Domů
Elektřina
Macron chce do konce roku zkrotit ceny elektřiny pro odběratele, Francie na EU čekat nebude
Emmanuel Macron
Zdroj: Evropský parlament
Zdroj: Evropský parlament

Macron chce do konce roku zkrotit ceny elektřiny pro odběratele, Francie na EU čekat nebude

Francouzský prezident Emanuel Macron na začátku tohoto týdne slíbil, že do konce roku jeho vláda zkrotí ceny elektřiny. Konkrétní podobu opatření by vláda měla představit v průběhu října v návaznosti na extrémní cenovou volatilitu z loňského roku. K nižším cenám pro tamní odběratele má pomoci silná flotila jaderných a vodních elektráren, které ve Francii pokrývají většinu tamní spotřeby.

Macron prozatím neposkytl žádné konkrétní detaily o tom, jak by měla tato opatření vypadat. Francouzská státní společnost EDF a tamní vláda však intenzivně jednají o podobě budoucí regulace prodeje elektřiny z tamních jaderných elektráren. Podle serveru Montel by se mohlo jednat o stanovení cenového stropu na jejich výrobu či dvoustranné rozdílové kontrakty.

"V říjnu budeme schopni představit ceny elektrické energie… a kontrolu nad našimi cenami elektřiny získáme do konce roku. Protože jsme znárodnili EDF a máme to štěstí, že základ výroby v jaderných elektrárnách, budeme schopni v říjnu oznámit ceny elektřiny, které dají domácnostem a průmyslu výhled a dostanou nás na evropské úrovni do výhodné pozice," uvedl podle serveru Montel francouzský prezident toto pondělí.

Podle francouzské ministryně energetiky Agnes Pannier-Runacherové vláda zvažuje zavedení dlouhodobého systému, který by umožnil udržet ceny na úrovni jedněch z nejnižších v Evropě. Zároveň by měl pomoci předcházet prudkým cenovým výkyvům, které evropský trh v posledních měsících zažívá.

Nové regulované ceny by se dle nejmenovaného zdroje z řad francouzské administrativy mohly pohybovat na úrovni 60-70 EUR/MWh. Takto nízká úroveň ve srovnání s tržními cenami vychází ze skutečnosti, že Francie vyrábí zhruba 90 % své elektřiny z nízkoemisních zdrojů. Necelé tři čtvrtiny výroby přitom pokrývají jaderné a vodní elektrárny.

Francouzská EDF v rámci aktuálně provozovaného mechanismu Arehn prodává každoročně zhruba 100 TWh elektřiny ze svých zdrojů konkurenci. Cena 42 EUR/MWh je přitom vzhledem k dění v posledních letech velmi atraktivní. Tento mechanismus by nicméně měl zůstat v platnosti pouze do konce roku 2025.

Na EU čekat nebudeme

Francouzská ministryně energetiky se již v průběhu srpna nechala slyšet, že v případě neúspěchu na úrovni EU bude Francie reformovat svůj trh sama. Národní reforma trhu s elektřinou má tamní odběratele rovněž chránit před cenovou volatilitou. Ta dle ministryně představuje "nebezpečí: neschopnost předvídat kontext, ve kterém se bude investovat".

"Cílem reformy evropského trhu s elektřinou je vysílat dlouhodobé signály. Všichni vědí, že se vedou diskuze o místě jaderné energetiky. Řeknu to velmi jasně – pokud to, co chceme udělat na evropské úrovni, nebude fungovat, uděláme to na národní úrovni," řekla ministryně Pannier-Runacherová na akci pořádané francouzským svazem zaměstnavatelů Medef.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Petr prochaska
27. září 2023, 09:24

Loňskou zimu dali frantíci se svými jaderkami jen tak tak. I přes maximální pomoc od všech svých sousedů to skoro nedali. Letos dají jejich JE větší výkon, ale bez pomoci sousedů se stejně neobejdou.

Emil
27. září 2023, 09:58

Opět píšete nesmysly. V lednu i únoru byla Francie čistý exportér, dovážela jen v prosinci, a pokud to podle vás v prosinci "skoro nedali", tak co byste asi tak řekl o Itálii, která běžně dováží více než dvojnásobek toho co dovážela Francie v prosinci, nebo o Německu, které dováží v posledních měsících skoro trojnásobek toho co Francie v prosinci? Takže kdo se bez pomoci sousedů obejde? Takových zemí v EU moc není.

Petr prochaska
27. září 2023, 12:01

V prosinci Francie dovážela od sousedů 13 GW výkonu a to v době, kdy zima a je potřeba energie nejvíce. Nastartovali se všechny fosilní elektrárny ve Francii a import od sousedů se využíval na maximum. Dali to jen tak tak.

Německo poslední měsíce dováží z Francie EE hlavně v noci. Němci by mohli pálit v noci plyn, ale nedávalo by to smysl, když můžou brát EE z Francie, která by jinak musela výkon ve svých jaderkách omezit.

Emil
27. září 2023, 13:01

13 GW dovážela Francie v prosinci celkem pouze ve 23 hodinách a není to na maximum, bez problémů lze přes hranice Francie dostat klidně 16 GW, jako šlo např. opačným směrem letos v květnu, takže to nebylo "jen tak tak", naopak jde o další a další vaše ničím nepodložené dojmy.

Německo importuje hlavně v ranních a večerních špičkách, nejvyšší hodnoty jsou mezi 6.-7., 7.-8., 19.-20. a 20.-21., tedy nikoliv v noci ale ráno a večer, německý import dosahuje až 16,8 GW. Data si každý může ověřit třeba na energy-charts.

Petr prochaska
27. září 2023, 13:41

Koukněme se na data za posleních 24 hodin.

Francie exportuje nejvíc v noci.

Ve 20:00 (špička) exportuje Francie pouze 886 MW, tzn. nejméně z celého dne. Export začítá hodně narůstat o půlnoci 5,62 GW a největší je ve 3 ráno 9,66 GW. Na ranní špičku už je jen 5GW.

Německo importuje v ranních a večerních špičkách hlavně ze zemí, na které můžeme nahlížet jako na bareky - Rakousko, Švýcarsko, Norsko, ...

Emil
27. září 2023, 13:54

Nekoukněme se na data za posledních 24 hodin, koukněme se na data za celý rok. Jeden den v roce nic o ničem nevypovídá. Nejvyšší hodnoty importu do Německa nenastaly v noci ale ráno a večer, viz příspěvek výše.

Vtipné je že sám nejdřív začnete o tom co se dělo minulou zimu, ale když se ukáže že to není pravda, tak se najednou chcete omezovat jen na posledních 24 hodin.

Lukáš
27. září 2023, 13:49

Dovoz 13 gw? To je niekedy pre Nemecko bezny den :D Pokrok nezastvis...

Petr prochaska
27. září 2023, 19:04

Ano, dovoz 13GW a v budoucnu to může být i více. Německo má totiž málo vodních elektráren. Ve dne kdy bude svítit, tak bude cena silové elektřiny minimální. Distribuce a poplatek za OZE ale minimální nebude - někdo musí minimální fixní vysoutěžené ceny větrníků a solární farem zaplatit). Okolní státy, které mají hodně vodních elektráren proto budou z vodních a přečerpávacích elekráren vyrábět v noci a ve špičce, kdy v tuto dobu dostanou více peněz. Majitelé FVE s baterií také něco v ranní špičce pošlou, když budou mít hodně nabitou baterku a předpověď bude slunečno. Ve výsledku není problém, aby za nějakých 10 let jela skoro celá Evropa kromě Polska a nějakých států na Balkáně jen na OZE+stávající jaderky minimálně 6 měsíců v roce. Dnes je již podzim, horší polovina roku z hlediska solárů a soláry dávají také hodně.

Baton David
27. září 2023, 09:27

správný přístup!

Milan Vaněček
27. září 2023, 10:42

Ve Francii má vláda své energetiky pod palcem. Může si regulovat ceny, vůbec nezáleží na tom, zda jsou vyrobeny v těch či oněch elektrárnách.

U nás naopak-energetika je nejziskovější část našeho průmyslu (nyní, dříve ne), energetici mají nejvyšší růst platů, všichni jsou spokojeni

jen spotřebitelé (těch 10 milionů) jim tu hostinu zaplatí,

a český průmysl který potřebuje levné energie zahyne.

Petr prochaska
27. září 2023, 12:58

U nás vláda brutálně zdaní energetiku, takže bude mít další peníze do svého děravého rozpočtu vyvolaného neschopností vlády.

Kdyby vláda chtěla, tak může tyto peníze použít jako slevu pro spotřebitele.

Antonín Mikeš
27. září 2023, 14:33

Co navrhujete aby vláda udělala s rozpočtem? Peníze z brutálně zdaněné energetiky mají zalepit právě hlavně díru po dotacích (slevách a stropech) na energie pro spotřebitele.

Lukáš
27. září 2023, 14:02

Pozrime sa aktualne do Nemecka, momentalna vyroba z vetra je 800mw, to sa za tie investovane peniaze oplati, len udrzba vsetkych VTE stala minuly rok 8,9 mld. eur

Pokrok nezastavis...

Anton Meško
27. září 2023, 11:53

Aj na Slovensku podnikatelia v energetike si finančne polepšia. Postarala sa o to bývalá vládna strana Saska prostredníctvom svojho nominanta na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví Ing.Jurisa, keď na rok 2023 v svojich cenových rozhodnutiach použila také regulačné rámce, že cena za dodávku elektriny pre zraniteľných odberateľov a tarify za distribúciu pre všetkých odberateľov už vyšší nárast oproti roku 2022 zaznamenať nemohli. Spomeniem len že nárast ceny za dodávku elektriny pre zraniteľných odberateľov, malé podniky je asi 8 násobný a tarify za straty pri distribúcii asi 5 násobný. Keďže vláda rozhodla o kompenzácii vysokých cien odberateľom, tak štátny rozpočet je zdrojom rastu tržieb a ziskov podnikateľov v energetike o niekoľko 100-viek miliónov €.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se