Domů
Legislativa EU
Dohoda v EU: Jaderná energie označena za strategickou pro snížení emisí
Výstavba jaderné elektrárny Hinkley Point C. Zdroj: EDF Energy
Zdroj: EDF Energy

Dohoda v EU: Jaderná energie označena za strategickou pro snížení emisí

Po měsících intenzivních jednání v Bruselu o návrhu aktu o průmyslu s nulovými čistými emisemi (NZIA) se Rada EU a Evropský parlament 6. února dohodly na označení jaderné energie za strategickou technologii pro dekarbonizaci EU, píše server Euractiv. Cílem NZIA, který představila Evropská komise v březnu 2023, je urychlit zavádění technologií, které mohou přispět ke splnění cíle EU snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů na čistou nulu.

Návrh aktu o průmyslu s nulovými čistými emisemi (NZIA) přichází v reakci na masivní americký program zelených dotací, zákon o snižování inflace, a také na dlouhodobé čínské snahy stát se globálními lídry ve výrobě čistých technologií, jako jsou baterie, tepelná čerpadla a solární panely.

Cílem zákona je uvolnit podmínky pro investice do zelených technologií. EU chce zjednodušit proces udělování povolení pro průmyslová výrobní zařízení, která se podílejí na výrobě komponent potřebných pro technologie obnovitelné energie, ale také pro jadernou energetiku, a vnést větší jasnost do zadávání veřejných zakázek a aukcí, stejně jako podporovat strategické projekty a vytvářet průmyslová údolí s cílem zatraktivnit EU jako místo pro výrobu. Zákon také navrhuje příznivé regulační rámce, které mají být vytvořeny pro vývoj, testování a ověřování inovativních technologií (tzv. regulační sandboxy).

Podle dosažené dohody bude existovat jednotný seznam "net-zero technologií", které budou benefitovat z opatření navrhovaného zákona. Ty mají zajistit, aby Evropa byla schopna vyrábět na domácím trhu alespoň 40 % technologií, které považuje za strategické pro dosažení svého cíle snížit do roku 2050 emise na čistou nulu.

Zjednodušení povolovacích procesů

Benefity pro společnosti vyrábějící komponenty pro net-zero technologie by měly být následující:

  • Zkrácení a zjednodušení povolovacích procesů s lhůtami v rozmezí 18 až 12 měsíců u větších projektů (více než 1 GW ročně) a 12 až 9 měsíců u menších projektů (méně než 1 GW ročně)
  • Upřednostňování strategických projektů pro rozvoj infrastruktury potřebných k rozšíření jaderné energetiky v Evropě ve veřejných zakázkách
  • Vytváření průmyslových údolí - klastrů s cílem akcelerace výrobní činnosti a zjednodušení administrativních postupů a reindustrializace regionů
  • Zavedení dodatečných kritérií (kromě cenových) ke zvýhodnění aukcí pro zavádění technologií obnovitelných zdrojů energie

Každá země EU bude suverénní při definování projektů, které budou na jejím území považovány za strategické a které budou těžit z rychlejšího povolování a zjednodušených administrativních pravidel.

Srovnání přístupu k obnovitelné a jaderné energii

Vyjednavači z Parlamentu, Rady a Evropské komise, kteří se sešli v rámci „trialogů“, potvrdili strategickou povahu projektů souvisejících s jadernou energií, které jsou zahrnuty do jednotného seznamu bezemisních technologií, tzv. net-zero technologií, které budou benefitovat z NZIA.

Dohoda zahrnuje osvědčené a otestované jaderné technologie i budoucí technologie třetí a čtvrté generace, tedy malé modulární reaktory (SMR) a pokročilé jaderné reaktory (AMR). Jejich palivové cykly jsou rovněž zahrnuty v textu.

Zdoj: Renew Europe. Net Zero Industry Act (NZIA)

"Poselství je jasné: EU uznává, že potřebujeme jadernou energii k dosažení cílů Zelené dohody," řekl pro Euractive francouzský europoslanec Christophe Grudler, který se účastnil rozhovorů za centristickou Renew Europe.

Původní návrh Evropské komise z března 2023 představil dva seznamy zelených technologií – jeden nazvaný „strategický“ a druhý „net-zero“, jenž zahrnoval méně výhod, přičemž jaderné technologie se objevily pouze na seznamu „net zero“. Kromě toho byly zahrnuty pouze jaderné reaktory třetí a čtvrté generace, nikoli však stávající.

Skupina 16 evropských zemí, včetně České republiky, zapojených do „jaderné aliance" opakovaně vyzývala Evropskou komisi, aby uznala jadernou energii v energetické strategii EU a podpořila lepší podmínky pro rozvoj a zavádění nových kapacit jaderné energie v EU.

Po dlouhém jednání byla jaderná energie nakonec zahrnuta do jednotného seznamu 17 technologií, který v listopadu navrhl zpravodaj legislativního návrhu, německý europoslanec Christian Ehler z Evropské lidové strany, EPP. Kromě toho byly pokryty všechny jaderné technologie: stávající i budoucí, štěpení, fúze i palivový cyklus.
"Výsledkem je, že se se dvěma druhy energie, obnovitelnou a jadernou, konečně zachází stejně jako se součástí procesu reindustrializace,“ řekl Grudler.

Ekologické skupiny nebyly s výsledkem spokojeny. Německá nevládní organizace Deutsche Umwelthilfe označila dohodu za pochybný kompromis ve prospěch drahých a vysoce rizikových technologií. Se zahrnutím jaderné energie a zachycování a ukládání uhlíku (CCS) jsou obnovitelné technologie, jako je větrná a solární energie, v ohrožení, uvedla společnost.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Petr prochaska
10. únor 2024, 09:34

Otázkou je, co to konkrétně znamená z ekonomického hlediska. Nemyslím si, že by z toho plynulo, že by se daly výnosy z emisních povolenek nebo jiných fondů EU použít na jádro. Takže to na věci nic nemění a OZE vyjdou levněji.

Miloslav Černý
10. únor 2024, 11:43

Není se z čeho radovat. Střílíme se opětovně do vlastních nohou. Jestliže dokážeme přežívat solární barony, kdy jim bude dotace končit, bude se moc plynule navázat na další tunel, tentokrát jaderný, statní rozpočet to ani nepozná, už je na to zvyklý.

Emil
10. únor 2024, 11:56

Technologická neutralita je jasná střelba do vlastních nohou. Přitom to mohla nějaká komise krásně nařídit od stolu...

Vítězslav Novák
10. únor 2024, 14:23

Jaderné elektrárny jsou - na rozdíl od občasných zdrojů - perspektivními zdroji pro naši ekonomiku.

Pokud se je podaří postavit...

Vítězslav Novák
10. únor 2024, 14:21

Znamenat by to mohlo, že nebude stavebníkům jaderných elektráren házeno tolik klacků pod nohy a že se bankéři nebudou tolik bát je financovat.

Tomáš Halas
10. únor 2024, 17:19

Žádný bankéř nebude chtít žádnou jaderku nikdy financovat. Nedává to smysl. S papírem z Bruselu, bez papíru z Bruselu, úplně buřt….Dejte si to do tabulky: cena 1 blok €20mld. + inflace. Stavíte 20 let. Kolik budete mít utraceno po 20 letech výstavby? Kolik bude stát mwh z takové elektrárny? Jaká je návratnost? Cca 50 let…

Emil
10. únor 2024, 17:55

Smysl spíš nedávají ta vámi vymyšlená čísla. Blok nemusí stát 20 miliard Eur a nemusí se stavět 20 let. Obvyklá jsou mnohem nižší čísla.

Michael
11. únor 2024, 12:43

Ani dálnice se nemusí stavět dvacet let a nemusí stát 1,5mld za kilometr. Ale přesně takhle dlouho se staví a přesně tolik v Česku stojí. Jestli vy žijete v nějaké iluzi, že by to mohlo jít rychleji a levněji, tak bankéři v té iluzi nežijí, a proto nikdo na soukromé riziko bez státní garance JE v Evropě nepostaví.

Emil
11. únor 2024, 13:25

V iluzi spíš žijete vy, jaderné bloky se běžně nestaví 20 let, 83 % z nich bylo postaveno za méně než 10 let. Dálnice nejsou jaderné elektrárny ale jestli jste si nevšiml, nějak se neuvažuje o tom přestat stavět dálnice kvůli tomu, že se staví dlouho.

Poslední dvě jaderné elektrárny dokončené v Evropě jsou "na soukromé riziko bez státní garance" další společnosti výstavbu zejména těch malých modulárních "na soukromé riziko bez státní garance" připravují, poslední byla oznámena jen před páry dny viz odkaz níže. Takže vaše dojmy jsou zjevně liché.

newcivilengineer. com/latest/first-privately-funded-smrs-from-westinghouse-to-be-deployed-in-north-teesside-by-2030s-09-02-2024/

Jaroslav Studnička
10. únor 2024, 10:56

Že by konečně vítězil rozum nad ideologií?

