Vattenfall bude investovat do svých jaderných reaktorů

Švédský energetický gigant Vattenfall ve středu oznámil svůj plán investovat do modernizace bezpečnostních systémů v jaderné elektrárně Forsmark. Investice mají třem tamějším reaktorům umožnit provoz i po roce 2020. Rozhodnutí následuje po vládním prohlášení z minulého týdne o plánovaném zrušení daně z jaderné energie.

Na daň z instalovaného výkonu, která byla zavedena roce 2000, si Švédské energetické společnosti stěžují už delší dobu. Podle nich totiž zmíněná daň v kombinaci s nízkými cenami elektřiny dělá jaderné elektrárny nerentabilními. O nápravu se provozovatelé elektráren snažili i prostřednictvím soudů.

Rámcová dohoda, která byla zveřejněna švédskou vládou minulý pátek, plánuje daň zrušit v následujících dvou letech. Dohoda zároveň umožňuje stavbu dalších 10 reaktorů, které mají postupně nahradit staré uzavírané reaktory.

Potřeba rozsáhlých úprav

Reaktory v jaderné elektrárně Forsmark a Ringhals už jednou prošly rozsáhlými modernizacemi, které jim měly umožnit provoz až do poloviny čtyřicátých let. V říjnu 2014 ale Švédský úřad pro jadernou bezpečnost prohlásil, že do roku 2020 budou muset všechny provozované reaktory mít „robustní stálé zařízení zahrnující záložní energetické dodávky, záložní čerpací systémy a externí zdroj vody, který je nezávislý na stávajících nouzových chladicích systémech.“ Tento nový požadavek znamená úpravy hluboko v reaktorových budovách a případně i v primárních chladících okruzích.

 „Modernizace bezpečnostních systémů bude realizována paralelně s programem na snížení nákladů a zvýšení efektivity. Cílem obou těchto programů bude zlepšit konkurenceschopnost zdroje. Po této modernizaci budou reaktory schopné generovat elektřinu až do čtyřicátých let“ – Torbjörn Wahlborg, vedoucí výroby ve Vattenfallu a předseda představenstva Forsmark Kraftgrupp AB.

Ačkoliv představenstvo Vattenfallu již o instalaci třech nezávislých chladicích systémů do tří reaktorů ve Forsmarku rozhodlo, konečné rozhodnutí o přistoupení k modernizaci učiní až představenstvo provozovatele jaderné elektrárny Forsmark Kraftgrupp AB.

Instalace nezávislých chladicích systémů ve všech třech reaktorech má dle Vattenfallu trvat několik let a bude naplánována tak, aby neovlivnila výrobu energie.

Zdroj úvodní fotografie: Hans Blomberg, Vattenfall2 odpovědí na Vattenfall bude investovat do svých jaderných reaktorů

 1. Milan Vaněček napsal:

  Jak sem psal v diskusi u dřívějšího článku:
  //oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/svedsko-se-obraci-k-jadru-zrusi-dane-chce-nove-reaktory/
  o vydírání jaderné loby ve Švédsku, tak nakonec bylo úspěšné, Švédsko zvolilo Švýcarskou a ne Německou cestu (to znamená žádné další jaderné reaktory ale ty stávající, po zvýšení bezpečnosti, nechat dosloužit).
  Současně je vidět, že jaderné reaktory 3. generace nejsou bezpečné (selže chlazení=havarie, viz Tree miles island a Fukushima) a že je nutné, cituji
  …..mít „robustní stálé zařízení zahrnující záložní energetické dodávky, záložní čerpací systémy a externí zdroj vody, který je nezávislý na stávajících nouzových chladicích systémech.“ Tento nový požadavek znamená úpravy hluboko v reaktorových budovách a případně i v primárních chladících okruzích.
  Takže úplný přechod na OZE a odstavení jaderných elektráren proběhne ve Švýcarsku a Švédsku mezi lety 2030-40, což je rozumné. Jen země s velmi silnou jadernou loby plánují v Evropě stavbu nových JE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *