Většinu nových zdrojů elektřiny by letos v USA měly tvořit OZE, zbytek plyn
Ve Spojených státech by letos měly být připojeny do sítě nové velké elektrárny o výkonu bezmála 24 GW, přičemž většinu z nich by měly tvořit větrné a solární parky. Kromě zprovoznění nových zdrojů má rovněž dojít k ukončení provozu starých elektráren o výkonu 8 GW, z nichž více než polovinu tvoří uhelné zdroje.
Podle posledních dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) by v USA měly být v letošním roce zprovozněny nové zdroje elektrické energie o
výkonu 23,7 GW, z čehož bezmála polovinu (46 %) mají tvořit větrné elektrárny a necelou pětinu (18 %) elektrárny solární. Obnovitelné zdroje by tak z hlediska výkonu měly tvořit skoro dvě třetiny nových zdrojů, zbylou část poté pokryjí plynové elektrárny.
V případě větrných elektráren by dle EIA mělo být letos zprovozněno 10,9 GW výkonu, kdy většina z tohoto výkonu by měla být do sítě připojena až ke konci roku. Většina větrných elektráren má být tradičně postavena v Texasu a na středozápadě, konkrétně ve státech Iowa a Illinois, tedy v oblastech, které nabízí nejvhodnější podmínky pro výrobu elektrické energie z větru.
Podobně jako u větrných elektráren je i výstavba fotovoltaických elektráren soustředěna především do několika málo států, a to do Texasu, Kalifornie a Severní Karoliny, ve kterých by měla vyrůst více než polovina z 4,3 GW takzvaných utility-scale solárních elektráren, tedy velkých elektráren o výkonu vyšším než 1 MW. Kromě tohoto výkonu EIA očekává další téměř 4 GW nového výkonu v menších, decentralizovaných fotovoltaických elektrárnách, ať už pozemních či střešních.
Zbylou část nového výkonu by dle EIA měly letos tvořit zejména zdroje spalující zemní plyn, přičemž 6,1 GW výkonu mají tvořit paroplynové elektrárny a 1,4 GW výkonu zdroje pouze se spalovací turbínou. Většina z těchto elektráren by měla být zprovozněna do začátku léta, kdy je poptávka po elektřině v USA obvykle nejvyšší.
Nové zdroje nahrazují uhlí, plyn a jádro
Podle EIA by letos měl být ukončen provoz starých zdrojů o celkovém výkonu 8,3 GW, z nichž většinu tvoří elektrárny uhelné (53 %), plynové (27 %) a dvě jaderné (18 %).
V případě uhelných elektráren by k vyřazení většiny výkonu mělo dojít až ke konci roku. Letos by tak měly být z provozu vyřazeny uhelné elektrárny o výkonu 4,5 GW, tedy výrazně méně oproti předpokládaným 13,7 GW za rok 2018.
V letošním roce rovněž ukončí provoz dvě americké jaderné elektrárny o celkovém výkonu 1,5 GW. Konkrétně se jedná o jadernou elektrárnu Pilgrim, jež má ukončit provoz v květnu, a poslední blok elektrárny Three Mile Island, který má být uzavřen v září.
Mohlo by vás zajímat:
My se tady dohadujeme na nejnižším levelu zda rozšiřovat v ČR jádro či OZE. Na levelu dva rozhodne ČEZ a vláda, jak, to nevím. Je tu ale ještě level 3, Německo, jeho Energiewende. Tady už je to rozhodnuto. Jádro nula a OZE dvě třetiny výroby elektřiny.
Ale nejvyšší level je celý svět. USA, Čína, Japonsko, Indie, .... A celosvětový vývoj je jednoznačný, jádro stagnace, OZE stálý růst, zatím vede velká voda, jádro je druhé a v závěsu zbytek OZE, bez vody. Takže už je zřejmé co nahradí většinu uhlí pro výrobu elektřiny.
Na pochopení celého významu jaderné energetiky evidentně nemáte kapacitu. To není tak primitivní jako posuzovat, jestli se má pálit plyn nebo uhlí. Je zde mnoho vedlejších prvků, které uhlí-plyn-větrníky-soláry nemají. Jedním z těch prvků je i potenciál.
Např. (jen jeden z x projektů)
Reaktor Billa Gatese: Budoucnost jádra mezi Čínou a Amerikou
Aha, takže mám aktuální problémy energetiky řešit tím, že složíme ruce do klína a budeme čekat 5-10 let na první prototypový reaktor od NuScale a dalších 10 let než bude k dispozici nějaký "track record" a vyřešeno licencování a dalších 5-10 let než začnou mít nějakou produkční kapacitu? Nebo to celé n něčem taky může kleknout. Jaderný průmysl už 60 let slibuje a skutek utek.
To já bych radši více věřit technologiím, kde už teď ročně vyprodukují >150 GW nových elektráren, ověřitelně fungují, jsou rok od roku lepší a cenově výhodnější a už teď vyrábí elektřinu levněji než cokoliv co NuScale slibuje "až někdy", "až to bude".
Tak pokud je pro vás směrodatný ten směšný článek z odkazu, tak je diskuze zbytečná.
