Domů
Obnovitelné zdroje
Indie, 3. největší znečišťovatel, představila klimatický plán
Taj Mahal Smog, Autor: Jaymis Loveday

Indie, 3. největší znečišťovatel, představila klimatický plán

Třetí největší znečišťovatel ovzduší na světě minulý týden předložil jako jedna z posledních hlavních zemí před mezinárodní konferencí o změně klimatu v Paříži svůj plán na omezení uhlíkových emisí.

Jak informoval New York Times, Indie předložila svůj plán jako jedna z posledních hlavních zemí před prosincovým summitem, na kterém by měli světoví lídři dosáhnout závazné mezinárodní dohody o snížení míry globálního oteplování. Indie, druhá nejlidnatější země, je za Spojenými státy a Čínou třetím největšího producentem emisí uhlíku.

38 stránkový plán, který byl přeložen minulý týden ve čtvrtek dává za cíl do roku 2030 snížit míru emisí uhlíku v poměru k HDP o 33-35% ve srovnání s úrovní v roce 2005. Indie by také měla do roku 2030 vyrábět 40 % elektřiny z nefosilních zdrojů. Narozdíl od USA a Číny, které předložily své plány dříve, se Indie nezavázala k absolutnímu snížení emisí uhlíku. Podle plánu budou s ekonomickým růstem emise stále růst, i když  v menší míře.

Velký indický pokrok

Z historického hlediska Indie neprováděla žádná opatření k omezení znečišťování ovzduší, argumentovala tím, že by to zabránilo cílům ve snižování chudoby prostřednictvím hospodářského růstu. Situace se zlepšila až s příchodem současného premiéra Narendry Modiho, opatření ke snížení znečištění byla zavedena, ačkoliv i on dává najevo, že boj s chudobou je nejvyšší prioritou vlády.

 „Indie si nyní vybudovala pozici jako globální leader v oblasti čisté energie a je připravena hrát aktivní a významnou roli v mezinárodních jednáních o klimatu v prosinci tohoto roku,“
Rhea Suh, předseda  Rady pro ochranu přírodních zdrojů (NRDC)

Ve svém plánu vláda uznala, že uhlí bude i nadále indickým primárním zdrojem energie, ovšem zavázala se k rapidnímu rozvoji kapacity vodních a nukleárních zdrojů. Jihoasijská země také potvrdila, že plán by mohl být realizován bez dodatečného financování z jiných zemí, což by ovšem vyžadovalo využití cizích technologií kvůli usnadnění růstu obnovitelných zdrojů energie.

Energetický mix Indie, 2014. Zdroj: CEA
Energetický mix Indie, 2014. Zdroj: CEA

Úvodní fotografie: Taj Mahal obklopený smogem, autor: Jaymis Loveday

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se