Domů
Emise CO2
USA: Zavedení uhlíkové daně by vedlo k vyššímu snížení emisí
Navajo Generating Station Implosion - 3
Zdroj: Alan Stark, Flickr

USA: Zavedení uhlíkové daně by vedlo k vyššímu snížení emisí

Emise CO2
4 komentáře
24. listopad 2021, 07:19
Martin Knápek

Zavedení uhlíkové daně (Carbon fee) ve výši až 35 dolarů na tunu emisí CO2 v USA by mohlo snížit emise spojené s výrobou energie až o 19 % ve srovnání s rokem 2020. K těmto závěrům dospěla ve své analýze, zveřejněné minulý týden, americká vládní agentura U.S. Energy Information Administration (EIA).

Ve své analýze EIA studovala dopady zavedení uhlíkového poplatku na prodej fosilních paliv. Jeho výše by se přitom odvíjela od množství emisí CO2, jež tato paliva vyprodukují. EIA ve své analýze zpracovala tři scénáře nasazení zpoplatnění uhlíku. Všechny scénáře počítají s plošným zavedením daně v roce 2023 a jejím meziročním nárůstem o 5 % ročně až do roku 2050.

Rozdíl mezi nimi je pouze v počáteční výši poplatku. Jednotlivé scénáře počítají s cenami 15,14 USD/t CO2; 25,23 USD/t CO2 a 35,33 USD/t CO2. Příjmy z poplatků za emise by měly být přerozděleny zpět mezi spotřebitele prostřednictvím paušálních částek.

Efekt zavedení uhlíkových poplatků je porovnáván s referenčním scénářem, který předpokládá že nedojde k žádným změnám ve stávající legislativě a uvažuje stávající odhady vývoje technologií. Zavedením uhlíkové daně v nejvyšší výší by podle EIA znamenalo, že celkové emise související s energiemi by v roce 2050 byly o 23 % nižší oproti referenčnímu scénáři a o 19 % ve srovnání s rokem 2020.

Porovnání celkových emisí CO2 v jednotlivých scénářích, Zdroj: IEA

Z daně by těžily OZE ale i jaderná energetika

K nejvýznamnějšímu poklesu emisí by ve všech třech scénářích došlo během prvních 5 až 10 let od implementace daně. Důvodem pro tento pokles je hlavně nahrazení výroby elektrické energie z uhlí bezemisními obnovitelnými zdroji a plynovými zdroji. Odhadovaný pokles emisí vzniklých výrobou elektrické energie představuje celkem 82 % celkového rozdílu mezi předpovídanými referenčními emisemi v roce 2050 a scénářem s nejvyšším zdaněním.

Zpoplatnění emisí uhlíku by vedlo k výraznému nárůstu výkonu obnovitelných zdrojů a systémů na ukládání energie, z jeho zavedení by ale měly těžit také jaderné elektrárny. Podle analýzy by zavedení uhlíkové daně vedlo nejen k menšímu uzavírání jaderných elektráren, scénáře předpovídají také výstavbu nových bloků. V případě zpoplatnění ve výši 25 a 35 dolarů by celkový instalovaný výkon JE měl vrůst.

Kumulativní přírůstky výkonu a poklesy z důvodu vyřazení zdrojů z provozu pro jednotlivé scénáře. Zdroj: EIA

Vliv na další sektory by byl nižší

Další cesty pro snížení emisí, například z velkovýroby chemických látek či rozsáhlejšího rozšíření vozidel na alternativní paliva, by podle EIA vyžadovaly zavedení mnohem vyšších poplatků. Při nejvyšším uvažovaném zdanění emisí by došlo k poklesu emisí z dopravy pouze o 6 % oproti referenčnímu scénáři.

Zavedení uhlíkových poplatků by rovněž mělo vést k relativně malým poklesům emisí u dalších energeticky náročných průmyslových odvětví, kde není přechod k alternativním palivům snadno realizovatelný.

[table id=2229 /]

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Omega
24. listopad 2021, 13:54

Idea uhlíkové daně se mi líbí.

Vezměte si jak jednoduchý by byl její výběr.

U plynu vezmu kolik ho převzala distribuční firma - spočítám obsah uhlíku a tolik zaplatí daně.

U ropy - ten samý princip

U uhlí - totéž

Zdanil bych na vstupu do země (u uhlí na výstupu z dolu), aby se nikdo nemohl vyhnout.

Takže za mě jsem jednoznačně pro - zrušit emisní povolenky a zdanit napřímo uhlík. A nezapomněl jsem ani na plasty - ty stejně na konci cyklu skončí ve spalovně, takže se přemění na CO2. Takže na to není ani potřebná vyjímka.

Jen nevím jak by se tato "daň" vybírala z dováženého zboží

Josef
24. listopad 2021, 14:47

Uhlíkové daně jsou ohromně asociální, nezáleží totiž na výši příjmu, ale zasahují jen určitou část populace. Nemůžete postavit daňový systém na tom, že někdo platí a někdo ne. Už dnes je systém velmi nespravedlivý, protože daně platí sice všichni, ale úroveň služeb z veřejných rozpočtů směrem k občanům je velmi nerovnoměrná.

mart
24. listopad 2021, 16:04

Ale vždyť i dnešní daně jsou o tom, že někdo na nich platí více a někdo méně, nebo dokonce nic. Na tom naopak daňový systém právě stojí. Moc daní dle hlavy nezávislých na jiném parametru není. A s uhlíkovou daní by to bylo stejné. Někdo by platil méně, někdo více. Daně z příjmu se platí podle příjmu, DPH dle spotřeby, spotřební daně dle spotřeby, majetkové daně dle majetku atd. Uhlíková daň by byla jen další formou daně dle spotřeby.

Čerpání z veřejných rozpočtů je jiné, například nemocný čerpá zdravotní péči, zatímco zdravý ne. Služby hasičů čerpá ten, u koho hoří. Sociální dávky v nezaměstnanosti čerpá nezaměstnaný. Dotace vybraný podnikatel. Ale většina lidí by nechtěla platit služby podle čerpání, nebo vlastní rizikovosti. Naopak chtějí, aby daně musel platit hlavně někdo jiný.

PETR
25. listopad 2021, 01:59

Dane budou platit i socialne slabi/mimo koloniii bezdomovcu/Kde ty penize skonci,nikdo nevi.Kourici kamna petry ,jsou kourici kamna.Obcas chytne nejaka chatka,nekdo z toho bude dobre profitovat?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se