Domů
Elektrárny v Evropě
PGE odmítá pozastavit těžbu v dole Turów, navzdory nařízení Soudního dvora EU
Hnědouhelný důl Turów. Autor: Anna Uciechowska. Zdroj: commons.wikimedia.org
Zdroj: Wikimedia Commons / Anna Uciechowska / CC BY-SA 3.0

PGE odmítá pozastavit těžbu v dole Turów, navzdory nařízení Soudního dvora EU

Největší polský výrobce elektrické energie, společnost PGE, prohlásil, že nemůže souhlasit s rozhodnutím Soudního dvora Evropské unie o okamžitém preventivním pozastavení těžby hnědého uhlí v Turówě. PGE se odvolává na to, že by to prakticky znamenalo přerušení provozu nedaleké elektrárny, jak informuje zahraniční portál Montel.

Skupina PGE vlastnící důl i elektrárnu Turów, která se nachází v těsné blízkosti českých a německých hranic, chce uhlí těžit až do roku 2044.

Podle plánu by však mohl elektrárnu i hnědouhelný důl v dohledné době převzít nový, státem kontrolovaný podnik. Tímto podnikem by byla společnost NABE (Národní agentura pro energetickou bezpečnost). Převzetí by předcházel proces due diligence a ocenění majetku.

PGE argumentuje, že hnědouhelná elektrárna Turów o instalovaném výkonu 1488 MW, kde se aktuálně spouští nový blok o výkonu 496 MW, který má nahradit tři nejstarší bloky, pokrývá až 7 % polské poptávky po elektřině a celý komplex poskytuje práci tisícům obyvatel.

„[PGE] nemůže souhlasit s uzavřením dolu v Turówě,“ uvedla ve svém pátečním prohlášení společnost většinově vlastněná státem. „To by přímo znamenalo úplné odstavení elektrárny, která dodává elektřinu 3,7 milionům polských domácností.“

Soudní dvůr EU vyhověl požadavkům zástupců ČR plynoucích z obav, že pokračování v těžbě by znamenalo odčerpávání podzemní vody z českého území a uznal, že preventivní okamžité zastavení těžby v dole Turów je oprávněné. Těžba by tak měla být pozastavena až do vynesení finálního rozsudku, jehož datum ovšem ještě nebylo stanoveno.

PGE v reakci uvedlo, že odstavení elektrárny Turów z důvodu pozastavení těžební činnosti, byť dočasné, by znamenalo trvalé odstavení, jelikož by v budoucnu bylo nemožné výrobu obnovit. Rozsudek Soudního dvora kritizoval i polský premiér, Mateusz Marowiecki.

„Budeme bojovat proti tomuto nespravedlivému, neférovému a nečekanému rozhodnutí ECJ [Soudního dvora EU],” uvedl Marowiecki.

Podle polského analytika společnosti Instrat, Pawla Czyzaka, by odstavení elektrárny Turów pravděpodobně znamenalo zvýšení tamních velkoobchodních cen elektřiny o 2 % a navýšení importovaného množství elektřiny do země o takřka 12 %.

Další analytici jsou ovšem toho názoru, že odstavení elektrárny by takto významný dopad nemělo, jelikož elektrárna aktuálně pokrývá okolo 3 % polské poptávky po elektřině.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Jaroslav Novák
25. květen 2021, 09:49

nevyjednávat a snad i válčit??? To je asi cíl? Zelení politici namísto opatření se chtějí zviditelnit, a navrhnou i válku, zatím obchodní a ekologickou!!! Co až zaplatíme škody za kůrovce v ČR množeného v NP??? Kdo nás bude soudit???

Carlos
25. květen 2021, 21:17

1. S Polskem se zkoušelo jednat, nechtělo. Tak dostalo co si zaslouží.

2. NP není váš les na TTčkovém kolejišti, je to kus krajiny kde se snažíme o minimální zásahy člověka.

3. To že tu někdo nadělal monokulturní plantáže místo lesů (v lese jsou normálně různé druhy stromů) a při suchu mu to sežral brouk je tak nějak jeho chyba. V lese Vám roste normálně všechno vč. divokého ovoce, ne monokultura.

Vinkler
26. květen 2021, 16:41

U nás je les už více jak tisíc let produkční plocha jako pole a louky. Většina lesů je soukromý majetek k podnikání za účelem zisku. Vyřadit lesy na 35 % plochy státu z hospodaření je jednak ekonomicky neúnosné, jednak nezákonné.

Carlos
26. květen 2021, 18:50

Je rozdíl produkční les a monokulturní plantáž, nehledě na to Šumava není žádný produkční les. A pro ochranu plantáží o kterých se už minimálně dvacet let mluví jako o problematických tím že se vykácí Šumava, mi přijde jako zvrácené. Navíc když se ví že ty plantáže tvoří druhy, které v daných místech nemají být. Navíc jsou to celkem velké stejnověké porosty.

energetik
25. květen 2021, 11:11

Bezohlední státem vydržovaní uhlobaroni, pro zachování výroby emisí a odpadního tepla a velmi malého množství elektřiny (v poměru s ostatními produkty) by zlikvidovali cokoliv a připravili o vodu i lidi v celém kraji. Na jejich škody a bývalé zaměstnance musí přispívat ostatní. Stop dalšímu bezohlednému a nezodpovědnému rabování.

Vinkler
25. květen 2021, 11:28

Na uhlí v Polsku je hodně vidět. Na lithium, kobalt či měď a další nevidíte. Rabování je vše. Začalo to mamuty.

energetik
26. květen 2021, 12:22

Zatím se nestalo a nehrozí abychom se skládali na sanaci škod a zaměstnance těžící lithium, kobalt či měď a další na rozdíl od uhlobaronů a atomteroristů.

Vinkler
26. květen 2021, 16:43

Nesmysl, nepochopil jste, že za rabování čehokoli platíte taky i vy.

T
25. květen 2021, 17:20

220m hloubka,to je pekna dira. V r.44 do bude 330m !!!Jak chteji naplnit Parisskou dohodu? Zdrazit okamzite emisni povolenky?Utlumit provoz na minimum a 50% pres zimu?Nedavno to take zvladli...Kdyz se chce...

TomášB
26. květen 2021, 11:19

A těch několik desítek tisíc lidí budete financovat z vlastních úspor?

Rostislav Žídek
26. květen 2021, 01:12

Jak jako... nemůžou souhlasit?

To jako když budu vrah a nebudu s rozsudkem, nebo třeba i s předběžným opatřením = vazbou souhlasit... Tak to ní nemusím? :D

JVr
26. květen 2021, 12:34

Nemusíte pokud do ní nenastoupíte, ale mohou si pro vás přijít policisté a donutit vás náslím.

Nevím jak je to s vymahatelností tohoto rozsudku, pravdpodobně to bude nějaká tučnější pokuta. Neočekával bych že někdo naběhne do elektrárny a bude se zbraní v ruce vymáhat její zastavení :)

Carlos
26. květen 2021, 18:52

A v ten moment se můžete začít bránit. Pokud půjdeme opravdu filosoficky hluboko, tak každý si může kdykoliv vzít zpět to co (ne)dobrovolně předal státu, jenom to musí být s to proti němu ubránit. Celý systém totiž bude fungovat jenom tak dlouho dokud to budou lidi hrát.

Rostislav Žídek
26. květen 2021, 01:13

A vůbec, co je to za blábol.

Elektrárnu jim nikdo nezavírá... Ať si ji koupí třeba od nás z jiných hnědouhelných dolů...

Rostislav Žídek
26. květen 2021, 01:14

ji* mělo být palivo :-/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se