Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. S firmou HE3DA vyvíjející baterie se soudí německá CDC

HE3da baterie zdroj:www.he3da.cz

Německá investiční společnost CDC se soudí o pět milionů eur (zhruba 130 milionů korun) s českou společností HE3DA, která se zabývá vývojem bateriových technologií. Německá firma peníze investovala do vývoje speciálních baterií a nyní chce peníze zpět, protože se obává podvodu. ČTK to za CDC sdělil Vladan Crha ze společnosti AMI Communications, podle nějž Obvodní soud pro Prahu 9 obstavil firmě HE3DA účty a následně Městský a Ústavní soud rozhodnutí potvrdily. Spolumajitel společnosti HE3DA Vladimír Jirka řekl ČTK, že se ke sporu nebude vyjadřovat.

„Pokud máme s někým spor, tak tyto záležitosti nekomentujeme do momentu, než se ten spor vyřeší,“ řekl Jirka.

2. Němci plánují konkurenci pro Gigafactory, mezi potenciálními lokalitami je i ČR

U našeho západního souseda by měla vyrůst největší továrna na baterie v Evropě, konsorcium celkem sedmnácti společností má započít se stavbou v roce 2019. S plánovanou produkcí 34 GWh bude továrna konkurencí nejen pro rozestavěnou americkou továrnu Gigafactory společnosti Tesla, ale i asijské společnosti LG a Samsung. Informaci přinesla agentura Bloomberg.

Německá společnost Terra E Holding by měla příští měsíc vybrat jedno z pěti vytipovaných míst, kde vybuduje svou továrnu na baterie (potenciálně je ve hře i lokalita v České republice). Stavba továrny s plánovanou produkcí 34 GWh by měla započít na konci roku 2019 a do roku 2028 má továrna dosáhnout plné výroby. Terra E vede konsorcium celkem 17 německých společností jejichž identitu odmítla prozradit, ovšem některé z nich by měly produkci továrny využívat.

3. Energy Brainpool: Ceny elektřiny porostou, vzroste ale zejména jejich volatilita

Elektřina, elektrické vedení

Podle Energy outlooku 2050 od institutu Energy Brainpool můžeme očekávat neustále větší volatilitu v cenách elektřiny. Velkoobchodní ceny elektřiny by měly také znatelně vzrůst, zejména kvůli vyšším cenám emisních povolenek a poptávce po elektřině.

V současné relativně dynamické době v energetice je každá predikce na pár let vpřed poměrně riskantní, přesto se tohoto úkolu energetické instituty velice často ujímají. Jednu z nejnovějších predikcí vydal německý institut Energy Brainpool, který se zaměřil zejména na ceny elektřiny a faktory, které cenu ovlivňují.

4. Třetí blok finské JE Olkiluoto má být dokončen podle plánu v příštím roce

Výstavba finské jaderné elektrárny Olkiluoto 3

Třetí blok finské jaderné elektrárny Olkiluoto, jehož výstavba nabrala několikaleté zpoždění, má začít vyrábět elektrickou energii do konce roku 2018. Podle projektového ředitele elektrárny práce nyní probíhají podle plánu a veškeré problémy jsou již minulostí.

Výstavba nového bloku s evropským tlakovodním reaktorem EPR se oproti původním plánům zpozdila již o téměř 10 let. Velká zpoždění se podepsala i na rozpočtu celého projektu, který podle odhadů Arevy z roku 2012 vzrostl z původních 3,2 miliard euro na 8,5 miliard euro.

5. Výroba přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně roste i letos

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, horní nádrž. Autor: Opavjar

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku po rekordním loňském roce zvyšuje produkci elektřiny i letos. V prvním pololetí vyrobila přes 349 GWh elektrické energie, meziročně o 14,5 % více. ČTK to dnes řekl ředitel elektrárny Vítězslav Chmelař. Loni přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně vyprodukovala více než 716 GWh elektřiny, což bylo rekordní množství v její historii.

„Letošní čísla potvrzují dlouhodobý trend vyššího využívání přečerpávacích vodních elektráren, které mají v rámci energetických soustav nezastupitelnou roli,“ uvedl Chmelař.

6. Větrné elektrárny jsou stále větší, potvrzují to statistiky z dvou hlavních trhů

Stará větrná elektrárna

Větrné elektrárny se staví každým rokem vyšší a s větším průměrem rotoru. Ukazují to nové statistiky ze Spojených států amerických i z německého trhu. Větší a výkonnější turbíny jsou výhodou pro užití v místech, kde jsou horší povětrnostní podmínky. 

Trendy ve výrobě větrných turbín jsou v posledních letech zřejmé. Větrné turbíny jsou rok od roku větší a to jak do výšky stožáru elektrárny, tak i do průměru rotoru. Obojí je možné vysledovat na dvou z největších světových trzích pro stavbu větrných elektráren.

7. USA: Instalovaný výkon systémů pro ukládání energie vzrostl za poslední rok o polovinu

Bateriové úložiště

Instalovaný výkon zařízení pro ukládání elektrické energie na úrovni přenosové soustavy v USA za poslední rok vzrostl o 181,5 MW a na konci druhého čtvrtletí letošního roku činil 565,5 MW. Za poslední rok tak vzrostl téměř o polovinu. Údaje uvedl americký federální regulátor (FERC), kterého citovala agentura Platts.

Dle dat regulátora 22 společností vlastní a provozuje 45 zařízení pro ukládání elektrické energie v celkem 12 státech. Jedná se o dva setrvačníky, zbylá zařízení jsou bateriové systémy. Z celkového instalovaného výkonu se téměř polovina (276,8 MW) využívá pro regulaci frekvence v soustavě. V této statistice nejsou zahrnuta soukromá zařízení sloužící pro vlastní potřebu domácností nebo společností.

8. Druhá aukce onshore větrných elektráren v Německu stlačila cenu pod 43 €/MWh

Větrná farma v Illinois

Projektům na výstavbo pevninských větrných elektráren s celkovým instalovaným výkonem přesahujícím 1 GW byla v úterý udělena podpora ze strany německého státu. V srpnové aukci bylo dle německého síťového regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA) dosaženo průměrné ceny 42,8 €/MWh. Do hledáčku developerů se dostávají komunitní projekty větrných parků, které mají v aukci větší šanci na úspěch.

V právě proběhlé aukci BNetzA obdržel celkem 281 nabídek o celkovém výkonu přesahujícím 2,9 GW. V aukci nakonec uspěla méně než čtvrtina nabídek, přesný počet úspěšných nabídek je 67 nabídek, jejichž plánovaný výkon je 1 013 MW.

9. Češi v pololetí spotřebovali více elektřiny, vzrostla i výroba

Přenos elektřiny

Češi v letošním prvním pololetí spotřebovali 31 terawatthodin (TWh) elektřiny, proti stejnému období loni o 3,2 procenta více. Meziročně o 2,5 procenta na 44,5 TWh vzrostlo také množství elektřiny, která bylo v ČR vyrobeno. Vyplývá to z aktuálních dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

„Podle našich analytiků tento nárůst koneční spotřebitelé, zejména domácnosti a maloodběratelé, nijak výrazně nepocítí. Dodavatelé totiž nakupují elektřinu průběžně zejména na burze, kde cena vychází z aktuální situace výroby a přebytků,“ řekla dnes ČTK Markéta Witoszová ze srovnávacího portálu Ušetřeno.cz

10. Jednotný design jaderného reaktoru má Číně pomoci uspět na zahraničních trzích

Pohled do reaktoru jaderné elektrárny Santa Maria de Garoña. Zdroj: Nuclenor

Čína schválila plán dvou tamních státních jaderných developerů podporovat jednotný design čínského jaderného reaktoru, který má zemi pomoci urychlit výstavbu jaderných bloků a pomoci čínskému jadernému průmyslu prosadit se na trzích v zámoří.

Čína se v současné době snaží realizovat svůj ambiciózní jaderný program, který by zemi měl do roku 2030 zajistit výkon v jaderných elektrárnách na úrovni až 200 GW. Současně by však chtěla se svými reaktory expandovat za hranice, avšak zdlouhavé schvalovací procesy znamenají pro řadu projektů značné zpoždění.

Téma

Trump „válčí“ proti energetickému výzkumu. Nahrává tak Číňanům?

Po více než 70 let byla nejsilnějším motorem vědeckého pokroku v energetice vláda Spojených států. To jsou slova jednoho ze světově nejuznávanějších energetických analytiků Daniela Yergina z jeho knihy The Quest. Dnes je možné stále častěji zaslechnout hlasy, že Trumpova administrativa tomu učiní přítrž a výdaje na energetický výzkum výrazně zredukuje.

Podle největších kritiků prezident Donald Trump dokonce vyhlásil „válku proti vědě“, což je zároveň také narážka na dřívější Trumpova tvrzení, že ukončí „válku proti uhlí“. Jisté je, že Ameriku nyní čeká velké dohadování o budoucím rozpočtu na výzkum – a zvláště o tom energetickém. Zatímco administrativa přišla s návrhy velkých škrtů (v případě energetického výzkumu 3,1 miliardy dolarů, tedy 18 procent), Sněmovna reprezentantů prosazuje menší redukci a Senát je naopak v tomto ohledu vůči americkým vědcům nejštědřejší a prosazuje mírný nárůst rozpočtu.

HVDC – stejnosměrný přenos elektrické energie

Se stejnosměrným proudem se v dnešní energetice setkáváme nejčastěji v oblasti elektrické trakce a stále častěji v oblasti přenosu – toků vysokého množství energie na velké vzdálenosti. Stejnosměrná vedení vysokého napětí (HVDC) mají oproti střídavým své výhody i nevýhody, které jsou rozebrány níže v tomto článku.

Kromě výhod a nevýhod HVDC jsou v článku popsány:

Studie o klimatických změnách varuje před extrémními vedry

I při dodržení cílů vytyčených Pařížskou klimatickou dohodou nastanou na konci tohoto století na některých místech planety klimatické podmínky ohrožující lidské životy. Uvádí to výzkum publikovaný v časopise Science Advances.

Problém klimatické migrace (tedy situace, kdy skupiny lidí trvale opouští teplotně nehostinné oblasti a směřují do podnebně příznivějších a většinou vyspělejších zemí) je v poslední době stále ožehavějším a diskutovanějším tématem. Na vážnost celé situace a problematiku globálního oteplování klimatu obecně nyní upozorňuje nejnovější výzkum publikovaný v časopise Science Advances. Studie varuje, že pokud nedojde k rapidnímu poklesu emisí skleníkových plynů, zvyšující se teploty především na asijském kontinentu budou způsobovat smrt tisíců lidí ročně.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *