Domů
Elektrárny v Evropě
Nový slovenský jaderný blok Mochovce 3 dosáhl v rámci spouštění 75 % výkonu
Chladící věže JE Mochovce
Zdroj: Slovenské elektrárne

Nový slovenský jaderný blok Mochovce 3 dosáhl v rámci spouštění 75 % výkonu

Třetí blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce v rámci uvádění do komerčního provozu dosáhl 75 % výkonu. Během následujících 2 měsíců čekají blok další testy završené 144hodinovým provozem při plném výkonu. Dva nové bloky VVER 440 v elektrárně Mochovce s životností 60 let pokryjí přes čtvrtinu spotřeby a ze Slovenska udělají exportéra elektrické energie.

Společnost Slovenské elektrárne oznámila, že její nový jaderný blok Mochovce 3 úspěšně absolvoval všechny testy na výkonové hladině 55 %. V rámci uvádění do provozu tak nyní blok zvýší svůj výkon na 75 % z instalovaného výkonu 471 MW (brutto).

„Přechod na 75procentní výkon je odměnou za úsilí všech našich kolegů a dodavatelů, které jsme do zařízení investovali od instalace první palivové kazety. Bylo to nesmírně náročné, ale také technicky vzrušující. Různé fáze fyzického a nyní i výkonového spouštění obohatily naše zkušenosti. Pomohou nám nejen při spouštění třetího bloku, ale později i čtvrtého,“ uvedl Martin Mráz, ředitel AE Mochovce

Nový blok čeká ještě testování na výkonových hladinách 90 % a 100 %. Poslední šestidenní test při plném výkonu společnost plánuje během září a října. Následně zahájí Mochovce 3 komerční provoz.

Slovenské elektrárne uvádí, že během testovacího provozu již blok dodal 0,5 TWh elektřiny, což odpovídá spotřebně zhruba 200 tisíc domácností.

„Zároveň považuji za nutné zdůraznit, že mochovská trojka splnila během testů všechny bezpečnostní požadavky a kritéria, a jsem přesvědčen, že úspěšně absolvujeme poslední tři fáze náběhu výkonu až po dokončení 144hodinového ověřovacího provozu,“ dodává Juraj Krasňanský, ředitel dokončování a spouštění Mochovce 3 a 4.

Dokončení po 30 letech

Výstavba jaderné elektrárny Mochovce začala v osmdesátých letech minulého století. Během let 1992-1993 však byla stavba všech čtyř bloků VVER 440 pozastavena. Zatímco dokončení prvních dvou bloků zahájilo Slovensko v roce 1996, další dva bloky na obnovení prací čekaly do roku 2009.

Jaderný blok Mochovce 3 pokryje zhruba 13 % slovenské spotřeby a měl by zemi spoléhající se na import elektřiny přinést soběstačnost ve výrobě elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Karásek
24. červenec 2023, 11:23

To je další velký úspěch jaderné energetiky. Vždyť ten blok byl spuštěn pouze 36 let po zahájení stavby a typ reaktoru je starý jen o něco více, než 60 let.

Josef
24. červenec 2023, 12:21

Takže v době ukončení provozu se bude jednat o 100+ letý projekt! Holt parní elektrárna řízená computery ale topí zde jádro!

Milan Horak
24. červenec 2023, 12:35

Zatímco u nás se o jádru 30 let jen kecá a zelení aktivosti se spoléhají na Občasné ZE, tak Slovácí mají nový blok a budou soběstační. Hlavně že vidíte třísku v sousedově oku, ale trám ve vlastním přehlížíte.

Jan Veselý
24. červenec 2023, 12:45

Jaderná energetika vždy měla v ČR obrovskou podporu jak mezi občany, tak ve většině politické garnitury. To, že se v ČR posledních 15 let jenom uvažuje a spekuluje o nových jaderných zdrojích a pořád se ještě neví ani kdo by je měl stavět, je opravdu ostudné.

Poslední dva roky to vypadá, že nejzelenějšími aktivisty jsou v ČR prostí občané dávající si na střechy fotovoltaiku, kteří zcela kašlou na vaše jedovaté poznámky.

Milan Horak
25. červenec 2023, 15:05

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ta "jedovatá" poznámka patří pomatenci Karáskovi. A co se týká občanů, tak bych je zelenými aktivisty nenazýval, protože jen využívají dotací bez kterých by o FVE ani nevěděli. A většinou kašlou na to, jestli je to zelené nebo ne, ale když se rozdávají peníze, tak co by se nepřidali?
.

Jan Veselý
25. červenec 2023, 19:03

Trefil jste hřebík na hlavičku. OZE se ve světě staví v obrovských objemech s dotací, či bez. Protože to dává ekonomický smysl a nejzelenější je v tom uvažování barva dolarových bankovek.

Jaderné elektrárny nechce stavět skoro nikdo, ani s dotací a hlavně ne za svoje. Obvykle je za existujícími projekty státní moc, která si to vydupe. I ČEZ bude možná něco stavět jen proto, že to dostane od státu fakticky příkazem. Nepůsobí na mě dojmem, že by do toho byli nějak žhaví.

Karásek
25. červenec 2023, 23:02

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Horák, neříkej mě bratře! Krávy jsme spolu nepásli.
.

Michael
24. červenec 2023, 13:46

My třeba aktuálně v elektřině soběstační jsme a k čemu nám to je? V realitě propojených trhů je soběstačnost naprosto zbytečný koncept. Dokonce i kdyby se v ČR nevyrobila jediná kWh tak budeme dál moct spotřebovávat jako teď a ani to nebude moc dražší. Úplně stejně jako se v Česku nepěstují banány a stejně jsou v každém krámě za stejnou cenu jako jinde.

