukončení provozu 14 uhelných elektráren.

Americká uhelná schizofrenie

V posledních dnech přicházejí z USA zprávy o legislativních změnách, které mají pomoci uhelným elektrárnám udržet se na trhu. Jednou z nich je zrušení Obamova opatření známého pod názvém Clean Power plan. Uhelné elektrárny společně s jadernými nebo plynovými by pak měly být dle amerického ministra energetiky Ricka Perryho dotovány kvůli své schopnosti zajišťovat stabilitu a spolehlivost soustavy.

Hlavní důvod odstavování uhelných elektráren ovšem zůstává neměnný. Tímto důvodem je neudržitelnost ekonomiky jejich provozu v dlouhodobém horizontu.

Tento fakt ostatně zmiňuje také společnost Luminant jako důvod odstavení svých texaských elektráren. Za současné situace se tak nedá předpokládat, že by legislativní opatření Trumpovy administrativy dokázala trend odstavování uhelných elektráren zvrátit.6 odpovědí na USA: Polovina uhelných elektráren již oznámila datum svého odstavení

 1. Jan Veselý Jan Veselý napsal:

  Trump a Perry mají společné to, že jsou to hloupí a líní mluvkové, kteří sice jsou schopni dělat dojem, ale když přijde na to, že je třeba dát dohromady a vypilovat novou legislativu a úspěšně s ní absolvovat celé legislativní kolečko, tak skutek utek.
  Výsledkem jejich činnosti jsou jen proklamace a dopisy regulátorům, ale žádná reálná práce za tím není.
  Třeba Clean Power Plan je důsledek nálezu Nejvyššího Soudu z roku 2007, který dal za povinnost vládě USA regulovat a pracovat na snižování emisí CO2 v intencích Clean Air Act. Takže prosté zrušení nic neznamená, protože bez konkrétního plánu organizace jako Sierra Club nebo NRDC začnou šikanovat emitenty a vládu žalobami. Zákonná regulace funguje totiž i jako právní krytí.

  • Milan Vaněček napsal:

   Trump nikdy nechtěl dělat nějakou regulační energetickou nebo jinou průmyslovou politiku, právě naopak. Chtěl regulovat pouze migraci a outsorcing práce z USA.
   A jeho politika bude fungovat v energetice, uhelné a jaderné elektrárny budou zanikat z tržních důvodů a z občanského tlaku bohatých lidí žijících ve velkých aglomeracích. Jadernou energetiku na nějaké nižší úrovni udrží jen vojensko-průmyslový komplex.

  • Martin Hájek napsal:

   Pane Veselý, a teď pro změnu fakta:
   Clean Power Plan bylo pouhé opatření prezidenta Obamy a jako takové bylo právně velmi sporné, protože Clean Air Act zřejmě žádné zmocnění k regulaci emisí CO2 neobsahuje, neb je z roku 1970 a novelizován byl v roce 1990. Takže právě prezident Obama, místo aby postupoval standardně a prosadil případně změnu Clean Air Act, tak vydal nějaký svůj dekret, kterým jen vytvořil právní chaos.
   Prezident Trump se domnívá, že tento právní paskvil je potřeba zrušit a já s ním souhlasím. On nemá potřebu v této oblasti něco regulovat, takže je trochu směšné ho obviňovat, že neumí vypilovat novou legislativu. Tu měl hlavně vypilovat pan Obava, protože pak by to musel změnit Kongres.

   • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

    Doporučuji si trochu rozšířit obzory, třeba zde. Rozhodnutí Nejvyššího Soudu je rozhodnutí Nejvyššího Soudu.
    Clean Power Plan je standardní podzákonná legislativa, která prošla kompletním legislativním kolečkem. Scott Pruitt, jako administrátor EPA má právo Clean Power Plan stopnout, ale to nic nemění na jeho povinnosti regulovat emise CO2.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *