Švédsko se v pátek dohodlo na odstranění daní pro jaderné elektrárny, které výrazně ohrožovaly jejich výdělky. Daně podle výrobců tvořily až třetinu provozních nákladů elektráren. Plánem Švédska je i výstavba nových bloků, které mají nahradit současné dosluhující elektrárny. 

Podle prohlášení švédské vlády, které citovala agentura Reuters, severská země plánuje zrušit některé daně pro výrobce elektřiny z jádra. Zrušení daní by mělo proběhnout v průběhu let 2017-2019. Podle švédských výrobců by v případě zachování daní došlo k dalšímu uzavíraní elektráren, což by v důsledku zvyšilo ceny elektřiny.

Současná daň je stanovena na 0.67 EUR cent/kWh (6,7 EUR/MWh) a výrazně ohrožuje ziskovost jaderných elektráren. Daň dosahuje dvojnásobku personálních nákladů a tvoří cca třetinu provozních nákladů (podle společnosti Fortum tvoří daň až 60 % nákladů, více o dani na stránkách world-nuclear.org).

Ringhals Vattenfall
Jaderná elektrárna Ringhals – Vattenfall. Zdroj: Vattenfalll

Daň pro jaderné elektrárny znamenala roční příjem do státního rozpočtu přibližně 500 mil. dolarů (cca 12 mld. Kč). Výpadek příjmů bude nahrazen novou daní pro spotřebitele elektřiny, ze kterých budou vyjmuti největší průmysloví spotřebitelé.

Daň byla mimo jiné v loňském roce zvýšena o dalších 17 %. To na konci loňského roku přispělo k rozhodnutí o předčasném uzavření reaktorů Ringhals 1 a 2. V roce 2015 již byl odstaven blok jaderné elektrárny Oskarshamn 2, který bude následován prvním blokem stejné elektrárny v následujícím roce.

Cena elektřiny v severských zemí přitom v posledních letech výrazně klesá. Nyní se kontrakt na následující rok obchoduje kolem 23 EUR/MWh, na následující den kolem 26 EUR/MWh.

Švédsko má jako náhradu za současné jaderné bloky v plánu postavit hned deset dalších jaderných bloků. Zajímavostí je, že se Švédsko zavázalo k tomu, že do roku 2040 dosáhne 100% podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny.

Švédsko v současné době provozuje 9 jaderných reaktorů o celkovém výkonu téměř 9 GW. Ty se podílí na celkové výrobě elektřiny z celkem 40 %.

//

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *