Polsko musí okamžitě zastavit těžbu v dole Turów, nařídil soud EU
Lucemburk/Brusel/Praha 21. května (zpravodaj ČTK) – Polsko musí okamžitě zastavit těžbu v uhelném dole Turów, kterou dlouhodobě kritizuje Česká republika. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie, který tak vyhověl české žádosti o vydání předběžného opatření. Zákaz těžby bude platit až do vynesení konečného rozsudku v tomto sporu, oznámil soud.
České úřady se na unijní soud obrátily v únoru s žalobou proti rozšiřování dolu, které podle nich mimo jiné ohrožuje kvalitu pitné vody pro obyvatele Libereckého kraje. Polsko podle české strany porušuje unijní právo tím, že umožnilo pokračování těžby bez posouzení jejího vlivu na životní prostředí. Varšava to odmítá a nedávno schválila prodloužení provozu dolu do roku 2044.
Podle soudu byla žádost Prahy o preventivní zastavení těžby oprávněná, neboť nelze předem vyloučit, že Polsko pravidla o ochraně životního prostředí skutečně porušuje. Je také „dostatečně pravděpodobné, že pokračování těžby hnědého uhlí v dole Turów až do vyhlášení konečného rozsudku by mohlo mít negativní dopad na hladinu podzemních vod nacházejících se na českém území“, konstatoval soud.
„Za všechny naše občany jsem nesmírně rád a děkuji všem, kteří nám pomáhají v právní bitvě za naše životní prostředí,“ komentoval verdikt ministr životního prostředí Richard Brabec, který jej označil za první velké vítězství v tomto sporu.
Důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Polské ministerstvo klimatu loni v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužilo společnosti koncesi na těžbu, která by jinak v dubnu skončila. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů. Lidé z příhraničí v Libereckém kraji se podobně jako obyvatelé Saska obávají vedle ztráty pitné vody také zvýšeného hluku a prašnosti. Polsko jejich námitky trvale odmítá.
Mohlo by vás zajímat:
Zákaz těžby nebo skryvky? Pokud těžby, tak můžou rovnou zavřít i tu elektrárnu. Každopádně je to velký úspěch Česka.
Souhlas,ale razem se ocitnou v 18 stoleti,nebo se zaradi mezi prvni dovozce ee,ale za chvili nebude odkud?Odkud bere ee soudni dvur EU?
Ze zásuvky...
Tady jde o něco jiného, Polsko ignorovalo pravidla která se k tomu určila. Takže jim soud dal po prstech. Právo musí mít jaksi přednost před ekonomikou a navíc nejsou ani v tak kritické situaci aby se to dalo ospravedlnit. Pro ně by bylo nejlepší asi aby celý ten kousíček až po Žitavu padl za vlast. Dlouhodobě tam ignorují potřeby Česka a Německa.
Dopady toho Polského státního sobectví jsou cítit v pásu od Žitavy přes Liberec, Jablonec až po Mladou Boleslav. Jejich neochota část území odstoupit, odprodat, nebo spravovat infrastrukturu má dopady na projekty jak v ČR, tak Německu. třeba bez elektrifikace těch pár kilometrů přes Polsko se zhoršuje ekonomika jakékoliv velké modernizace mezi Mladou Boleslaví a Libercem. A absolutně to zabíjí nákladní dopravu. Přitom se jednalo o součást rychlíkové tratě z Vídně do Berlína. Dále to pak zhoršuje spojení Varnsdorfsku.
Ze zasuvky?Hlavne to poradte nasi vlade a nemusi nic stavet!!!
Kéž by vláda ČR nic v energetice nestavěla a nechala to na lidech a podnicích, její pokusy stavět tu napáchaly hodně velké škody.
Jinak v právním sporu je absolutně jedno kde ten soudní dvůr bere elektřinu.
V klidu. Nedávno jim najedou nečekaně vypadlo v Belchatówě 4195 MW a cituji "Mluvčí polské distribuční společnosti PSE Beata Jaroszová-Dziekanowská uvedla, že energetický systém v Polsku funguje řádně a že neočekává žádné výpadky v dodávkách elektrické energie. „Máme požadované rezervy a vždy můžeme využít dovozu,“ uvedla."
Takže se jim zřejmě jen sníží roztočená záloha nutná pro zálohu fosilních zdrojů, což nevadí, protože tam budují několik GW předvidatelných, spolehlivějších a decentralizovaných OZE.
to je ale věcí Polska...léta se jednalo o tom dole aby si pak Poláci nakonec udělali podle svého, porušili tím úplně všechno a ani jim to nestálo za EIA navíc to povolil i ministr životního prostředí Polska....to, co dělají, dělají svině. Hloubka toho dolu bude pod hladinou moře
úspěch to není, protože to vede ke zhoršení vztahů se sousedem. Měli jsme se domluvit s Polskem na kompenzacích a ne do toho tahat EU.
To se zkoušelo, Polsko nedbalo. Hranice Lomu jako hranice státu, záhadné ztenčení pásma mezi hranou lomu a ochranným pásmem na nulu metrů na hranici ČR, ohrožení vodních zdrojů, neochota se domluvit... Myslím že nepřeháním když řeknu že si Polsko začalo.
Kolikrát také ignorovali jednání a pak se diví (obzvlášť polští politici, asi se jim to nehodilo do krámu).
Vaše argumenty chápu, ale podle mého názoru by si ČR měla stěžovat jen v případě, pokud skutečně někdo přijde o podzemní vodu a Polsko ho neodškodní a ne kvůli nějakým obavám. Zastavit celý důl kvůli spodní vodě je nesmysl, to byste nevytěžil nikde nic.
Kdyby poláci nedělali blbosti, tak jim nikdo důl nezastaví, ale tak dlouho s nimi nebyla řeč až jim zastavení provozu v tom lomu hrozí. Jenže to přehnali, dotlačili to do bodu kdy jim ta pomyslná guma praskla a dala jim po čuni.
Pokud vím, tak se celou dobu chovali ne zrovna korektně a nějaké návrhy na to že by do Uhelné postavili vodovod, nebo to kompenzovali pokud by se něco stalo (jakákoliv kompenzace ex-post je u vody a podobných věcí hodně citlivá protože se může stát že se jí nedočkáte a budete bez celkem důležité věci). Navíc pokud vím tak se na vodně ten lom projevuje už teď.
Taky tu jde o princip kdy účelově lhali o dopadech, na svém území mají hranice pásma kolem lomu několik set metrů, ale na hranici ČR jenom asi 50m (nejspíš jim došlo že by jedna nehoda mohla znamenat provalení se do ČR pokud by končili na čáře) A vypadá to že to bylo Účelově aby do posuzování vlivů nemuseli brát obce na Českém území.
Nezlobte se ale na takto chovajícího se souseda se fakt nedá jít po dobrém.
Nezlobte se ale asi nebydlíte ve Frýdlantském Výběžku.
Voda je tu za posledních 10 let fakt na ústupu. je ji málo a je dokázané že odtéká do lomu a tam ji musej vysávat prič aby mohli neco dělat. Prach a hluk je z toho taky hodně. Pro ně to sou jenom prachy a závislost na uhlí. Ten kus země pro ně nemá hodnotu, krom uhlí.
Ale tam skutečně okolní obce už o vodu přišly a komenzace z Polska na stavbu vodovodu buh ví odkud nebo stavba pořádné izlolační zdi v nedohlednu, ono to stojí peníze, a tady jde o business...
Tedy snaha investovoat do toho, co nejméně a vytěžit z toho co nevíce, alespoň dokude je nikdo nedonutí. Polská vláda bohužel selhala, tak muselo dojít k žalobě, aby se podařilo dané firmy alespoň doknutit k něčemu.
Myslím že nakonec to dopadne tak, že Poláci (těžaři) budou donuceni přehodnotit kompenzace a opatření, ale težit se bude dál, nicméně kompletně to nevytěží, protože to bude kvůli cenám emisních povolenek nerentabilní. Možná přehodnotí plány těžby, mno uvidíme.
Poláci už dokázali, že jim na ničem jiném nezáleží než jen na sobě...
Ale když jedna strana nechce jednat, pak domluvit se je těžké nebo nemožné. Snaha o domluvu byla.
Naštěstí brutální sankce eu srazí arogantní kačinsko-polský režim na kolena....
Tomu věříte? Božíčku... Ta brutální sankce se bude projevovat jak? EU bude dělat ty,ty,ty? Nebo bu,bu,bu?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se