Domů
Jaderné elektrárny
SAE projevují zájem o investice do jaderné energetiky v EU
Výstavba jaderné elektrárny Hinkley Point C. Zdroj: EDF Energy
Zdroj: EDF Energy

SAE projevují zájem o investice do jaderné energetiky v EU

Spojené arabské emiráty se obrátily na některé evropské země s nabídkou investice do jaderných zdrojů. Agentuře Reuters to potvrdily tři nezávislé anonymní zdroje. Země chce těmito investicemi dále diverzifikovat svou ekonomiku, která je závislá na fosilních palivech.

SAE mají údajně zájem investovat do evropské jaderné energetiky. Jak uvedla agentura Reuters, neveřejné debaty se údajně vedou o možnosti investic v rámci státem vlastněné společnosti Emirates Nuclear Energy Company (ENEC). Ta by se mohla stát menšinovým investorem do jaderných zdrojů umístěných v Evropě.

ENEC má ambice stát se mezinárodní společností v oblasti jaderné energetiky, která by držela menšinové podíly v jaderné energetické infrastruktuře jiných zemí, aniž by je spravovala nebo provozovala. Společnost, kterou vlastní společnost ADQ z Abú Dhabí, vede mimo jiné jednání o investicích ve Spojeném království, dodaly anonymní zdroje obeznámené se situací. Investice by byly součástí strategie Spojených arabských emirátů diverzifikovat ekonomiku od fosilních paliv. Británie ve stejnou chvíli hledá další soukromé investice pro jaderný projekt Sizewell C. Ten v jihovýchodní Anglii vede francouzská společnost EDF.

"Sizewell C je klíčovou součástí britského programu pro novou jadernou energetiku, který je ústředním bodem našich plánů na dosažení nízkonákladové, čisté a bezpečné energetiky," řekl agentuře Reuters mluvčí britského ministerstva pro energetickou bezpečnost a Net Zero. "Komerční struktura projektu je předmětem probíhajícího vývoje a obchodně citlivých diskusí," dodal mluvčí s tím, že se ke spekulacím dále nemůže vyjádřit.

Dostavba Sizewell C je pro zemi klíčová. Zdroje agentuře Reuters sdělily, že mezi navrženými investory je také ENEC. Společnost má relativně nedávné zkušenosti s výstavbou jaderného zařízení - dohlížela totiž na výstavbu jediné jaderné elektrárny v SAE, kterou v Abú Dhabí postavila společnost Korea Electric Power Corp (KEPCO). Elektrárna zahájila komerční provoz v roce 2021.

I další evropské země usilují o rozšíření jaderné energetiky, která nedávno získala výslovnou podporu Evropské komise. Investiční partneři ze zahraničí tak mohou být zajímaví i pro další státy EU. Jaderné projekty totiž notoricky trápí nedostatek investic, překračování nákladů a zpoždění při výstavbách.

Podpora ze strany bohatého státu Perského zálivu by tak mohla pomoci překonat investiční problémy. Očekávat lze ale také politický odpor, vzhledem k tomu, že jde o součást kritické infrastruktury. Například v Británii vyvolaly nedávno obavy státní investice SAE do konzervativního deníku Telegraph, kterou se stát nakonec rozhodl zablokovat. Britská vláda rovněž rozhodla, že nedávná investice telekomunikační společnosti e& napojené na SAE představuje obavy o národní bezpečnost, transakci ale schválila.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Baton David
3. duben 2024, 09:00

samozřejmě že chtějí, kdo by nechtěl když domácí investoři vytvoří takovou díru, investice se začnou vracet sice déle, ale vrátí se za dobu provozu elektrárny několikrát, jen u nás investoři potřebují cucat dotace a návratnost garantovanou v několika letech i s tím že dlouhodobě je to nesmysl, jak technický tak ekonomický, i když se třeba v Německu snaží dokázat opak, berličkou ve formě modulárních reaktorů se snaží jít investorům vstříc v oboru jaderné energetiky, ale dlouhodobě je to také průšvih. Řešením by mohlo být přestat přizpůsobovat technickou část finančnímu modelu a naopak přizpůsobit model finanční tomu technickému, nebo se energetice věnovat v národním a nadnárodním zájmu a nenechat přisávat dotační pijavice

Omega
3. duben 2024, 10:18

Tak základní problém financování je politický. Protože politici pořád mění podmínky v průběhu stavby. Takže na konci máte něco jiného než na začátku. Dejte investorovi státní garance, že nebudete měnit podmínky za běhu a pokud ano, tak zaplatíte celou proinvestovanou částku a najde se spousta fondů, které tu stavbu rádi zafinancují.

Milan Vaněček
3. duben 2024, 11:01

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Tak pro Anglii i Francii to má svoji logiku, ve velkých (většinou přístavních) městech je už většina muslimského obyvatelstva, tak budou mít nejen své starosty ale i podíl na energetické infrastruktuře....
.

Baton David
3. duben 2024, 14:35

tak to jsem skeptický ke změně k lepšímu, politik to je prasátko u čtyřletého koryta, nějaké národní zájmy nebo odpovědnost to se mezi nimi moc nepěstuje

richie
3. duben 2024, 20:13

ano toto je velmi trefna poznamka (zial) .. "politik to je prasátko u čtyřletého koryta" .. a takto sa zial rozumna dlhodoba strategia tazko vytvara ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se