1. Levné a dlouho trvanlivé úložiště energie. Vědci představili mangan-vodíkovou baterii

Výzkumníci z americké Stanfordovy univerzity vyvinuli mangan-vodíkovou baterii, která by mohla sloužit jako levné úložiště pro solární a větrnou energii, a pomoci tak snížit závislost na fosilních palivech.

Prototyp nové baterie byl představen 30. dubna. Na výšku má článek pouhé 3 palce (zhruba 7,5 centimetrů) a jeho kapacita činí „pouhých“ 20 miliwatthodin. I přes velmi malou kapacitu prototypu jsou však výzkumníci přesvědčení, že jsou schopní rozšířit tuto technologii a vytvořit tak velké průmyslové bateriové systémy. Ty by měly být schopné vydržet až 10 000 nabíjecích a vybíjecích cyklů.

2. Energy Brainpool: Alternativy vůči jaderným elektrárnám v zemích V4

Renewable and thermal power plant. Wind, nuclear power plant. OZE a jaderná elektrárna, větrná elektrárna. Zdroj: pixabay (CC)

Studie Energy Brainpool zpracovaná pro ekologickou organizaci Greenpeace zkoumala náklady jaderných elektráren a řiditelné elektrárny vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů(Controllable renewable energy power plant). Řiditelná elektrárna je podle autorů studie jednou z možných alternativ vůči jaderné energii. Závěrem studie je, že náklady jsou srovnatelné a to i při současných relativně drahých obnovitelných technologiích.

Energy Brainpool zkoumala technické a ekonomické alternativy vůči jaderné energii ve střední a východní Evropě, protože jaderné elektrárny (JE) s sebou přináší vysoká finanční a ekologická rizika. Řiditelné elektrárny vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů (Controllable renewable energy power plant) jsou dle studie technicky dosažitelným řešením.

3. V Austrálii vzniká „Blockchain Valley“, ožije díky němu odstavená uhelná elektrárna Redbank

Bitcoin. Zdroj: www.pexels.com

Australská uhelná elektrárna Redbank byla uvedena do provozu v roce 2001, po 13 letech ovšem došlo k jejímu uzavření. V prvním čtvrtletí příštího roku však může být elektrárna znovu v provozu jako zdroj levné elektřiny nejen pro těžbu kryptoměn. Společnosti Hunter Energy a IOT Group totiž podepsaly dohodu o opětovném zprovoznění elektrárny Redbank.

V Austrálii dlouhodobě panují vysoké ceny elektřiny, které činí energeticky náročnou těžbu kryptoměn na tomto kontinentu ekonomicky neefektivní. Za rok již ale může být Austrálie rájem těžařů. Cílem společnosti IOT Group je totiž vytvořit v areálu elektrárny Redbank centrum pro systémy využívající technologie blockchain. Právě na blokchainu jsou mj. založeny i některé kryptoměny, z nichž nejznámější je Bitcoin.

4. IRENA: Pro udržení 2° limitu je nutné šestinásobné urychlení rozšiřování obnovitelných zdrojů

Podle dlouhodobého energetického výhledu Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) je nutné, aby se rychlost globálního rozšiřování využívání obnovitelné energie zvýšila minimálně šestkrát. Takovým tempem by bylo dosaženo omezení nárůstu globální teploty o 2 °C. Obnovitelné zdroje by v takovém scénáři tvořily 2/3 celkové konečné spotřeby energie a 85 % výroby elektřiny v roce 2050.

Zpráva IRENA hovoří o tom, že pokud by byla rychlost rozšiřování využívání obnovitelné energie zvýšena alespoň šestkrát, tak by bylo dosaženo omezení nárůstu globální teploty o 2 °C. Také by ale, ve srovnání se současným předpokládaným vývojem, globální ekonomika vzrostla o 1 %. Globální blahobyt, včetně například zdravotních benefitů spojených se snížením znečištění ovzduší a klimatických dopadů, by se pak zvýšil o 15 %.

5. Dánsko se pokusí o restart trhu s elektromobily. Poučí se z předchozího kolapsu?

Tesla Model S při západu slunce. Zdroj: HybridCars.com

Dánsko zvažuje zvýšit státní podporu elektromobilům, jejichž trh se během minulých dvou let prakticky zhroutil. Přitom ještě v roce 2015 se elektromobily v Dánsku vezly na vlně popularity, která však byla způsobena především daňovými úlevami. Od roku 2016 jsou ovšem daňové úlevy pro elektromobily omezovány. Nejvíce na změnu dánského přístupu doplatila Muskova Tesla.

Rok 2015 byl rekordním pro elektromobily v Dánsku, když se jich prodalo necelých 5 000 kusů. Více než polovinu dánského trhu zabrala s 2 738 prodanými vozy společnost Tesla. O rok později už bylo vše jinak, kvůli omezení státní podpory se prodeje elektromobilů v Dánsku propadly o více než 50 %. Nejcitelněji změnu dánské politiky pocítila automobilka Tesla, které i kvůli vyšší konkurenci prodala na tamějším trhu v roce 2016 pouhých 176 elektromobilů.

6. GWEC: Větrné elektrárny jsou jedněmi z nejvíce konkurenceschopných zdrojů

Větrná energie je jednou z nejvíce konkurenceschopných zdrojů energie na mnoha, ne-li ve většině světových trhů. Vyplývá to ze zprávy obchodní asociace pro větrnou energetiku Global Wind Energy Council (GWEC). Podle GWEC vznik větrných/solárních hybridů, sofistikovanějšího řízení sítě a stále dostupnější úložiště energie začínají nastiňovat, jak by v budoucnu mohla vypadat bez uhlíková energetika.

Podle GWEC nebyl rok 2017 pozoruhodným ve smyslu globálních instalací. Přesto, díky stále se zlepšující ekonomice větrných, solárních a také bateriových systémů se začínají rýsovat obrysy více udržitelného energetického systému. V roce 2017 bylo instalováno celkem 52,5 GW ve větrných zdrojích, tedy přibližně o 2 GW méně než bylo instalováno v roce předešlém. Celkový instalovaný výkon větrných elektráren na světě tak vzrostl na 539 GW.

7. Po Německu umožní zákaz vjezdu dieselů do měst i Švédsko

Na konci února vydal německý Spolkový správní soud rozhodnutí, které umožňuje německým městským aglomeracím zakázat na svém území vjezd aut s motory, které znečišťují místní ovzduší nad stanovenou míru. Švédský ministr dopravy společně s ministryní pro životní prostředí nyní oznámili vytvoření podobné legislativy a na tiskové konferenci na začátku dubna oznámili podrobnosti. Rozsudek německého soudu tak byl nejspíše „první vlaštovkou“, co se týče omezování neekologických dieselových motorů.

Švédská vláda dává obcím možnost zavést tři různé nízkoemisní zóny a to od 1. ledna 2020.  První typ zamezuje vjezdu těžkých nákladních vozidel – tuto možnost zákazu již obce mají nyní a využívá ji osm municipalit. Druhý typ nízkoemisní zóny stanovuje komplexnější standardy pro automobily:

8. Španělský parlament představil návrh zákona regulující uzavírání velkých elektráren

Jaderná elektrárna Santa Maria de Garoña. Zdroj: Nuclenor

Pokud projde návrh parlamentu, pak bude konečně jasno, jak se v Španělsku bude postupovat při uzavírání nejen jaderných elektráren. Návrh stanovuje, aby se k případnému zavření elektráren s výkonem nad 50 MW musely vyjádřit tři instituce – úřad ochrany životního prostředí, úřad pro ochranu hospodářské soutěže a institut pro energetické úspory.

Nový zákon je důležitý, protože momentálně není jasné, jak postupovat v případě, že provozovatel chce uzavřít jadernou elektrárnu. Ve Španělsku je v provozu 5 jaderných zařízení. Ovšem nejstarší zařízení, které je v současnosti již mimo provoz, elektrárna Santa María de Garoňa, stále provázejí administrativní problémy.

9. Skrytý potenciál břehů Normandie: Dokáží přílivové elektrárny konkurovat jiným zdrojům?

Společnost Atlantis Resources předložila francouzské vládě plán na využití potenciálu přílivové energie v Normandii. Do roku 2025 by tam mohl vyrůst 1 GW instalovaného výkonu, který by společnost během dvou let až zdvojnásobila. Takovýto projekt by dle vyjádření Atlantis přilákal investice přesahující tři miliardy EUR a vytvořil deset tisíc pracovních míst.

Britská společnost Atlantis Resources, která se specializuje na využívání mořské přílivové energie, předložila minulý týden francouzské vládě plán na využití přílivové energie u břehů Normandie. Dle studie, kterou společnost zpracovala, je možné v oblasti Le Ratt Blanchard vybudovat do roku 2025 1GW přílivový projekt a během dvou let, tedy do roku 2027, jej rozšířit na celkem 2 GW.

10. Za podvod se solární elektrárnou na Brněnsku padly tresty vězení

solární elektrárna

Krajský soud v Brně dnes vězením až 8,5 roku a propadnutími majetku potrestal trojici mužů za podvod se solární elektrárnou v Sokolnicích na Brněnsku, řekla ČTK mluvčí soudu Eva Sigmundová. Podnikatelé si podle obžaloby zajistili pomocí nepravdivých zpráv vyšší ceny za výkup elektřiny. Škoda je bezmála 260 milionů korun.

Podnikatelé Pavel Novák a Václav Šindelář si podle obžaloby pro udělení licence pro solární elektrárnu nechali vypracovat nepravdivé zprávy, na nichž se podílel revizní technik Klement Konečný. Podle těchto materiálů byla elektrárna hotova do konce roku 2010 a ten rok od Energetického regulačního úřadu (ERÚ) dostala licenci, přestože hotová nebyla. Získání licence ještě v roce 2010 zajistilo podnikatelům vyšší cenu za výkup elektřiny.

Inovativní technologie

Vědci vyvinuli novou fotoelektrodu, která umožňuje výrobu paliva s využitím slunečního záření

Výroba vodíku pomocí elektrolýzy

Na nalezení metody pro výrobu snadno využitelných a skladovatelných paliv s využitím energie z obnovitelných zdrojů vědci zaměřují svou pozornost již delší dobu. Tým odborníků z britské Exeterské university nyní přišel s novou technikou, která by mohla otevřít cestu k výrobě čistého, levného a široce dostupného paliva, vodíku, s využitím energie slunečního záření.

Nová metoda spočívá ve využití speciální fotoelektrody, která dokáže s využitím energie slunečního záření rozštěpit vodu na její dvě základní součásti – kyslík a vodík. Uvolňující se vodík je možné následně zachytávat a uschovat pro využití například k výrobě elektrické energie či pohonu vozidel. Elektrodu tvoří nanočástice lanthanu, železa a kyslíku.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{"country":"CZE","type":"AREA","to":"2018-05-06","from":"2018-04-29","caption":"Vyroba elekt\u0159iny v tomto t\u00fddnu v \u010cesk\u00e9 republice.","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_online_generation_data.php","source":"shortcode","start_date":"2018-04-29","end_date":"2018-05-06"}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{"country":"GER","type":"AREA","to":"2018-05-06","from":"2018-04-29","caption":"Vyroba elekt\u0159iny v tomto t\u00fddnu v N\u011bmecku.","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_online_generation_data.php","source":"shortcode","start_date":"2018-04-29","end_date":"2018-05-06"}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *