Domů
Úspory energie
Prodeje tepelných čerpadel v prvním pololetí vzrostly o 60 %, MPO očekává rekordní rok
Zdroj: Instagram @ceskysobestacnydum
Zdroj: Instagram @ceskysobestacnydum

Prodeje tepelných čerpadel v prvním pololetí vzrostly o 60 %, MPO očekává rekordní rok

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo statistiku, podle které bylo na český trh dodáno v prvním pololetí letošního roku 40 tisíc kusů tepelných čerpadel. Ve srovnání s prvním pololetím loňského roku jde o nárůst o 60 %. Přestože Ministerstvo průmyslu a obchodu v druhém pololetí očekává nižší dodávky, měl by být rok 2023 rekordním.

Skokový nárůst prodejů zažil od ruské invaze na Ukrajinu sektor tepelných čerpadel, vyplývá ze statistického šetření Ministerstva průmyslu a obchodu. Za první pololetí letošního roku se prodalo zhruba 40 tisíc tepelných čerpadel. To je více, než za každý z roků 2010-2021. Například za celý rok 2021 bylo prodáno 30 165 tepelných čerpadel.

Vývoj počtu prodaných tepelných čerpadel v období od 2010-2023. Zdroj: MPO

Před ruskou agresí na Ukrajině byl trend nárůstu počtu prodejů spíše pozvolný. Již v prvním roce invaze na Ukrajinu se počet prodejů zdvojnásobil. Podle údajů MPO se zdá, že i letošní rok bude rekordní a nelze vyloučit, že bude prodáno až 100 000 tepelných čerpadel.

"Pokud by tento trend prodejů pokračoval i v druhé polovině roku 2023, bylo by letos dodáno až 100 tisíc kusů tepelných čerpadel. Nicméně dodavatelské firmy informují, že velká část letošních dodávek řešila teprve loňské objednávky, že letošní objednávky meziročně poklesly a jejich oživení se očekává až na podzim. Přesto je možno předpokládat, že dodávky tepelných čerpadel v letošním roce dosáhnou minimálně hodnoty 75 tisíc kusů," uvedlo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve zprávě ke statistickému šetření.

Nejvíce se prodalo tepelných čerpadel vzduch-voda (cca 96 %). Zbývající cca 4 % tvořily převážně tepelná čerpadla země voda.

Důvodem k nárůstu prodejů tepelných čerpadel bylo hned několik. V prvé řadě lze ovšem poukázat na rostoucí ceny komodit (plyn a elektřina). Prodeje ovlivnily také nové legislativní požadavky, které se uplatní na výstavbu nových rodinných a bytových domů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
VF
25. červenec 2023, 08:50

Toto je opravdu brutální nárůst a je zajímavé, že dodavatelé to zvládli. Osobně bych měl obavy o cenu ee v topném období. Lidé mohou být nemile překvapeni.

Petr Turek
25. červenec 2023, 13:17

Nárůst prodeje TČ pokud tato zařízení nahrazují elektrokotel, pak je toto velmi správné řešení, pokud nahrazuje kotel na uhlí, pak je to správné z pohledu emisí a tedy životního prostředí. Pokud ovšem Tč vzduch voda nahrazuje plynový kotel, pak je to do nebe volající hloupost neb provoz a pořízení kotle oproti čerpadlu vzduch -voda je významně výhodnější.

Jinou otázkou bude případ, kdy TČ vzduch - voda při venkovní teplotě cca - 10 C zdaleka nebude mít účinnost rovnou COP 3 - 3,5 ale někde okolo 1,5. Pak je to jen dotaz, bude i v budoucnu dostačující kapacita v distribuční síti, když čerpadla udělají špičku řekněme 500 - 700 MW ???

Pokud budou saturovány jen elektrokotle, pak asi tato obava je zbytečná a výsledek nebude horší.

hlpb
25. červenec 2023, 15:55

Topná sezóna je 6 měsíců, teplota-10°C byla za celou zimu tak 5 dnů. Jinak z vlastní zkušenosti spotřeba TČ vzduch-voda za celou topnou sezónu na vytápění RD 3,5 MWh.

Jan Veselý
25. červenec 2023, 19:14

S tou kapacitou v distribuční síti je to jednoduché. Zákazníci si za ní platí a je povinností distributorů se o tom postarat. Peněz na to dostávají více než dost.

Pravoslav Motyčka
26. červenec 2023, 01:18

Distributor nemá se zajištěním energie pro tepelné čerpadlo v mrazech nic společného.

On je odpovědný za to , že zajistí distribuci. To že nebude elektřina protože se zavřou regulovatelné zdroje ho nezajímá to není jeho věc.....

Jan Veselý
26. červenec 2023, 07:34

A vzhledem k tomu, že téma diskuze bylo zajištění distribuce, nevím, co řešíte.

Pravoslav Motyčka
25. červenec 2023, 23:13

Když to vezmu energeticky pak pokud byste všechnu elektřinu pro tepelné čerpadlo vyrobil v plynové elektrárně , pak máte 50% úsporu plynu proti plynovému kotli. Tepelné čerpadlo je velmi dobrým zdrojem energie , pravda při poklesu teplot je to problém jenže jak jste řekl mnoho tepelných čerpadel nahrazuje elektro kotle. Takže ve výsledku současný boom tepelných čerpadlem nezpůsobí růst spotřeby elektřiny způsobí růst kvality životního prostředí díky nahrazení statisíců komínů a zbaví nás části závislosti na plynu.

Antonín Mikeš
26. červenec 2023, 08:43

Jak závažný je dopad tisíců komínů, ze kterých stoupají spaliny po spálení plynu? Jak závažný dopad bude mít potřeba posílení přenosu a distribuce, případně i navýšení řiditelného výkonu (udržení starých uhelných zdrojů) z důvodu nutnosti pokrýt zimní špičky?

"boom tepelných čerpadlem nezpůsobí růst spotřeby elektřiny" to jistě nebude pravda, hromadně se nahrazují i kotle na dřevo a uhlí (vidím to u nás na vsi) - nově rostoucí zdroje EE jsou u nás hlavně letní OZE, které se zimní vyšší spotřebou právě čerpadel vůbec nepomohou.

Petr prochaska
26. červenec 2023, 10:33

Ta úspora proti plynovému kotli 50% je nesmysl. Účinnost plynové elektrárny je 55%, COP bývá v mrazech jen 2, plus ztráty vedení a je tak horší než kondenzační plynovvý kotel s účinností skoro 100%. Navíc v opravdu velkých mrazech se ještě k tepelnému čerpadlu přidává elektrokotel. Při ohřívání teplé užitkové vody je COP ještě nižší. Nicméně když je venku plus 10 stupňů, tak je tepelné čerpadlo výhodnější. Jenže v energetice se musí řešit právě ten mráz - dimenzovat vedení a mít výkon v elektrárnách. Udržovat elektrárnu, která se pustí jen několikrát do roka v zimě, stojí dost peněz.

Pravoslav Motyčka
27. červenec 2023, 00:31

Víte nemůžete počítat cop v mrazech kdy je 2 ale průměrný cop během roku a to je 3, 6- 4,5 podle teploty v topné soustavě a podle poměru mezi ohřevem TUV a vytápění , takže když má elektrána účinnost jen 55% a com je 3,63 pak máte poloviční spotřebu plynu i kdyby ten kotel měl 100% účinnost což je nesmysl...

Co se týče tepelných čerpadel pak když 1 TČ nahradí elektrokotel pak 3,5 TČ mohou nahrazovat kotle na plyn uhlí nebo dřevo a máte pořád stejnou spotřebu elektřiny . Před krizí bylo vytápěno elektřinou 392 000 bytů v ČR , kdybyste je vytápěl TČ můžete naistalovat 1 372 000 tepelných čerpadel a spotřeba elektřiny se nezmění. I kdyby se tedy instalovalo 100 000 tepelných čerpadel ročně nemusí to 10 let mít žádný dopad na celoroční spotřebu elektřiny , jen dojde k poklesu spotřeby plynu a ozdravění ovzduší v obcích a obecnému poklesu dovozu paliv do ČR. Dnes je TČ prakticky standart pro vytápění budov...

Antonín Mikeš
27. červenec 2023, 08:57

Ale TČ nelze instalovat všude a to ani zdaleka, máte ve statistice kolik z těch vytápěných budov jsou byty kde není kam dát vnější jednotku (nebo vám to SVJ nepovolí)? Takový člověk má na výběr jen elektrokotel nebo plyn. Myslím, že přímo elektřinou topí jen ten kdo opravu musí, už za posledních 10 let se při rekonstrukcích jistě hledali úspory, navíc když to stát dotuje a to EE nestála ani třetinu dnešní ceny.

Martin Prokš
27. červenec 2023, 14:13

Dobrý den,

Jop, jeden o SCOP a druhý o COP.

SCOP je sezóní součinitel - ten říká kolik ve finále spálíte elektriky za průměrné zimy na průměrném klimatickém místě, s průměrnou cílovou teplotou a s průměrnýma ztrátama nemovitotsti. A tím nepřímo ovlivňuje, kolik zaplatíte. To je to o čem mluvíte Vy pane Motyčko, akorát že tam zapomínáte to S na začátku.

COP je okamžitý součinitel při aktuálních podmínkách. A ten za typické inverzní zimní mrazivé noci přenásobeno tepelnými ztrátami nemovitosti ovlivňuje, jak velké to čeropadlo a jističe a přípojku potřebujete, pokud nemají vyletět jističe a Vy začít klepat kosu. A v druhé řadě jaké budou důsledky pro výrobu a distribuci pro celou republiku / střední Evropu, když ta tepelná čerpadla bude mít významné procento populace. A o tom mluví pan Procházka.

Heil Gréta!

K zemi Hleď!

Ať žije Gaia!

Martin Prokš
26. červenec 2023, 09:34

Dobrý den,

Víceméně souhlasím, ale říkám si, kolik lidí má asi elektrokotle? To nebude jen náhrada elektrokotlů.

Doplnil bych to a roztřídil nahrubo, aby takoví veselí černí vaněčkové, co vidí vše šmahem snadno, měli před očima i něco jiného. Ne že bych si dělal iluze že by jim cokoli došlo.

1) Novstavby s podlahovým topením a slušnou izolací proti vlhkosti a ztrátám tepla. Tam tepelné čerpadlo je vcelku vhodné a je přínosem a je diskutabliní, zda je lepší plynový kotel nebo čerpado. Záleží i na místní situaci. Nicméně problém je, že jen málokdo má možnost instalovat čerpadlo země-voda (i v článku je zmíněno 4%). Většina lidí musí zvolit vzduch-voda, protože prostě nemají kam položit zemní kolektor. To vede přesně k tomu co píše p. Turek. V mrazech, kdy je spotřeba tepla největší, se tep. čerpadla změní na téměř čisté přímotopy. Plošně v celé republice / střední Evropě. S dopady na distribuci a výrobu el. energie a naprostou závislost na elektřině bez možnosti diverzifikace, nebo zálohování jak naznačil p. Turek. Celkově naše čím dál větší závislost na jediném energetickém systému - elektřině - se nám jednou vymstí. Jednou nás ten "Carrington event" prostě trefí, to je statistika, jen nikdo neví kdy.

2) Rekonstruované budovy s masivními investicemi. Tam je to o velikých investicích a i tak ne vždy (spíše skoro nikdy) je možné vše rozumně vyřešit. Mnoho budov a zástaveb prostě neumožňuje něco takového, nebyly na to projektovány. Třeba extrémní příklad takový Pražský hrad, nebo Vladislavský sál. Nebo mnohem běžnější - jen blbý panelák z osmdesátých let. Ten sice zateplíte, vyměníte okna, uděláte střechu a fasádu, nebudete mít pravděpodobně problém s vlhkostí, ale podlahové topení nedáte. Protože statika + nedostatečná výška místnosti -> nevyhovíte normám pro obývání. Zvednout podlahy o nejméně 100mm v těch králíkárnách fakt nejde. A s klasickými "vysokoteplotními" radiátory je tep. čerpadlo na nic. Nemluvě o těch investicích.

3) No a pak ta cca 1/3 lidí co žijí ve starých budovách a bytech, kteří prostě nejsou dostatečně bohatí na to, aby si mohli (a měli chuť) jakoukoli větší rekonstrukci zahájit.

4) A nezanedbatelné je i to, že dost z nás ještě máme tuhou páteř a žebračenky (pardon dotace) se nám eklují a když si to máme zacálovat z vlastního tak sakra přemýšlíme a počítáme. Ale kysele přiznávám, že je nás asi čím dál méně.

Baton David
26. červenec 2023, 11:35

nevadí náhodou unijním odborníkům medium používané v tepelných čerpadlech a nechtějí proto jejich používání omezovat?

Jan Veselý
26. červenec 2023, 16:20

Jaké médium? Jaké omezování TČ? To vám nakukal kdo?

Baton David
27. červenec 2023, 13:40

tuším že hospodářské noviny, zkusím najít článek

Martin Prokš
27. červenec 2023, 14:27

Dobrý den,

Stačí pohledat i zde na serveru, cca měsíc, dva, zpátky? Že stávající náplně nejsou tak jako správně zelené a kdesi cosi, tak že je chtějí výhledově během pár let zakázat a budou se muset nahradit nějakými jinými s horšími technickými parametry. U kterých není tím pádem jisté, jestli budou kompatibilní se stávajícími čerpadly, chladničkami a klimatizacemi.

Ale jistě je to také jen nějaká dezinfo zpráva o EU jako byly klauzovy blbé řeči o vnucování migrantů, nebo vysavačích, žárovkách, olovu, nezdravých potravinách, rušení hotovosti, úvahách o zdanění mimoekonomických aktivit typu sousedská výpomoc nebo domácí práce, nepodmíněném příjmu, zakazování zbraní a sebeobrany, zakazování kotlů...

Heil Gréta!

Brave New World!

Ať žije Gaia!

K zemi Hleď!

Baton David
27. červenec 2023, 16:16
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se