Domů
Elektrárny v Evropě
Třetí blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce začal poprvé dodávat elektřinu
Slovenské Elektrárne, JE Mochovce
Slovenské Elektrárne, JE Mochovce. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/iaea_imagebank/

Třetí blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce začal poprvé dodávat elektřinu

Bratislava 1. února (zpravodaj ČTK) – Třetí blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce začal v rámci svého spouštění poprvé dodávat elektřinu do sítě, a to při 20 procentech výkonu reaktoru. Informoval o tom dnes provozovatel elektrárny, společnost Slovenské elektrárne (SE). První ze dvou turbogenerátorů třetího bloku elektrárny byl připojen do sítě v úterý pozdě večer.

„Tepelnou energii, uvolněnou v reaktoru, už třetí blok proměňuje na elektřinu. To nám pomůže naplňovat dohodu s vládou, ve které se Slovenské elektrárne zavázaly dodávat levnou elektřinu pro domácnosti,“ uvedl generální ředitel SE Branislav Strýček.

V příštích týdnech podstoupí zařízení další testy při postupném zvyšování výkonu reaktoru. Celý proces bude završen jeho chodem na plný výkonu 471 megawattů po dobu 144 hodin. Nový blok přispěje k soběstačnosti Slovenska ve výrobě elektřiny.

Jaderná elektrárna Mochovce
Ilustrační foto

Povolení uvést do provozu dostavěný třetí blok elektrárny Mochovce vydal slovenský úřad jaderného dozoru loni v létě, zavážení paliva pak skončilo v září. První etapu spouštění reaktoru, při které se objevily drobné netěsnosti na bloku reaktoru, ukončily SE letos v lednu.

V Mochovcích na jihu Slovenska jsou od konce 90. let v provozu dva jaderné bloky. Dokončení celé elektrárny se proti původním plánům výrazně zpožďuje a prodražuje. Čtvrtý blok elektrárny dostavěn dosud nebyl. Původně se počítalo s tím, že třetí a čtvrtý blok budou hotovy postupně v letech 2012 a 2013.

Většinový podíl v největším slovenském výrobci elektřiny SE má pod kontrolou italský koncern Enel se skupinou Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského. Dalších 34 procent akcií SE drží slovenská vláda.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Anton Meško
1. únor 2023, 10:07

Dobrá správa pre Slovensko, ktoré v tomto roku vyrobí viac elektriny ako spotrebuje, stane sa čistým vývozcom. Radosť je ale skalená tým, že táto elektrina už bola predaná, inak povedané nespôsobí významný pokles ceny elektriny pre slovenských odberateľov.

Emil
1. únor 2023, 10:27

Jak by způsobila významný pokles ceny elektřiny pro slovenské odběratele, kdyby prodaná nebyla? Slovenští odběratelé již mají jistě naprostou většinu elektřiny na letošní rok nakoupenou, takže další elektřina na trhu by s jejich cenou elektřiny téměř nic neudělala a naopak by jejich dřívější nákup elektřiny negativně ovlivnilo to, že tato elektřina tehdy na trhu chyběla (pokud je tedy skutečně prodaná, jak tvrdíte).

energetik
1. únor 2023, 10:50

Chudáci Slováci ještě nemají možnost spotových cen?

Emil
1. únor 2023, 10:53

Možnost jistě mají, ale stejně jako u nás je naprostá většina Slováků z dobrých důvodů nevyužívá.

Pravoslav Motyčka
1. únor 2023, 20:57

Spotové ceny nejsou špatné. Pokud tedy máte vyšší spotřebu v noci - Ohřev TUV třeba , tepelné čerpadlo a podobně , nechá se tím proti stropu výrazně ušetřit , problém je v tom že je rizikové....

Petr
1. únor 2023, 21:24

Spot v kombinaci s cenovým stropem je nejvýhodnější nabídka.

Emil
1. únor 2023, 22:07

Spot v kombinaci s cenovým stropem vůbec v nabídce není. Byla by to klasická privatizace zisků a socializace ztrát.

koumák
2. únor 2023, 10:51

Díky Matovičovi se SE loni na jaře dostaly SE a.s. do nezáviněníhodné situlace, kdy jim politicky bylo vnuceno prodávat na rok 2023 EE domácnostem a maloodběratelům za

průměrné ceny roku 2021, nebo na ně hodí windfall tax. Majitelé kývli na dotovanou elektřinu, kterou už ovšem měli na rok 2023 z velké části prodanou, spoléhali na MO 3, že jim SUJB konečně povolí spuštění do provozu, bohužel rakouští aktivisté se stále odvolávali a spolu s technickými potížemi se to nestihlo. Původně předpokládali, že celou roční produkci MO3 ( 6500 TWh) vyrobí pro dotované odběry.

Dalimil Gala
3. únor 2023, 07:51

Mělo to být asi 6500 GWh, ale ani tak to číselně neodpovídá. Muselo by jít o trvalý výkon 742 MW, což určitě MO3 mít nebudou.

