
Východní Evropa v přístupu k životnímu prostředí zaostává za západem
Státy v západní části Evropského hospodářského prostoru jsou světovými lídry v oblasti udržitelnosti, eko-inovací a užívání obnovitelných zdrojů. Žebříček, vydávaný každé dva roky, sestavil tým environmentálního práva a politik z amerických univerzit Yale a Columbia, přičemž zohledňuje 24 ukazatelů včetně kvality životního prostředí či množství skleníkových plynů ve vztahu k ekonomické aktivitě.
Univerzity měřily „environmentální výkon“ celkem 180 zemí. Po Švýcarsku, které obsadilo první místo, následují na prvních patnácti pozicích další západoevropské státy. Mezi státy EU ve střední a východní Evropě se nejlépe umístilo Slovensko – na celkově 28. místě, nejhůře Polsko na místě padesátém. Výrazně si statisticky pohoršilo Lotyšsko, které spadlo na 37. místo. Česko skončilo na 33. pozici.

Zohlednění současného stavu i lokálních politik
Index hodnotí také například faktory týkající se kvality vody, znečištění ovzduší (tzn. jak znečištění lokální, tak i emise CO2), hospodaření s dusíkem či udržitelnost zemědělských a rybářských aktivit. Státy, které se v žebříčku umístily nejvýše, mají zakotveny dlouhodobé závazky týkající se dekarbonizace, ochrany veřejného zdraví a přírodních zdrojů.
„Obecně lze shrnout, že východní Evropa zaostává v obnovitelném rozvoji za Evropou západní. Problematické jsou zde především oblasti kvality ovzduší a dekarbonizace.“ Zachary Wendling z Centra pro environmentální právo a politiku Yale
Globální hrozbou je především znečištění ovzduší
Spojené státy obsadily letos 27. příčku. V eko-inovacích si vedou progresivně, zemi ale snižuje celkové hodnocení velká míra odlesňování a emise skleníkových plynů. Nejhůře v celkovém pořadí skončily země jako Nepál, Indie, Demokratická republika Kongo či Bangladéš a na posledním místě africké Burundi. Z Evropy se na nejspodnějších místech žebříčku umístila Bosna a Hercegovina a Moldávie.
Dle studie zůstává největší celosvětovou environmentální hrozbou právě kvalita a znečišťování ovzduší. I přes větší zájem o tuto problematiku na mezinárodní úrovni zůstávají globálně stanovené cíle ke zlepšení stavu klimatu a ovzduší mimo reálné možnosti splnitelnosti. Západní státy Evropy by dle vědců z Yaleské univerzity měly dále jít příkladem. V Evropské unii klesly emise o 23 % ve srovnání s rokem 1990, přičemž hospodářství vzrostlo za toto období o 53 %.
Jak si v žebříčku vedlo Česko a v kterých oblastech se mu nedaří si můžete prohlédnout zde.
Mohlo by vás zajímat:
Která země a je jedno zda východo nebo západo Evropská má vyřešenu likvidaci hlavně plastových odpadů?
Zdánlivě je otázka mimo ale plasty jsou vyrobeny z ropy a vlastně jiná likvidace než spalování není. Konečnou sloučeninou po spálení je CO2.
Vláďo nastuduj si něco o chemii, plasty se nemusí pálit a CO2 pouštět do ovzduší, uhlík z plastů recykluješ při výrobě plastů nových za použití “solárního” vodíku. Už jsem na to zde na blogu dával odkaz. Všechny technologie už existují.
Běžná lahev Sprite váží 50 g. Pokud z toho chci udělat další plast (například bundu která váží cca 1000g) stačí mi na ni cca 20 lahví od Sprite. Za den vypiji cca 1 Sprite to znamená že každých 20 dní bych si musel koupit jednu bundu aby to bylo v rovnováze. Realita je poněkud jiná jednu bundu si koupím za cca 5 let a co s rozdílem? Tak že není jiná reálná možnost jak se zbavit váhového rozdílu než to spálit a jsme na začátku s Nerudovským "Kam s ním".
V jakém století žil Neruda a v jakém žijeme my? Uhlík v polymerech můžeme buď recyklovat nebo pálit. Házet ho do moře nebo pod zem bude snad už brzy zakázáno. Z uhlí (ropy) můžeme buď vyrábět polymery nebo ho pálit. Stačí "jen" dodat vodík vyrobený z přebytků elektřiny z fotovoltaiky.
Technologie se mění a vlivem konkurenčního boje a hromadné výroby neustále zlevňují.
Jaký je reálný prostor pro reciklaci?
Kde máte levnou energii z FV? Samozřejmě zlevnily FV panely ale to neznamená že vodík jako použitelný produkt je levný. Nikde není postavená výrobna vodíku u FV. To znamená že elektřina z FV musí projít následující řadou zařízení: střídač - transformátor - vedení - transformátor - usměrňovač - elektrolyzér. Koncová cena vodíku je potom někde jinde. Ma konci máte okolo 40% původní energie.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se