Vítězslav Novák
10. únor 2024, 14:19

Ideologie je tam pořád dost a jedna vlaštovka jaro nedělá.

Ale za náznak obratu k rozumu by se to dalo (při značné míře optimismu) považovat. Asi tak o 3 stupně...

Petr
10. únor 2024, 19:21

Vítězí jaderní lobbisté nad logikou. Zaplatíme to všichni.

Emil
10. únor 2024, 20:11

Co konkrétně je nelogického na zjednodušení povolovacích procesů nebo na srovnání přístupu k obnovitelné a jaderné energii a co konkrétně bychom na tom měli platit všichni?

Jaroslav Studnička
10. únor 2024, 21:13

Petře, u vás nikdo vítězství rozumu nad ideologií neočekávaná. Buďte v klidu.

Petr
10. únor 2024, 19:21

Jadernou energii nepotřebujeme. Výstavbu jaderek potřebují Francouzi, aby měli kšeft. O ničem jiném to není.

Tomáš Foldyna
10. únor 2024, 20:44

To říkali někteří už před stavbou Temelínu a snažili se to pohřbít. A tak náhodou se nám už mnoho let ten Temelín orpavdu zatraceně nehodí? Dokonce i kdyby byly další 2 bloky, které se původně plánovaly, nic bychom tím neztratili, spíše naopak.

Ano, řeknete, že teď je jiná situace a technologie dozrály. Nicméně opravdu není jisté, že se nám nové reaktory nebudou opět hodit.

Ale někteří mají rádi bezbřehý optimismus i za cenu případných velkých problémů v budoucnu ...

Ani ty miliardy za JE naši ekonomiku nezabijí a base load se nám bude hodit i když bude k dispozici mnohonásobek OZE a akumulace.

Michael
11. únor 2024, 12:46

Celá produkce Temelína doteď se vyvážela. Kšeft pro ČEZ, pro občany nesmysl. Elektřinu nám to nezlevnilo ani o halíř. Ta se totiž tvoří na burze a tam se žádný Temelín nepozná. Pokud si myslíte něco jiného, zkuste nejdřív vysvětlit, proč jako vysoce přebytkový výrobce elektřiny jsme v Česku měli i tak jedny z nejvyšších cen v minulém roce.

Emil
11. únor 2024, 13:10

Ekvivalent "celé produkce Temelína" se nevyváží už zhruba 10 let. Víte kdo vlastní většinu ČEZu a komu tedy ve výsledku plyne naprostá většina zisku z produkce Temelína? "Překvapivě" jsou to právě ti občané.

Milan Vaněček
11. únor 2024, 15:55

Emil samozřejmě to vysvětlit nemůže, pane Michaeli. A ten vysoký zisk ČEZu, EONu a Innogy je jen kvůli předražené elektřině, ne kvůli úsporám při výrobě díky technickému pokroku.

A je vytažen z kapes těch 99% našich občanů a to zbývající 1 % si zřejmě finančně pomohlo.

Emil
11. únor 2024, 16:40

1) Emil nemůže vysvětlit co konkrétně, Vaněčku? A proč by něco měl vysvětlovat Emil?

2) Jestli si představujete že podnikatelé v rámci stanovených pravidel trhu s elektřinou nebudou podnikat s cílem maximalizovat zisk, tak to ukazuje že jste mentálně ustrnul ještě v dobách socialismu.

Bob
11. únor 2024, 16:58

Můžete mi vysvětlit pane Vaněčku, jak je navázaná cena elektřiny od EONu a Innogy a jiných obchodníků (ČEZ prodej je jen menšinový) na JE?

Prodával snad ČEZ, EON a Innogy a ostatní obchodníci elektřinu Z OZE levněji, než z JE?

A vůbec někde po cestě elektřiny od výrobců ke spotřebitelům je nějaká taková "krabička", (co ji svého času prodávali v Rakousku) co umí oddělit jadernou elektřinu od OZE, nebo jiné elektřiny, abychom ji mohli i cenově rozlišit?

Petr Poruban
12. únor 2024, 20:46

Pan Vaněček je zřejmě nervózní, když vidí, jak měli pravdu ti, kteří predikovali, že bez jádra to nepůjde.

Petr Poruban
12. únor 2024, 20:55

To si opravdu myslíte, že výkon jaderných elektráren se na burze nepočítá?

Zřjmě další, který si nemumí představit, že by ceny elektrické energie mohly být i vyšší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se