
Australská organizace žádá odstranění zákazu jaderné energetiky
Organizace Minerals Council of Australia (MCA) apeluje na australskou vládu, aby zvážila úpravu zákona, který v zemi zakazuje postavit jadernou elektrárnu. Poukazuje zejména na nízké emise, spolehlivost jaderné výroby a fakt, že přestože patří Austrálie k dvacítce zemí s nejvyšší spotřebou elektrické energie, je jediná, která ve svém energetickém mixu s jádrem nepočítá.
MCA sdružující průmyslové společnosti pro výzkum, těžbu a zpracování nerostů vydala na počátku měsíce zprávu, ve které uvádí, že je konečně čas na odstranění zákazu jaderné energie. Ten byl v Austrálii uzákoněn v roce 1998 a kvůli němu teď Austrálii chybí nejen jaderná elektrárna, ale i rozvinutý jaderný průmysl.
Organizace uvádí, že vzhledem k výzvám, kterým teď australská energetika čelí, si země nemůže dovolit takovýto zastaralý zákaz a měla by mít možnost volného výběru svého budoucího energetického mixu. Vzhledem k pozitivním aspektům jaderné energetiky, jako je spolehlivost a téměř nulové uhlíkové emise, by ji země neměla vynechávat.
„Austrálie by mohla být v popředí jaderného průmyslu, ale místo toho jsme oslabeni kvůli zastaralým zákonům. Jakákoli objektivní vědecká diskuze bez přehánění a emocí vždy zjistí, že jaderná energie je čistá, ekonomická a spolehlivá a že v dnešním světě hraje i bude hrát zásadní roli. Proto nemá nadále smysl, aby v Austrálii byla zakázána,“ uvedl Mike Young, předseda MCA Uranium Forum.
Srovnání s ostatními státy
Zpráva MCA srovnává potenciál s Kanadou, kde rozvinutý jaderný průmysl zaměstnává 60 tisíc lidí, což je dvacetkrát více než v Austrálii. Na australském kontinentu se nacházejí naleziště uranu a země má s těžbou bohaté zkušenosti a jeho využití v jaderných elektrárnách by se tak zdálo logickou volbou. Kromě výzkumného 20 MWt reaktoru v Sydney žádnou jadernou elektrárnou nedisponuje.
Data navíc ukazují, že Austrálie je v první dvacítce zemí s nejvyšší spotřebou elektrické energie jediná, která jadernou energii ve svém energetickém mixu nemá a ani ji v současné době neplánuje. Přitom více než klasické velké jaderné bloky by v Austrálii mohly najít uplatnění menší reaktory. Analýzu australského jaderného potenciálu jsme přinesli již v dřívějším článku.
„Pokročilý jaderný průmysl se rychle pohybuje dopředu a dnes dostupné reaktory mohou být mnohem vhodnější pro australskou ekonomiku a environmentální a průmyslové potřeby než tradiční velké modely. Austrálie se ale nemůže účastnit této inovační revoluce, dokud Canberra nezmění legislativu.“ Jessica Lovering, energetická ředitelka, The Breaktrough Institute.
Mohlo by vás zajímat:
Já osobně bych klidně ten zákaz zrušil. Jenže potom by těžaři museli najít hejla, který by novou jaderku v Austrálii zafinancoval. Hlavně v době, kdy se FVE a VtE reálně v Austrálii staví s PPA okolo 40 USD/MWh a solárně-termální elektrárny se zásobníkem na teplo za ~60 USD/MWh.
I když jádru fandím, na rozdíl od Kanady , Ruska , části USA či části Evropy, si umím představit, že se bez reaktorů pro tento kontinent obejde. Není kde příliš uplatnit tepelné přebytky výroby, nemají studené zimy (kromě jejich Alp) . Mají plochy s rovným terénem, kde umístit větrné farmy, aniž by to někoho zvlášť štvalo . Akumulaci mohou řešit chemickou cestou , bateriemi i PVE. Chlazení reaktorů je v oblastech s letními 50tkami asi také nic moc.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se