Domů
Elektrárny v Evropě
Španělsko vypíše v červenci aukci na OZE v objemu 2000 MW
Větrné a fotovoltaické elektrárny.
Zdroj: National Grid

Španělsko vypíše v červenci aukci na OZE v objemu 2000 MW

Španělská Národní komise pro obchod a hospodářskou soutěž (CNMC) zadala svému výkonnému orgánu vypsání další aukce obnovitelných zdrojů. Veřejné vyhlášení by dle serveru EnergyNews mělo proběhnout na konferenci o OZE, která proběhne 18. července.

V aukci se bude soutěžit 2000 MW, které mohou být rozšířeny až na 3000 MW, stejně jako v předchozích aukcích. Této aukce se ovšem budou moci účastnit pouze větrné a fotovoltaické zdroje. Dokument ještě není definitivně schválen.

Aukce má doplnit již proběhlou aukci pro OZE z minulého měsíce. Španělsko se těmito kroky snaží splnit cíle dané EU, dle kterého má do roku 2020 20 % energie pocházet právě z obnovitelných zdrojů.

Zadání aukce není překvapivým krokem, protože již byla očekávána na základě vyjádření předsedy vlády, Mariana Rajoye, který oznámil záměr již v průběhu května během diskuze ohledně nového zákona o změně klimatu a energetické transformaci.

{„country“:“ES“,“type“:“AREA“,“from“:“2017-06-01″,“to“:“2017-06-19″,“caption“:“Výroba elektřiny ve Španělsku v červenci tohoto roku.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-06-01″,“end_date“:“2017-06-19″}

Předchozí aukce nerozlišovala mezi druhy zdrojů, které se do soutěže přihlásily. Tentokrát budou technologie omezeny na popud vlády, na větrné a fotovoltaické projekty. Rozhodnutí vláda zdůvodnila následovně:

„.. během první aukce se technologie větrných a fotovoltaických projektů ukázaly jako nejvíce konkurenceschopné konvenčním zdrojům a to nejen z hlediska ceny, ale také z důvodu vysokého nabízeného výkonu. S ohledem na výsledky minulé aukce se ukazuje, že existuje množství přihlášených projektů o značném výkonu, které nebyly vybrány a které je možno uvést do provozu za podmínek zaručení přiměřeného zisku. Takovéto zaručení by ulehčilo financování projektů.“ Věstník Španělského království 

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Martin Hájek
19. červen 2017, 10:05

Přeloženo do češtiny, i ve Španělsku s jeho energetickým mixem, přírodními podmínkami a velkoobchodní cenou elektřinu musíme ty úžasné plně konkurenceschopné OZE dále dotovat, protože jinak se nepostaví nic.

Milan Vaněček
19. červen 2017, 17:50

Opět jenom kecy. Vtip je v tom, že současné vysoutěžené dotace do slunce a větru ve Španělsku jsou nižší než dotace do jiných zdrojů a že některé zdroje Španělé ve své energetice prostě mít nechtějí. Ani se jim nedivím....

Martin Hájek
19. červen 2017, 20:15

To mě na tom právě nejvíc baví, jak Vás vždycky nejvíc vytočí pouhé konstatování faktů. Tak ještě jednou :-). Kdyby ty OZE byly konkurenceschopné, tak by je nikdo nemusel dotovat a rostly by samy = fakt. Španělsko má pro fotovoltaiku a vítr jedny z nejlepších podmínek v EU = fakt. Španělsko má relativně vysokou cenu elektřiny proti střední Evropě = fakt. Španělsko má relativně nízký podíl jádra na instalovaném výkonu a vysoký podíl paroplynu a vody, tedy relativně optimální stav pro integraci elektráren s občasnou výrobou = fakt.

Jan Veselý
19. červen 2017, 20:49

Zase si pletete pojmy a dojmy, oni nechtějí dotovat, chtějí levně kupovat. Koupí za nejvýhodnější nabídku, koupí za dopředu známou cenu fixovanou na 20 let.

Po výsledcích posledního tendru se ani nedivím, že do toho jdou, ceny dostali moc pěkné.

Martin Hájek
19. červen 2017, 23:53

:-)))))

A když je to tak levné a výhodné, tak proč se musí mezi zákazníky a výrobce míchat stát?

To jsou domácnosti i firmy tak hloupé, že si nechtějí tu levnou elektřinu výhodně koupit sami a radši kupují nějakou dražší? Takže stát musí zasáhnout, aby je donutil si tu levnou elektřinu jeho prostřednictvím výhodně koupit?

A teď ještě tu o Červené karkulce.

C
20. červen 2017, 09:12

On je problém, konkrétně u Španělska, že tam zavedli v době krize dost potrhlá opatření, mírně řečeno, jak ve energetice, tak jinde, například zakázali dětem do škol balit obědy, takže bych situaci tam viděl jako minimálně složitou, ne-li nepřátelskou vůči aktivitě bez státní účasti v této oblasti.

pavel
22. červen 2017, 18:20

Takže jednou za nekonkurenceschopnost oze parodií na elektrárny jednou může dotování ostatních zdrojů a podruhé nepřátelský stát.:-) Co si vymyslíte příště?

C
23. červen 2017, 17:51

Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno, marně si vzpomínám kdy jste načal diskusi bez slova parodie.

Asi žijete v jednoduchém světě, pokud si myslíte že o konkurenceschopnosti rozhodne jeden jediný parametr. Pokud Španělská vláda, podobně jako ta naše, nezvládla rozvoj OZE uřídit, pak k problému prostě dojde.

V globálním pohledu problémy OZE způsobily a způsobují dotace o fosilní energetiky, ať už je to historické budování infrastruktury, podpora konkurenceschopnosti domácího uhlí, státní ručení za velké projekty, nebo ignorování škod páchaných těmito zdroji.

To že některý stát k tomu přidá další problémy, jako se stalo u nás a ve Španělsku, to je věc druhá.

Milan Vaněček
23. červen 2017, 22:26

Nepředstírejte, že to nechápete: když chcete nasmlouvat NEJLEVNĚJŠÍ výrobu elektřiny, která nepřináší externí výdaje pro stát jako špinavé uhlí či jádro, tak zvolíte tu nejlevnější čistou energii, pro kterou má Španělsko i nejvýhodnější podmínky v Evropě.

Takže vyhlásíte aukci na nejlevnější výstavbu větrných (zde má Španělsko velmi dlouhou tradici) a slunečních (nejnovější high tech) elektráren.

Nedělejte že to nechápete.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se