1. Zachytávání emisí CO2 je polovina řešení. Otázkou zůstává, co s nimi poté

Zachytávání a následné uskladnění, či využití emisí oxidu uhličitého je jednou z možných cest, jak dosáhnout dekarbonizace energetiky i dalších průmyslových odvětví. Přestože se technologie CCS (carbon capture and storage) prozatím nijak výrazně neprosadila, někteří vědci věří, že své místo v budoucnosti má.

Prvním krokem je samotné zachycení oxidu uhličitého ze vzduchu či spalin, následně je však nutné s ním nějak naložit. Jednou z možností je jeho uskladnění například do porézních hornin pod zemským povrchem. Nabízí se však i možnost zachycený CO2 využít pro výrobu surovin pro průmyslové procesy, syntetických paliv a dalších produktů.

2. Nové jaderné bloky by měl podle expertů z výboru financovat stát

Jaderná elektrárna Barakah

Stavbu nových tuzemských jaderných bloků má financovat spíše stát, a ne samotná společnost ČEZ. Podle vládního zmocněnce Jána Štullera se k tomuto názoru kloní experti, kteří zasedají ve stálém výboru pro jadernou energetiku. K hodnocení variant financování mají podle něj vzniknout ještě nezávislé oponentury. Štuller to řekl na briefingu po dnešním zasedání výboru. Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) doplnil, že výbor by měl vládě předložit své hodnocení k věci po dalším zasedání, které by se mělo konat 15. května. V červnu by pak materiál měla projednat vláda, dodal.

Výstavbu nového jaderného bloku čistě z peněz ČEZ podporoval ještě jako ministr financí v minulé vládě současný premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Argumentoval mimo jiné tím, že firma má peněz dost.

3. Mohla by odpadní voda z produkce ropy a zemního plynu vyřešit vodní krizi?

Změna klimatu značně zvyšuje poptávku po zásobě čerstvé vody. Výsledkem je, že vlády, vědci a ostatní aktivně hledají nové přístupy jak chránit naše vodní zdroje a jak s nimi zacházet. Jedna z úvah zahrnuje recyklaci odpadních vod, které vznikají při produkci zemního plynu a ropy.  Množství této vody z produkce pouze v USA ročně dosahuje 900 miliard galonů (zhruba 3 400 miliard litrů vody).

Někteří zastánci věří, že tento přístup představuje velkou příležitost pro regiony s nedostatkem vodních zdrojů. Vědci na Texaské univerzitě tvrdí, že recyklace vody z hydraulického štěpení by mohla být odpovědí na očekávané problémy s nedostatkem vody ve východním Texasu. Recyklace vody v oblasti ropného pole je životaschopnou volbou za podmínky, že únik ropy, který má dlouhé negativní účinky na půdu a vodní zdroje, je maximálně minimalizovaný.

4. Japonská SoftBank chce v Saúdské Arábii vybudovat solární elektrárny o výkonu 200 GW

Solární park

Japonská společnost SoftBank Group hodlá v Saúdské Arábii uskutečnit největší projekt na výrobu solární energie na světě. Projekt si vyžádá investici 200 miliard dolarů (přes čtyři biliony Kč). Informoval o tom generální ředitel podniku Masajoši Son na ceremoniálu v New Yorku, kterého se zúčastnil rovněž saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán.

Projekt by měl do roku 2030 dosáhnout výkonu 200 gigawattů. V současnosti se přitom celosvětový výkon solárních zařízení pohybuje kolem 400 gigawattů, píše agentura Reuters.

5. Ukrajina: Provozovatel jaderných elektráren nedokáže financovat nákup paliva

Ceny elektřiny na Ukrajině jsou příliš nízké a neumožňují provozovateli jaderných elektráren v zemi pokrýt náklady na své palivo. S touto informací přišel generální ředitel společnosti Energoatom během výroční schůze. Problémem je údajně nová metodika národního regulátora, která určuje výpočet cen na nákup jaderného paliva. Ukrajina tak dle společnosti může mít s provozem svých jaderných elektráren problémy.

Jurij Nedaškovskij, generální ředitel společnosti Energoatom, uvedl dne 16. března na výroční schůzi společnosti, že v letošním roce dosáhne finanční deficit na palivové výdaje výše 55,06 mil. USD  (1,13 mld Kč). Tohoto deficitu firma dosáhne i přes navýšení regulovaného poplatku za dodávanou elektřinu. Zdražení regulované ceny elektřiny na 54,3 kopijek/kWh, které je platné od 1.ledna, tak podle vyjádření Energoatomu není dostatečné a stále nepokryje ani minimální potřeby společnosti.

6. Babiš na Mělnicku převzal petici proti plánované spalovně

ZEVO Mělník - vizualizace. Zdroj: ČEZ

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se dnes v rámci návštěvy elektrárny v Horních Počaplech na Mělnicku sešel se zástupci petičního výboru Stop spalovně. Převzal od nich petici proti plánované stavbě zařízení na energetické využití odpadu, pod kterou se podepsalo zhruba 3000 lidí. Podle Babiše je potřeba další veřejná diskuse na toto téma. Okolní obce mají obavy z nárůstu dopravy kvůli spalovně.

„Musí proběhnout nějaká veřejná debata, ve středních Čechách ta dopravní infrastruktura je katastrofální a je potřeba, aby byla veřejná důkladná debata o tom, jak by to proběhlo. Důležité je, abychom nebyli papežštější než papež,“ řekl Babiš.

7. Loňský 3% nárůst globální spotřeby elektřiny pokryly OZE a uhelné elektrárny

Globální spotřeba elektřiny v loňském roce vzrostla o 3,1 % na 25 570 TWh. Nárůst spotřeby elektřiny byl pokryt zejména nárůstem výroby z obnovitelných zdrojů energie, ze kterých bylo loni vyrobeno o 380 TWh elektřiny více, a z uhelných elektráren, jejichž výroba vzorstla meziročně o 280 TWh.

Za 70 % nárůstu globální spotřeby elektřiny v loňském roce stojí Čína a Indie. Podle nedávno zveřejněné zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA) vzrostla loni spotřeba elektřiny v Číně meziročně o 6 % (nebo 360 TWh) a v Indii dokonce o 12 % (nebo 180 TWh).

8. NERC: Americká síť spolehlivě zvládne jakýkoliv zdrojový mix

Při správném nastavení pravidel a rozvinuté infrastruktuře by si elektrizační síť USA poradila s většinovým podílem obnovitelných zdrojů bez dopadů na spolehlivost jejího provozu. Takového názoru je John Moura, ředitel pro hodnocení spolehlivosti provozu a systémovou analýzu u organizace NERC (North American Electric Reliability Corp.), jejímž cílem je zajištění bezpečného a spolehlivého provozu sítě v Severní Americe.

S rostoucím podílem obnovitelných zdrojů (OZE) se čím dal častěji diskutují možné dopady na spolehlivost provozu elektrizačních sítí a bezpečnost dodávek elektrické energie. Podle Johna Moura z americké organizace NERC, která se zabývá přípravou a kontrolou dodržování standardů pro provozování sítí ve Spojených státech, Kanadě a severních částech Mexika, je možné dosáhnout velmi vysokého podílu OZE bez zásadního dopadu na bezpečnost sítě.

9. FirstEnergy zastaví kvůli špatné provozní ekonomice provoz svých 4 jaderných bloků

Americká energetická společnost FirstEnergy Solutions v tomto týdnu informovala o svém záměru pozastavit provoz svých 4 jaderných bloků. Důvodem k rozhodnutí jsou špatné ekonomické výsledky těchto zdrojů na trhu.

Ve středu 28. 3. americká energetická společnost FirstEnergy Solutions oficiálně informovala tamního provozovatele přenosové soustavy PJM Interconnection o svém záměru do 3 let pozastavit provoz svých třech jaderných elektráren v Ohiu a Pensylvánii.

10. 1MW fotovoltaická elektrárna u Černobylské jaderné elektrárny brzy zahájí provoz

Na místě největší havárie jaderné energetiky bude zprovozněna během několika týdnů fotovoltaická elektrárna v hodnotě  jednoho milionu eur. Elektrárna bude schopna pokrýt spotřebu elektrické energie malého města, přibližně tedy okolo 2000 bytů. V následujících letech se  předpokládá velký nárůst instalovaného výkonu fotovoltaik v černobylské zóně.  

Elektrárna bude s 3800 fotovoltaickými panely mít instalovaný výkon 1 MW a rozlohu 16 000 metrů čtverečních (zhruba o velikosti dvou fotbalových hřišť). Bude se nacházet pouze 100 metrů od sarkofágu, který zakrývá černobylský 4. reaktor. Společnost Solar Chernobyl doufá, že návratnost investice bude sedm let. Množství slunečního záření v této oblasti je srovnatelné se zářením v jižním Německu. Od minulého roku je v provozu fotovoltaická elektrárna v sousedním Bělorusku, která se také nachází v kontaminované zóně.

Inovativní technologie

Napodobení procesu fotosyntézy může lidstvu otevřít další zdroj energie

Umělý list

Lepší porozumění celému procesu fotosyntézy, kterou rostliny využívají k získávání energie ze slunečního záření, může lidstvu pomoci odemknout další zdroj energie. Vědci z Harvardské univerzity nyní posunuli poznání procesu fotosyntézy o krok dále, když prozkoumali mechanismus, který rostliny využívají k rychlé a efektivní distribuci energie.

Zelené rostliny zachycují energie ze slunečního záření, kterou mohou dále přenášet ve svém těle pomocí bílkovin, které obsahují různé pigmenty. Tyto pigmenty „nabité“ fotony slunečního záření mohou svou excitační energii předávat okolním pigmentům, čímž mohou rostliny energii transportovat do míst, kde probíhá reakce přeměny oxidu uhličitého na kyslík.

Téma

Dosažení klimatických cílů v nedohlednu. Výroba elektřiny z uhlí neklesá dostatečně rychle

Počet uhelných elektráren postavených po celém světě během uplynulých dvou let strmě klesl, nicméně jejich instalovaný výkon za poslední rok vzrostl o 2 %. Globální výše emisí je přitom stále příliš vysoká na to, aby byly globální změny klimatu udrženy na relativně bezpečné úrovni. Informoval o tom portál Euractiv.

Organizace Greenpeace, Sierra Club a síť výzkumníků CoalSwarm vydali zprávu o rozvoji uhelných elektráren po celém světě.  Podle dat zprávy mezi roky 2015 až 2017 zahájení budování nových uhelných elektráren pokleslo o 73 %. Důvodem byla zejména přísnější pravidla Číny týkající se uhlí a také ztráta soukromých financí, které vedly k zmrazení 17 rozestavěných zařízení v Indii. Počet nově dokončených elektráren také poklesl, a to o 41 % a počet plánovaných uhelných elektráren klesl o 59 %.

Téměř čtvrtina energie v EU se spotřebuje v domácnostech

Eurostat ve své databázi aktualizoval data o spotřebě a využívání energie v domácnostech v Evropské unii. Na spotřebu a využívání energie se dívá z hlediska toho, jaké zdroje jsou využívány nejvíce a k jakým konkrétním účelům jsou tyto zdroje využívány.

V roce 2016 domácnosti v EU tvořily téměř čtvrtinu celkové konečné spotřeby energie celé EU. Z těchto spotřebovaných zdrojů tvořil většinu zemní plyn s 36,9 % a elektřina s 24,4 %. Obnovitelné zdroje mají podíl 16 % a ropné produkty 11,7 %. Toto je ovšem průměr celé EU, data pro jednotlivé země se přirozeně velmi odlišují.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{"country":"CZE","type":"AREA","to":"2018-04-01","from":"2018-03-25","caption":"Vyroba elekt\u0159iny v tomto t\u00fddnu v \u010cesk\u00e9 republice.","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_online_generation_data.php","source":"shortcode","start_date":"2018-03-25","end_date":"2018-04-01"}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{"country":"GER","type":"AREA","to":"2018-04-01","from":"2018-03-25","caption":"Vyroba elekt\u0159iny v tomto t\u00fddnu v N\u011bmecku.","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_online_generation_data.php","source":"shortcode","start_date":"2018-03-25","end_date":"2018-04-01"}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *