CNG stanice

Řidiči mají v ČR k dispozici již přes 100 plnicích stanic CNG

Řidiči tankující stlačený zemní plyn (CNG) se mohou v Česku těšit z první stovky veřejných plnicích stanic. Jen v letošním roce jich přibylo 31 a celkový počet se tak přehoupl na 103 stanic. Během následujících 15 let by jich však mohlo být až třikrát tolik.

K výraznějšímu rozvoji a navýšení počtu vozidel využívajících alternativní paliva je nutné zabezpečit dostatečnou infrastrukturu pro jejich provoz. V České republice v této kategorii jasně vede stlačený zemní plyn (CNG).

S navyšováním počtu veřejných plnicích stanic CNG počítá i Národní akční plán čisté mobility, přičemž do roku 2030 by mělo být v ČR dostupných více než 300 plnicích stanic a na českých silnicích by mělo jezdit až 250 000 vozidel s pohonem na CNG.

„Rádi bychom, aby během příštích 5 let přibylo v ČR více než 100 dalších CNG stanic, v roce 2030 již celkem bylo motoristům k dispozici pak 300 stanic a palivo CNG a LNG mělo nejméně desetiprocentní podíl na spotřebě pohonných hmot v ČR.“

Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu

S přibývajícím počtem CNG automobilů a plnicích stanic roste vysokým tempem i spotřeba plynu. Jen během posledních pěti let stouply prodeje CNG v ČR na více než trojnásobek.

Spotřeba CNG narůstá v ČR již dva roky po sobě o 40 procent ročně a letošní nárůst spotřeby CNG odhadujeme ještě vyšší. Jezdí tu už více než 12 tisíc CNG vozidel, poslední 2 tisíce přibyly jen za půl roku, ale stále je to podíl pouhých 1,25 % na celkových registracích nových osobních vozů,“ říká Jiří Šimek.

„Je ale velmi pozitivní, že firmy, živnostníci, ale i dopravní společnosti nebo taxislužby obnovují i celé své vozové parky za vozy na CNG,“ dodává.

Zdroj úvodní fotografie: Český plynárenský svazNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *