Domů
Energetika v zahraničí
EIA: Výroba elektřiny z plynu v USA bude klesat, poroste výroba z uhlí a OZE
Výstavba paroplynové elektrárny Carrington
Výstavba paroplynové elektrárny Carrington

EIA: Výroba elektřiny z plynu v USA bude klesat, poroste výroba z uhlí a OZE

Americká vládní agentura U.S. Energy Information Administration (EIA) předpokládá, že výroba elektřiny z elektráren spalujících zemní plyn poklesne v letošním roce meziročně o 8 % v důsledku očekávaných rostoucích cen zemního plynu. Pokles výroby elektřiny z plynu má být kompenzován růstem výroby z uhelných elektráren a z elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie. 

Podle nedávno zveřejněného krátkodobého energetického výhledu od EIA má letos v USA vzrůst výroba elektřiny z uhelných elektráren o 14 % poté, co v roce 2020 klesla meziročně o 20 %. Největší meziroční nárůst výroby elektřiny od roku 2010 očekává EIA letos u obnovitelných zdrojů energie (bez vodních elektráren), a to o 18 %.

„Přechod z uhlí na plyn znamenal významnou změnu v energetických zdrojích využívaných pro výrobu elektřiny ve Spojených státech v uplynulé dekádě. Tento přechod byl hnán zejména dlohodobě nízkými cenami zemního plynu. V roce 2020 byly ceny zemního plynu nejnižší za několik desítek let,“ uvedla EIA.

Pro letošní rok však EIA očekává nárůst ceny zemního plynu meziročně o 41 %, zatímco u uhlí očekává pouze 6% růst ceny. I proto má podíl elektráren spalujících zemní plyn na celkové výrobě elektřiny klesnout z loňských 39 % na 36 % a následně na 34 % v roce 2022.

Historie a krátkodobý výhled struktury výroby elektřiny v USA. Zdroje: EIA
Historie a krátkodobý výhled struktury výroby elektřiny v USA. Zdroje: EIA

Kromě poklesu výroby elektřiny z plynu a růstu výroby elektřiny z uhlí očekává v následujících dvou letech EIA růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

„Developeři by měli v letošním roce zprovoznit 15,4 GW nových velkých solárních elektráren, což by byl rekordní roční přírůstek. Dále má být v roce 2021 připojeno k síti dalších 12,2 GW větrných elektráren po 21 GW, které byly přidány loni. Velká část těchto nových zdrojů bude umístěna v oblastech, které v posledních letech spoléhaly na zemní plyn jako hlavní palivo pro výrobu elektřiny, například v Texasu,“ dodala EIA.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
energetik II
29. leden 2021, 07:37

Ano, v USA nejprve plyn vytlačoval z trhu uhlí a jádro a nyní přichází druhá etapa , kdy bude OZE vytlačovat zase plyn. Nárůst podílu uhlí je jen dočasný jev. Bidenova administrativa se chystá OZE výrazně podporovat.

PetrV
29. leden 2021, 07:56

Chudáci spotřebitelé. Mít nestabilní ee za obrovské peníze jako v kalifornii po celém usa. Myslím, že bude častý útěk do kanady a mexika.

Bidet si sám kope hrob.

Pokud mu Elon Musk uteče do Mexika, tak může zavřít krám.

blaha.p
29. leden 2021, 08:12

PertV o Muskovi vůbec nemluv, o tomu nerozumíš. Raději nám řekni, kdy konečně dorazí ta tebou slibovaná tlaková výše ze Sibiře. Koukám na předpověď na Windy.com a do 7.2. nic. Máš nějakou představu, kdy konečně dorazí. Děkuji za info.

PS: když máš rád Windy, víš vůbec, kdo jí vytvořil?

Jan Veselý
29. leden 2021, 12:01

Větrné a fotovoltaické elektrárny se už několik let v USA staví levněji než je jen cena plynu pro plynové elektrárny, které zároveň vytlačují z mixu uhlí (viz zde). A nejvíce se jich v posledních letech instaluje v Texasu.

Nějaké další nesmysly?

Ondra
29. leden 2021, 12:43

Jenom otázka - opakovaně tvrdite že predikce EIA jsou úplně mimo. Takže najednou se hodí když to zrovna vychází dobře? Navíc 7,5 MMBtu na MWh elektřiny je dost mizerna účinnost.

V poslednich 10 letech stál plyn v USA (Henry Hub) tak 2-4 USD/MMBtu takže řekněme 3 v průměru. Takže i těch mizernejch 7,5 MMBtu na MWh by znamenalo 22 USD/MWh v elektřině. Ale v reálu bych to u moderniho paroplynu viděl tak o 10-20% míň.

Chemik
29. leden 2021, 09:50

Abychom si nakonec plyn (CH4) nevyráběli samí z hnědého uhlí či biomasy a jeho zbavení uhlíku přeměnili na čistý vodík. Podobná technologie už tady byla.

Kamil Kubů
29. leden 2021, 10:06

Zplynováním biomasy nezískáte dostatek vodíku na to, abyste mohl vzniklé oxidy uhlíku přeměnit na metan. Musel byste přidat další vodík na to, abyste vyrobil metan a ten pak pyrolýzou zpátky na vodík a uhlík.To nevypadá jako výhodný proces.

To už je energeticky výhodnější přidat k syngasu z biomasy trochu páry a pomocí WGS reakce přeměnit CO na CO2 a H20 na H2. CO2 můžete směle vrátit do atmosféry, protože je z obnovitelného zdroje a tudíž omilostněn. Ale i tak je to z praktického hlediska nebetyčná pitomost.

Miloslav Černý
29. leden 2021, 12:22

Samozřejmě v příspěvku to byla jenom nadsázka, ale nemusela by být až tak veliká. Bylo to jenom hrubě nastíněno. V praxi bych to viděl posloupně takto. Nejdřív karbonizaci s možností efektivnějšího využití vzniklých komodit a následně pyrolýzy za vyšších teplot vedoucích max. za vzniku už nerozložitelného vodíku a jeho separace. Bylo by to samozřejmě o navržení vhodné efektivní technologie. Uhlík by byl z procesu zcela odloučen. Je to míněno jako jeden z X potřebných nápadů v dnešní nelehké situaci, které se nelze vyhnout, jestli nás paradoxně nezachrání nějaký super vulkán, dopad velkého asteroidu či ještě v horším případě kombinace obou.

Chemik
29. leden 2021, 14:22

Zapomenutá stále diskutovaná komodita by byl veškerý organický odpad, který je sice pro spalovny energeticky výhodný, ale pro emise CO2 a jejich budoucím zdražování se i tato forma likvidace bude stávat dále méně efektivní.

Kamil Kubů
29. leden 2021, 14:59

Organický odpad by měl končit v kompostárně nebo bioplynce a odtud by měl putovat zpátky na pole. Z pohledu průmyslové výroby energií nebo surovin (vodík) je to zdroj naprosto bezvýznamný, pro zlepšení úrodnosti půdy zdroj rozhodně nezanedbatelný.

Vinkler
29. leden 2021, 19:42

Kaly z pražské ÚČOV byly před asi lety prohlášeny za nebezpečný odpad plný těžkých kovů a odváženy loděmi někam za Mělník na skládku nebezpečného odpadu. A jak laciné.

Josef
29. leden 2021, 11:37

Přesně jak jsem loni říkal cena plynu půjde nahoru, tedy nečekal jsem že o 41% za rok. S tím půjdou nahoru i všechny energie. Skutečně nejlepší čas zavřít OKD....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se