Offshore větrný park Lillgrund, Švédsko. Autor: axelivarsson

Švédsko se chce stát jednou z prvních zemí bez fosilních paliv

Švédsko plánuje v roce 2016 investovat v přepočtu 13 miliard Kč do obnovitelných zdrojů energie. Zvýší podporu solárních a větrných elektráren a zařízení pro akumulaci.

Cílem Švédska je stát se jednou z prvních zemí na světě, která nebude využívat fosilní paliva . K dosažení tohoto cíle investuje 4,5 miliardy švédských korun (13 miliard Kč) do opatření k ochraně klimatu.

Švédská vláda zvýší podporu solárních a větrných elektráren, akumulace energie, inteligentních sítí (smart grids) a čisté dopravy. Investice do fotovoltaiky vzroste téměř osmkrát na 390 milionů švédských korun (1,1 miliardy Kč) za rok v letech 2017 až 2019, s plánem vynaložit celkem 1,4 miliardy švédských korun (4 miliardy Kč), uvedla samotná vláda ve středu v Stockholmu.

Švédsko minulý rok vyrobilo okolo dvou třetin elektřiny v obnovitelných a nízkouhlíkatých zdrojích, uvádí agentura Bloomberg. Do roku 2020 plánuje výrazně snížit své emise. Cílové datum, kdy bude země kompletně bez využití fosilních paliv nebylo stanoveno, Stockholm by tohoto cíle mohl dosáhnout již v roce 2050.

Jedním z průkopníků je v tomto směru švédské Växjö se 77 000 obyvateli. Jedná se o první město na světě, které prohlásilo (v roce 1996), že v roce 2030 bude využívat pouze obnovitelnou energii. V současné době je podíl „čisté“ energie ve Växjö okolo 65 %.

Pro splnění cíle skandinávské země ke snížení emisí do roku 2020 o 40 % oproti hodnotám z roku 1990 je třeba více investic do obnovitelných zdrojů, uvedla švédská ministryně životního prostředí Aasa Romsonová.

 

Investice do akumulace, smart grids a energeticky účinné budovy

Švédsko plánuje vynaložit 50 milionů švédských korun ročně na výzkum zařízení pro akumulaci energie, 10 milionů na inteligentní sítě a 1 miliardu do energetické účinnosti stávajících budov. Vláda také plánuje investovat do čisté dopravy, jako například elektrických autobusů.

Země „tří korunek“ rovněž zvýší financování projektů souvisejících s bojem proti změně klimatu v rozvojových zemích, svůj rozpočet pro tyto účely zvýší na 500 milionů švédských korun. Vláda doufá, že tento krok vyšle důležitý signál před prosincovou klimatickou konferencí OSN v Paříži.

Úvodní fotografie: axelivarsson, offshore větrný park Lillgrund, ŠvédskoNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *