Domů
Jaderné elektrárny
Další zpoždění pro JE Flamanville, jaderný regulátor dokončuje posouzení bezpečnosti
JE Flamanville. Zdroj: EDF
Zdroj: EDF

Další zpoždění pro JE Flamanville, jaderný regulátor dokončuje posouzení bezpečnosti

Projekt nového jaderného bloku ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville zřejmě čeká další zpoždění. Francouzský jaderný regulátor uvedl, že dokončuje posouzení bezpečnosti, jehož součástí bude i veřejný konzultační proces. Projekt již nabral mnohaleté zpoždění, kdy podle původního plánu měl zahájit provoz v roce 2012.

Nedávné oznámení jaderného regulátora tak podle agentury Reuters de facto znamená další zpoždění pro tento projekt. Výstavba prvního bloku EPR ve Francii výrazně překročila jak původně očekávaný rozpočet, tak i dobu realizace. Zatímco původní rozpočet z roku 2004 počítal s náklady okolo 3 miliard eur, již ke konci roku 2022 částka překročila 13 miliard eur.

Společnost EDF podle Reuters uvedla, že zavážka paliva do bloku má začít zhruba měsíc před jeho připojením do elektrizační soustavy. To je v plánu okolo poloviny letošního roku. K možným průtahům z důvodu probíhajícího posouzení bezpečnosti se však společnost agentuře odmítla vyjádřit.

Souhlas jaderného regulátora je klíčovým prvkem, bez kterého EDF nemůže do reaktoru začít zavážet palivo. V jiném prohlášení regulátor podle Reuters uvedl, že si od EDF vyžádal zpětné posouzení dohledu nad výrobou komponent pro své jaderné bloky v minulosti. Regulátor letos oznámil, že loni odhalil 43 případů podvodů, rovněž na straně dodavatelů vybavení pro nový EPR blok ve Flamanville.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Karásek
27. březen 2024, 21:03

Další zpoždění ale žádným překvapením není.

Ivan Novák
27. březen 2024, 21:56

Veřejné slyšení k vydání povolení k zavezení paliva má být 17. dubna. Samo o sobě to patrně není kritické, je ale divné, že o plánu tohoto kroku ani EdF ani ASN dříve neinformovali, a není jasné, jaké etapy budou následovat.

Slovo "podvody" je v některých případech asi příliš silné - ASN zde jako příklad uvádí starší chybu kovárny v Le Creuzot, kde mávli rukou nad technologickou nedbalostí, jejíž vliv na materiál nádoby reaktoru FLA3 se při pozdější kontrole ukázal jako podstatný. Pokud jsem pochopil, použili tam lis, který dříve stačil ale pro EPR byl malý, na okrajích nehomogenního výkovku zůstaly příliš vysoké koncentrace uhlíku. Jestli přitom vědomě a tajně porušili nějaký předpis, nevím.

Zdeves Pavel
28. březen 2024, 12:27

To spíše vypadá ne problémovou tavbu, když je tam vyšší uhlík. Pokud se berou vzorky na analýzu z ingotů (vrch, střed,spodek) tak o tom kovárna musela vědět. To se může projevit na poklesu vrubove houževnatosti .

Ivan Novák
28. březen 2024, 21:55

Paradoxní je, že právě za účelem výroby reaktorů ve Francii a ne v cizině tu kovárnu Areva někdy před r. 2010 koupila, v rámci vypořádání jejího krachu to pak převzala přímo EdF/Alstom. Ty nesrovnalosti zjistili až na hotovém díle na stavbě. Expertízou, jak z toho, ztratili několik let. Nakonec rozhodnuto, že dno nádoby je provozně bezpečné, ale víko (ve kterém jsou díry pro instrumentaci a regulační tyče) nutno vyrobit nové, a to staré, tou dobou už namontované, nepoužít.

Petr Hariprasad Hajič
28. březen 2024, 15:12

Takže projekt, který měl stát 3,3 miliardy € a mě lbýt dokončený za pět let 2007-2012, bude končený lelos a bude stát něco přes 13 miliard €. Koeficient je tedy opět u doby délky výstavby 3 (3,4) a u rozpočtu dokonce 4, fakt super. Přitom Francie má JE hodně a je tam mnohem víc jaderných inženýrů než u nás. Násobte si těmito koeficinty výstavbu našich čtyř nových jaderných bloků. A může to být ještě horší. V průběhu výstavby se nějaká vláda může rozhodnout, že už do toho biliónového projektu peníze sypat nebude a odpíská to. Také se to už několikkrát stalo. Důvody byly různé, ale nedokončených projektů velkých JE je dost.

Emil
28. březen 2024, 17:20

Násobit si můžete co chcete čím chcete ale vůbec žádnou relevanci to nemá.

Milan Vaněček
28. březen 2024, 20:59

Historická fakta mají svoji relevanci jako fakta, říkají nám o tom co se doopravdy stalo a ne to co by mohlo být akorát naším přáním...

Emil
28. březen 2024, 21:10

Přesně, říkají nám co se doopravdy stalo a ne to co se doopravdy stane. Často se v tom chybuje...

Michal K.
29. březen 2024, 09:15

co su vlastne priciny zdrzania ? Je nejaka rozumna analyza k tomu ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se