Energiewende, tam už je rozhodnuto - bohužel. Proč bohužel? Protože jde o rozhodnutí politicko-fanatické s vyloučením názoru odborné veřejnosti a na úkor energetik celé Evropy. Jinak z těch zemí, co jste jmenoval - USA, Čína, Indie - tam je jednak prostor, kde OZE budovat a nechybí zřejmě ani politické rozhodnutí a kapitál, a Japonsko? Potichu se vrací ke zprovozňování svých jaderných zdrojů, protože mu vůbec nic jiného ani nezbývá. Sebehustší les větrníků a každá stavba oplácaná fotovoltaickými panely nenahradí na malém prostoru klasickou výrobu s vysokýmu nároky na spotřebu a dovážet přes moře uhlí a plyn pro výrobu lektrické energie se dá jen v omezeném množství. To, po čem volá každý příčetný je, aby OZE byly budovány jen v takové míře, která dává efekt a smysl a ne kvůli lámání rekordů v tom, kdo více rádobyzelenější.
Svět se bez nových jaderných zdrojů neobejde, čím dříve mu to dojde, tím méně komplikací to způsobí.
Analyzoval jste si tam tu situaci pořádně?
Ona také mohla být situace že odborníci nebyli schopní vyjít ze zajetých kolejí a dodávali řešení "to nejdéé" místo řešení v podobě pro cíl XX je třeba udělat Y1 Y2 Y3 Y4..., ale dodávali přinejlepším iterace stavu kolem roku 1995. Navíc tehdy nikdo nebyl s to odhadnout rozvoj FVE a šlo se do velkého experimentu. Pokud odborníci, kteří, zvlášť pokud jsou placení státem, mají najít řešení pro dané zadání, to neudělali/odmítli, tak se pak nedá divit tomu že se udělá jen a pouze politické rozhodnutí.
Rozjetí Energiewende předcházelo min. 15 let odborných diskusí a vyvracení "to nejde" argumentů. Občané SRN dali dostatečně hodněkrát najevo, že do toho chtějí jít i za cenu, že za to bude pěkně mastný účet. Zatím je to míň než se očekávalo.
Japonci mají očividně jiný názor než vy. Svět se bez jaderných zdrojů bude asi muset obejít, je stále méně lidí, kteří do tohohle špatného byznysu chtějí lít svoje peníze.
Míň, než se očekávalo? Máte nějaký zdroj, kolik "se očekávalo" např. v roce 2002, nebo potom v roce 2011? Já mám zatím dojem, že ten účet je nade všechna očekávání. Ale bylo by zajímavé se podívat na tvrdá čísla.
Ty čísla grafy byly na serveru Agora-energiewende. Tam bylo též vidět od kdy začnou dotace zase klesat, samozřejmě slib dotací na 20 let má velkou setrvačnost (20 let).
V USA to mají jednodušší, daňové úlevy při stavbě se projeví okamžitě, žádné další dotace nejsou. Jen si nepatrně zvýší každý rok svůj obrovský deficit. Ten Němci nemají, mají rozpočet přebytkový.
Nevím co je lepší, asi ten americký systém.
Jestli tam byly a už nejsou, tak asi vím proč...
Ono se hlavně očekávalo, že když už se do toho nasype tolik peněz, že se to patřičně projeví na snížení emisí skleníkových plynů. Smůla je, že skleníkové plyny si postavily hlavu, a dá se říct, že se snižování jejich emisí dařilo v Německu daleko více před Energiewende, než s ní.
Pane Šťastný, Energiewende bylo politické rozhodnutí. Ale podporované nejen cca 80% veřejnosti, ale i prvotřídními Německými vědeckými i technickými kapacitami a průmyslem. První větrníky, prvý tisíc solárních střech, to byly experimenty.
Pak nastala i změna v německé vědě: zavírání obrovských jaderných výzkumných center (Juelich, Karlsruhe) i malých (Garching). Mluvím jen o těch co znám, a jejich přeměně na výzkum (žákladní i aplikovaný) oborů, které Němci považovali za perspektivní=cílený výzkum, na bio a nanotechnologie, na obnovitelné zdroje, na informatiku a umělou inteligenci, ... Nic takového u nás zatím ještě nedostalo, jede se podle vzorů z 20. století.
USA, Čína, Indie, tam se asi shodneme že OZE budou silně rozvíjeny, třeba i bez podpory, třeba i proti snahám amerického presidenta.
Co se Japonska týče, uvědomte si obrovské ekonomické ztráty, Japonsko vyřadí nadpoloviční většinu svých JE=obrovské náklady, mimo likvidaci Fukušimy, činnost obnoví jen menší část elektráren ...
Naprosto souhlasím, že OZE nemají být budovány se snahou po vytváření rekordů, ostatně jsem psal o jednom světovém rekordu který jsme vytvořili v roce 2010 jako o zločinu.
Němci s Energiewende rekordy nevytvářejí, naopak jsou krotizováni že odstraňují uhelné elektrárny příliš pomalu. Jsem zvědat na plán, s kterým snad už konečně vyjdou tento měsíc.
A jaderné zdroje ve světě: vypadá to na saturaci, na udržování současného stavu, někde na snižování (Francie, Belgie), jinde na dohánění dnes již saturovaných USA (Čína).
Energetický přechod na tom nejvyšším celosvětovém levelu je realitou.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se