Petr Zelený
24. červenec 2023, 14:52

Když dovážíme banány, tak taky něco musíme vyvážet za co je dovezeme. Ten vývoz elektřiny je zatím docela kšeft - stát letos dostane od ČEZ okolo 100 mld. do rozpočtu. Když nebudou od listopadu do února banány, tak se nic tak zásadního nestane. Když by od listopadu do února nešel proud, tak je to průšvih. Když budou mít státy málo proudu, zachovají se jako za Covidu - upřednostní svoji spotřebu a omezí vývoz. Klidně ať má ČR klidně energii z větrných elektráren na Baltu, ale musí se domluvit kdo je postaví, kdo je zaplatí, udělat zálohované vedení. Banány můžu koupit kdekoli po světě a dovést za pár dní, elektřina z Baltu je na roky, klidně i 10 let a samo nevznikne - všechno domluvit, zafinancovat, zasmluvnit, postavit vč. vedení. Takže důvody jsou dva - chybějící nabídka - na trhu není dnes ke koupi elektřina s 24/7 s dodáním v ČR s digramem spotřeby ČR. Kdybychom zítra vypli všechny elektrárny, tak si nekoupíme zítra náhradu a pokud bychom chtěli koupit v budoucnu, tak to bude muset někdo vybudovat a bude chtít dlouhodobou smlouvu a termín plnění za x let. A druhý důvod, když bude energie málo a bude se zapínat jen v některých hodinách a oblastech, tak země s vlastní výrobou nebudou tak solidární a upřednostní sebe.

Pravoslav Motyčka
24. červenec 2023, 23:45

Naprosté nepochopení ekonomické reality. Banány jíst nemusí , energii potraviny a léky potřebujete. Takže být samostatný není třeba , ale v něčem být samostatný musíte. Další věcí je , že bohatý je ten kdo levně nakupuje a draho prodává. ČR vyváží často levné polotovary a nakupuje drahé výrobky nebo energii. Proto je tady životní úroveň taková jaká je a dále klesá. Vláda už dávno měla zakázat prodej nových kotlů na plyn nebo olej a kapacita JE měla být nejméně 2 násobná. To že si dnes kdo může dává FVE na střechu je samozřejmě dobře , jenže v zimě fungují FVE hůře.

Lukáš
24. červenec 2023, 19:17

Ešteže v odborných ale aj realizačných kruhoch v energetike nemáme takých ako ste vy a nikto takých ani nepočúva.

Vladimír Šťastný
25. červenec 2023, 07:08

No vidíš Karásku, a přece se točí a vyrábí. Jsem zvědavý na slunečníky a větrníky po 60 letech.

Josef
25. červenec 2023, 15:18

Po 6O ti letech vývoje budou VTE a FVE účinnější, levnější. Na rozdíl od JE ketré budou již jen dražší

Milan Horak
26. červenec 2023, 16:20

A jakou křištálovou kouli jste použil?

Jan Veselý
26. červenec 2023, 16:47

Jmenuje se to zkušenostní křivka. Je to ekonomická zákonitost platící pro každý masově produkovaný průmyslový výrobek, tj. i pro FV panely, k nim přidruženou elektroniku, větrné turbíny, baterie, ...

Tuhle kouli už ekonomičtí analytici s úspěchem používají cca posledních 80 let.

Roman Kosařík
24. červenec 2023, 14:05

Mochovce 4 je v plánu dostavět 2025, že? Ptám se proto, že jejich uvedení do provozu by naší malé neschopné zemiččce mohlo poskytnout čas (a když budeme se Slováky zadobře tak i energii), než dojde k protočení byroktatického soukolí a přípravě stavby Dukovan s počátkem kolem roku 2033. V tomto jsem skeptik a nevěřím, že se to v ČR dá stihnout dřív. Smutné bude, že v ostatních zemích budou sekat modulární reaktory jak Baťa cvičky zhruba ve stejné době, kdy se u nás konečně kopne poprvé do země. A na oprašování plánu na Tetov či Blahutovice můžeme rovnou zapomenout, to neprojde.

Ivan Novák
24. červenec 2023, 18:30

Modulární reaktory pokládám za produkt slibotechniky vyhlížející dotace. Bylo tomu tak už před 60 lety a jediné, co se od té doby změnilo, je pokles zdatnosti západního těžkého průmyslu. Máte ale pravdu v tom, že elektřinu je možné dovážet jen když je odkud a stačí kapacita drátů, a obojí může být za pět let problém.

Zdeves Pavel
24. červenec 2023, 22:49

No ČEZ už ale má na výběr silný útvar, tak to s modulárními myslí sakra vážně a chce na to obětovat areál ETE.

Emil
24. červenec 2023, 23:07

Nechce na to obětovat areál ETE, místo pro SMR je jinde než místo na třetí a čtvrtý blok, takže jedno nevylučuje druhé.

Emil
24. červenec 2023, 19:11

Menší reaktor neznamená menší "byrokratické soukolí".

Roman Kosařík
25. červenec 2023, 11:30

Teď jste uhodil hřebík na hlavičku. Pokud si někdo myslí, že stavba menšího (třebas modulárního) reaktoru bude v českých luzích a hájích znamenat automaticky menší byrokratické překážky, tak je dle mého názoru hodně bláhový.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se