Domů
Větrné elektrárny
Norsko od roku 2024 zdaní větrné elektrárny na pevnině
Norská vlajka
Zdroj: Raul Herbster / Creative Commons / CC BY 2.0

Norsko od roku 2024 zdaní větrné elektrárny na pevnině

Norsko zavede od příštího roku daň z pozemních zdrojů pro větrné elektrárny na pevnině. Vláda po silné kritice oproti původnímu návrhu z loňského roku snížila sazbu daně a zmírnila dopad na stávající elektrárny.

Norská vláda podle návrhu z loňského roku plánovala zavést od roku daň z pozemních zdrojů (také daň z půdy nebo pozemků) pro nové a stávající větrné elektrárny na pevnině již od roku 2023. Konzultační proces ovšem vyvolal silnou kritiku ze strany zúčastněných stran, které zpochybňovaly zákonnost rychle zavedeného návrhu a tvrdily, že by zničil starší větrné farmy a podkopal důvěru investorů.

S ohledem na tyto reakce se vláda rozhodla návrh přepracovat a nyní předložila parlamentní návrh zákona, který by vstoupil v platnost od roku 2024. Vláda navrhuje efektivní sazbu daně ve výši 35 %, strukturovanou jako daň z peněžních toků s okamžitým odpočtem investičních nákladů. Původní návrh počítal s efektivní sazbou daně ve výši 40 %.

Nový plán zohlednil některé obavy odvětví, například tím, že umožní, aby se daň pro stávající elektrárny vypočítávala z pevných smluvních cen pro všechny dohody uzavřené před 28. zářím 2022, uvedla v prohlášení. Vláda dále uvedla, že stávající elektrárny dostanou "velkorysá přechodná opatření".

"Při současném výhledu cen a nákladů budou norské větrné zdroje v příštích letech cenné. Nyní nastal čas zavést daň z pozemních zdrojů pro větrné elektrárny a zároveň zajistit hostitelským obcím zvýšený a stabilní příjem," uvedl ministr financí Trygve Slagsvold Vedum.

Obce, v nichž se větrné elektrárny nacházejí, by podle nového návrhu měly dostávaly vyšší podíl na dani, uvedl Vedum. To by podle něj mělo zvýšit přijetí větrných elektráren na místní úrovni.

"Návrh zajistí, že větší část přidané hodnoty v odvětví větrné energie připadne celé společnosti. Hostitelské obce na tom budou podle návrhu lépe," uvedla vláda v prohlášení.

Podobné daně lze v Norsku zavést pro odvětví, která využívají přírodní zdroje, jako je půda, lesy a vodní toky. Norsko již několik let uplatňuje daň „ze zdrojů“ na vodní energii.

"Návrh na novou daň z pozemních zdrojů pro větrnou energii musí být změněn tak, aby nezasáhl zcela nezbytné investice do obnovitelných zdrojů energie," uvedla v prohlášení Åslaug Hagaová, šéfka Renewables Norway, lobbistické skupiny energetického průmyslu.

Norsko se dle předpovědí bude již od roku 2027 potýkat s deficitem výroby elektrické energie.  Současnou roční výrobu, která dosahuje přibližně 155 TWh, plánuje do roku 2030 navýšit nejméně o 40 TWh.

Rozvoj větrných elektráren na pevnině v Norsku se však po období rychlého rozvoje zastavil v důsledku rostoucího odporu místních komunit, obav ze zahraničního vlastnictví a konfliktů ohledně práv původních obyvatel.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
De Carbon
10. říjen 2023, 03:55

To je sice mozne, ale pokud bude OZE a EV vic atraktivni nez fosilni kramy, tak se na konkureceschopnosti nic nezmeni. Zavede li se dan na EV, zvysi se zaroven dan na spalovak a je to.

Milan Vaněček
10. říjen 2023, 10:59

Samozřejmě stát musí zdanit všechny podniky co vyrábí elektřinu. Důležité je že část těch daní poputuje přímo těm obcím, kde se výrobní zařízení nachází.

To je protiváha obvyklému NIMBY.

Pravoslav Motyčka
9. říjen 2023, 19:42

Pak že vítr fouká zadarmo. To samé přijde i k nám ,až bude více OZE , zavede z nich stát , daně stejně jako z elektromobilů.

Martin
10. říjen 2023, 06:30

Holt když ptáčka lapají ...... (zbytek už každý asi zná ....)

Miroslav
10. říjen 2023, 07:57

Jakýkoliv stát, vždy omezuje kreativní lidi v jejich práci, ať už jsou to zákony, nařízení nebo daně. Stát je v podstatě takový tlumič kreativity a rozvoje. Jediné v čem jsou státy kreativní, je výběr daní.

Martin
10. říjen 2023, 08:53

Kdyby to bylo u nás nebo jiné zemi EU, tak to pochopím, pže zdejší státní kasy jsou prázdné, ale zrovna Norsko, které si může penězma tapetovat .......

Miroslav
10. říjen 2023, 10:41

Peněz není nikdy dost. Uloží to do toho jejich fondu národního majetku a budou mít na důchody.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se