Domů
Jaderné elektrárny
Japonsko plánuje navýšit výrobu z jádra, komplikací jsou však častá zemětřesení
Jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa, Japonsko. Zdroj: IAEA Imagebank
Zdroj: IAEA

Japonsko plánuje navýšit výrobu z jádra, komplikací jsou však častá zemětřesení

Podle vyjádření japonské společnosti Tohoku Electric Power má dojít k posunutí restartu reaktoru č. 2 v jaderné elektrárně Onagawa. Informuje o tom zpravodajský portál Reuters. Důvodem jsou dodatečné bezpečnostní stavební práce v návaznosti na zemětřesení z roku 2011, které elektrárně znemožnilo pokračovat ve výrobě elektřiny. Za účelem pokrytí dodávek elektřiny na tuto skutečnost zareagovala v roce 2011  společnost opětovným spuštěním plynové elektrárny Higashi Niigata.

Od té doby se však Japonsko postupně více a více soustředí na nahrazení fosilních paliv pomocí jaderné energie, a to zejména z důvodu naplnění cílů uhlíkové neutrality a snížení závislosti na dovozu zkapalněného zemního plynu, například i z Ruska.

V roce 2011 to byla právě elektrárna Onagawa, která ležela de facto přímo v epicentru zemětřesení o síle 9 Richterovy stupnice. V roce 2020 obdržela od regulátora povolení k opětovnému spuštění reaktoru č. 2. To se však nepodařilo kvůli zpoždění při dokončení bezpečnostních stavebních opatření.

Společnost nedávno uvedla, že opět očekává několikaměsíční zpoždění spojené s dokončením stavebních opatření. Původním termínem spuštění měl být začátek února. Nicméně momentálně to vypadá, že ani pozdější restart reaktoru naplánovaný na květen není reálný.

I navzdory tomu, že byla elektrárna v roce 2011 zaplavena tsunami, přežila s nedotčeným chladicím systémem, čímž se reaktory nedostaly pod hrozbu roztavení jako tomu bylo v případě elektrárny Fukushima Daiichi.

Nedávné zemětřesení

Japonská společnost Hokuriku Electric Power sdělila, že malý únik ropy z jaderné elektrárny Shika, kterou na Nový rok otřáslo silné zemětřesení, nepoškodil žádné vitální prvky elektrárny a nedošlo k výrazným negativním dopadům na životní prostředí nebo lidské zdraví.

Několik dní před nedávným zemětřesením o síle 7,6 stupně Richterovy stupnice, které v regionu Hokuriku zabilo přes 200 lidí, zrušil japonský regulátor jaderné energetiky zákaz provozu jaderné elektrárny Kashiwazaki-Kariwa, která je největší  jadernou elektrárnou na světě. Země se v těchto dnech vzpamatovává z nedávných zemětřesení, která však podle vyjádření neovlivnila řádné fungování žádné jaderné elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Karásek
11. leden 2024, 18:20

Ať Japonsko radši nic nenavyšuje, nebo bude další jaderná havárie.

Emil
11. leden 2024, 19:42

Lepší bude dál pálit uhlí, to dává aspoň jistotu škod na životním prostředí, zdraví a životech, co?

Baton David
12. leden 2024, 10:22

pálení uhlí uvolňuje do ovzduší radiaci, docela by mě zajímal ekvivalent množství spáleného uhlí ku haváriím jaderných zařízení s únikem radiace do okolí, zrovna havárie ve Fukšimě byla celkem zvládnutá, vypouštění tritia do moře se nedá počítat za havarijní únik radiace - tritium mořská voda v malých koncentracích obsahuje. Ale srovnání s černobylskou havárií už by mohlo být zajímavé

Bob
12. leden 2024, 11:26

Hodně záleží na lokalitě těžby a složení uhlí.

Třeba u nás měla škvára z jednoho druhů uhlí takové množství radioaktivních prvků, že její skládka byla svého času hlídána vojáky RA a Rusové uvažovali o zpracování a jejich separaci.

Průšvih byl, že později byla tato škvára zpracována jako stavební materiál fy. prefa Hýskov. Stavěli z toho panelové RD, kde bylo objektivně zjištěno zdravotně závadné prostředí.

Baton David
12. leden 2024, 13:02

našly se lokality kde byla jako uranová ruda použito vytěžené uhlí obsahující 0,15..0,3% uranu, to už je opravdu víc energie v uranu než v uhlí, jinak je to číslo ale podstatně nižší, ale není zanedbatelné a není to jen uran, v rozborech popílku a škváry ze severočeských elektráren bylo nalezeno průměrně 13ppm uranu, 20ppm thoria a 7ppm radia, to je pěkná aktivita, část se dostává během spalování do ovzduší, a taky chuťovky jako rtuť, síra, arsen. Z popílku a škváry se pak vyrobí stavební materiál ze kterého uniká radon.

Karásek
12. leden 2024, 22:48

Ale to OZE Emile ne. Kapištó?

Emil
13. leden 2024, 08:38

A myslíte si že se o to nesnaží, Karásku? Realita je ale taková, a nejen v Japonsku, že si s nimi prostě nevystačí, takže stojí před volbou buď uhlí nebo jádro. Logicky si vybrali druhou možnost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se