Anton Meško
3. únor 2023, 09:28

Potreba 6,5 TWh pre domácnosti v roku 2023 mala byť v prípade, ak domácnosti ušetria 15% elektriny. Za Sulíka sa uvažovalo, že domácnosti, ktoré neušetria 15 %, budú mať za "nadspotrebu" účtovanú trhovú cenu. Logicky uplatnenie nebolo reálne, tak nový minister od tejto varianty odstúpil. Dodávatelia pre domácnosti majú zastropovanú cenu na úrovni základu pre rok 2022, ktorý bol 61,2077 €/MWh. Pretože prirážka ceny za profil je vyššia mierne sa zvyšuje aj koncová cena elektriny pre domácnosti. Nové tarify pre distribúciu, tarifa za straty pri distribúcii, tarifa za prevádzkovanie a tarifa za systémové služby, kde najmä tarifa za straty niekoľkonásobne v porovnaní s rokom 2022 vzrástla sa na základe nariadenia vlády 365 Zz. z 20.12.2022 domácnostiam a vybraným odberateľom (nepodarilo sa mi zistiť, ktorí ďalší odberatelia to sú, malé podniky, tzv. zraniteľný odberatelia to nie sú lebo mali v rozpisoch preddavkových platieb účtované nové vysoké ceny týchto taríf) Len pre zaujímavosť zraniteľný odberateľ, malý podnik napojený na VN distribučnú sústavu, tarifa za straty pri distribúcii zostáva v cene ako v roku 2022, t.j. 8,81 €/MWh, tak straty pri distribúcii sa zvyšujú z 5,4923 na 25,4879 €/MWh. Čo hovoríte na to páni technici. Cena strát je skoro 3 násobná ako cena za distribúciu. To je Kocúrkovo, to sa môže stať len na Slovensku. Je to anomália hodná zápisu do Guinessovej knihy rekordov.

Karásek
1. únor 2023, 20:59

Sláva. A trvalo to jen 36 let od začátku výstavby. Vivat.

Richard Vacek
2. únor 2023, 05:33

Na západě už řadu let jakákoliv větší investice stojí podstatně více a trvá podstatně déle, než v jiných zemích.

koumák
2. únor 2023, 10:45

první dva bloky již vyrábějí od roku 1998 a druhý od roku 2000. Teď se přifázoval třetí blok a dokončuje se čtvrtý, který by měl být spuštěn za dva roky, je už z 90% hotový.

Petr
1. únor 2023, 21:25

Pro jádro typické.

Baton David
2. únor 2023, 15:30

zde by s Němci měli vzít příklad jak se dělá čistá energetika

Anton Meško
2. únor 2023, 20:43

Keď čítam komentáre, tak zisťujem, že viacerí komentujúci majú medzery o trhu s elektrinou na Slovensku. Skutočne Slovenské elektrárne predali pred pár rokmi celú svoju produkciu na niekoľko rokov dopredu nejakému fondu. (SE vyrábajú viac ako 60% potreby SR). Manažéri si povyplácali odmeny. Vie sa o tom, len konkrétnejšie skutočnosti o obchode sa nehovoria. Za všetko hovorí vyjadrenie nového ministra hospodárstva Hirmana, že to bolo zlé manažérske rozhodnutie. Koľko elektriny vyrobí 3. blok JE Mochovce v tomto roku je ľahké približne spočítať. Začal dodávať elektrinu do siete 1.2. na 20% nominálnom výkone a bude mať ešte prestávky. Takže ak v tomto roku vyrobí a dodá do siete 4 TWh, tak si môžeme gratulovať.

Pokiaľ ide o obchodovanie s elektrinou špatne sú na tom zraniteľný odberatelia, malé podniky (ročná spotreba do 30 MWh), kde URSO zvolilo najhorší regulačný rámec pre výpočet koncovej ceny elektriny. Obdobie za ktorý sa vypočíta základ pre výpočet koncovej ceny, ktorým je aritmetický priemer denných cien na PXE SK BL CAL 23 najskôr posunuli z obdobia 1.1. až 30.6. na obdobie od 1.4. do 30.9., neskôr ho zužovali až na obdobie 08 a 09., teda kedy boli ceny najvyššie. Regulované ceny za dodávku elektriny z roka na rok vzrástli až 8 násobne. Podobne dopadli odberatelia s vyššou ročnou spotrebou zhruba do 100 MWh.

Mnohí veľkoodberatelia s ročnou spotrebou ako 500 MWh mali možnosť získať produkt, kde základom pre výpočet koncovej ceny je súčet zobchodovaných denných cien na OKTETE. V januári 2023 to bolo 145,90 €/MWh, viď https://okte.sk/sk/kratkodoby-trh/zverejnenie-udajov-dt/celkove-vysledky-dt/#date=2023-01-02&page=1

Pokiaľ ide o dodávateľov najmä tzv. alternatívny uzavreli s odberateľom zmluvu o dodávke elektriny, ale ju nenakupovali, nakupovali ju až v aktuálnom roku vyskladaním nákupu elektriny v mesiacoch, alebo štvrťrokov. Dúfam, že si spomeniete na dodávateľov, ktorí ešte v roku 2021 vyhlásili bankrot.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se