Domů
Energetika v zahraničí
Šéf MAAE navštívil před vypouštěním radioaktivní vody fukušimskou elektrárnu
Jaderná elektrárna ve Fukušimě
Zdroj: Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism

Šéf MAAE navštívil před vypouštěním radioaktivní vody fukušimskou elektrárnu

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes navštívil japonskou jadernou elektrárnu Fukušima, včetně klíčových zařízení, z nichž bude vypouštěna do oceánu radioaktivní voda. Stalo se tak den poté, co MAAE schválila Japonsku plán na vypouštění kontaminované vody z elektrárny, kterou v roce 2011 poničilo zemětřesení a cunami. Podle MAAE je plánovaný proces v souladu s celosvětovými standardy a nebude mít zásadní dopad na lidi a životní prostředí.

MAAE dnes také otevřela v poškozené elektrárně svou pobočku, díky níž budou moci pracovníci agentury na vypouštění vody dohlížet. Agentura uvedla, že chce být na místě trvale přítomna a na svých webových stránkách bude poskytovat aktuální informace o procesu, který podle předpokladů potrvá desítky let.

Grossi také v elektrárně nakrmil platýse, který byl odchován v nádrži ve vodě s podobnou hladinou tritia, jako bude mít vypouštěná voda. Radioaktivní tritium je podle vědců pro lidský organismus škodlivé jen při vysoké koncentraci, což ale ve Fukušimě po zředění radioaktivní vody a při postupném dlouhodobém vypouštění v zásadě nehrozí.

Ilustrační foto

Před obhlídkou elektrárny se Grossi setkal s obyvateli prefektury Fukušima a snažil se je přesvědčit o bezpečnosti celého procesu, vyjádřil ale i pochopení pro jejich obavy. „Všechny ty složité tabulky a statistiky jsou jedna věc, ale realita je věc druhá, ať už pro lidi, pro ekonomiku či pro náladu ve společnosti,“ řekl.

Jižní Korea, kam šéf MAAE brzy odcestuje, uvedla, že navzdory protestům mnoha Jihokorejců rozhodnutí agentury schválit vypouštění radioaktivní vody respektuje. Čína souhlas MAAE naopak ostře kritizovala. Japonsko bez dalších podrobností uvedlo, že vypouštění asi 1,33 milionu tun kontaminované vody začne „v létě“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
energetik
12. červenec 2023, 08:27

A jak šéfovi ta voda s radionuklidy chutnala? Nevěřím že by ji demonstrativně neochutnal.

Emil
12. červenec 2023, 09:19

Demonstrativně ji ochutnával Yasuhiro Sonoda už v roce 2011, tak se můžete zeptat jeho, jak chutnala, ale nečekal bych nic senzačního, voda je vyčištěná, takže z radionuklidů obsahuje jen stopové množství tritia (jednotky gramů ve více než milionu tun vody), které se chuťově od vody úplně bez tritia odlišit nedá.

hellokitty
7. červenec 2023, 10:05

Vypouštění vody z elektrárny má trvat 30 až 40 let.

to je asi ako zivotnost solarneho panelu, takze kym mne budu panely vyrabat bezemisnu elektrinu, tak bezemisne jadro bude pomaly upustat radioaktivny bordel do mora

Emil
7. červenec 2023, 14:04

Jak kterého solárného panelu, u 30 až 40 let spíš bude přání otcem myšleky. PV magazine píše, že podstatná část panelů z dob solárního boomu je na konci životnosti už teď, po 12 letech...

pv-magazine. com/2023/07/06/new-research-claims-85-solar-plants-in-czechia-reached-end-of-lifetime-after-only-12-years

Mimochodem nejde o žádný "radioaktivny bordel" ale vyčištěnou vodu, která neobsahuje nic jiného než tritium, které se v mořské vodě beztak přirozeně vyskytuje. A vypustit by ji mohli samozřejmě daleko rychleji, splňuje hygienické limity pro pitnou vodu.

hellokitty
7. červenec 2023, 16:57

zrovna u solarneho boomu bolo okolo toho vela levoty, kde sa kazdy snazil maximalizovat zisk, takze by som sa nedivil, keby sa pouzili nejake nekvalitne panely co sa ostatne spomina aj v studii, na druhu stranu existuju panely, ktore funguju aj po 40 rokoch

https://www.greenbuildingadvisor.com/article/testing-a-forty-year-old-photovoltaic-module

https://www.cnet.com/home/energy-and-utilities/yes-solar-panels-deteriorate-over-time-heres-what-you-need-to-know/

solarni baroni by sa mali pozriet do zarucneho listu co tam maju uvedene, ja tam mam napr. 15 rokov zaruku na materialy a 25 rokov na garanciu vykonu, je mi jasne, ze za taku dobu moze uz vyrobca davno aj skrachovat a zaruky sa budem domahat marne, ale dnes to tak ma kopu vyrobcov

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se