Německo do konce roku rozhodne o lokalitě pro nový LNG terminál

Německo do konce roku vybere místo pro výstavbu nového terminálu pro dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Tímto vstřícným gestem země chce zlepšit své ekonomické vztahy s USA. Ačkoliv americký prezident Donald Trump opakovaně kritizuje německou podporu projektu Nord Stream 2, rozhodnutí o vybudování nového LNG terminálu dle německého ministra s projektem nesouvisí.

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o novém plánovaném LNG terminálu v Německu. Německo si do konce letošního roku vybere, kde postaví nový LNG terminál jakožto vstřícné gesto vůči USA. EU se bojí, že americký prezident Donald Trump uvalí nové vysoké obchodní tarify na zboží z Evropské unie. Proto se EU v červenci rozhodla, že podpoří import amerických sójových bobů a LNG, aby tím prezidenta Trumpa odradila od možných obchodních tarifů.

Prezident Trump chce, aby americký zkapalněný plyn mohl konkurovat ruskému zemnímu plynu, který do Evropy proudí plynovody. Dále nařknul Německo, že se chová jako zajatec Moskvy vzhledem ke své silné závislosti na ruském plynu a zároveň vyzval Berlín, aby přestal podporovat stavbu nového plynovodu Nord Steam 2.

„Toto rozhodnutí (výstavba nového LNG terminálu v Německu) je gesto vůči našim americkým přátelům. Máme tři hlavní kandidáty a rozhodneme se do konce roku,“ prohlásil německý ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier.

Problematický Nord Stream 2

Ministr Altmaier dále prohlásil, že výstavba nového LNG terminálu nesouvisí s německou podporou plynovodu Nord Stream 2. Během diskuzí v Bruselu mluvili ministr Altmaier a viceprezident Evropské komise Maroš Šefčovič o tranzitu plynu pro Evropu přes Ukrajinu.

Dle kritiků nový plynovod Nord Stream 2 značně sníží lukrativní poplatky za tranzit plynu, ze kterých Ukrajina doteď těží, a navýší plynovou nadvládu ruského Gazpromu v Evropě. Altmaier opakoval německý požadavek k Moskvě, aby po vypršení smlouvy v roce 2019 i nadále posílali značné množství plynu přes Ukrajinu, ale přesná čísla nesdělil. Viceprezident Šefčovič sdělil, že objem tranzitního plynu přes Ukrajinu by měl být tak dostatečný, aby z něho mohla Ukrajina zaplatit údržbu své sítě s plynovody.

Prezident Trump se v úterý sešel v Polsku s tamním prezidentem Andrzejem Dudou. Během setkání prezident Trump slíbil, že Amerika bude exportovat obrovské množství LNG do Polska. Konkrétně řekl, že Amerika dá Polsku dobrou cenu, oni koupí mnoho LNG a bude to úžasné.

Dále na setkání s polským prezidentem opakovaně útočil na projekt Nord Stream 2 a litoval německých občanů, že jejich vláda investuje miliardy do plynu z Ruska.

Autor:16 odpovědí na Německo do konce roku rozhodne o lokalitě pro nový LNG terminál

 1. loudil napsal:

  Odporné vydírání Evropy Američany musí jednou skončit !! Trump hrozí cly na naše zboží a tak poslušně hlásíme zájem o americké sojové boby a LNG. To je politika z předminulého století ! Trump vrací svět do časů císaře France Josefa. Je k smíchu, když svůj obchodní deficit s Čínou za rok 2017 = 365 miliard dolarů / 8 bilionů Kč/ svádí na tzv. :“Nekalé čínské obchodní praktiky“. Chci panu Trumpovi připomenout, že USA měly loni obchodní deficit s 99 !! zeměmi světa !! Tedy prakticky s každým , s kým si dovolily obchodovat. To tedy těchto 99 států uplatňuje vůči USA nějaké nekalé praktiky ?? Celý svět doslova – „ubližuje USA“ ?? Nikoli, USA jsou ti, co si nezaslouženě cpou panděra na úkor zbytku světa, který naopak vyrábí. Budou Američanky a Američané snad šít košile, trenýrky, trička , vyrábět plastové hračky , montovat na tři směny u běžících pásů elektroniku a další blbosti ?? A to vše za – „mrzký peníz“ – občanů : Vietnamu, Bangladéše, Kambodže , Maroka, Filipín, Indonésie apod ?? Tedy budou snad občané USA spokojeni v – „montovnách českého typu“ – s platem kolem 8000 Kč hrubého ?? No, to by museli jít rovnou pod most !

  No a nyní pro všeobecné pobavení deficit USA v obchodu s Vietnamem :

  2000 = 0,5 mld. USD
  2005 = 5 mld.USD
  2007 = 9 mld. USD
  2011 = 13 mld. USD
  2013 = 20 mld. USD
  2015 = 31 mld. USD
  2017 = 38 mld. USD

  P.S. No, Amíci, všichni do podpalubí a pumpovat vodu ! Vaše bárka se totiž potápí !

 2. loudil napsal:

  Dle údajů v odkaze vychází pro Němce zemní plyn o 40 % !! levněji s plynovodem Nord Stream II, než jeho transport přes Ukrajinu či Polsko. Varšava i Kyjev řvou a plivou na Nord Stream II, protože si chtějí bezpracně mastit kapsy za tranzit. Tyto pijavice je nutné rázně umravnit ! Peníze se vydělávají prací , nikoli bezpracným kasírováním cizího bohatsví ! Němci uvažují zcela logicky. Ložiska plynu v Nizozemí, Anglii a Norsku už mají to nejlepší za sebou a Němci nutně potřebují spolehlivé dodávky plynu pro dokončení své nové energetické politiky. Atom a uhlí má nahradit plyn , Gazprom má největší zdroje plynu na světě a ocelové trubky na dně moře „neprokousne“ ani vzteklý Porošenko či Trump ! Takže vše hraje do karet Nord Stream II. Vzteklí psi štěkají, ale karavana Rusko – Německá jede dál. Selský rozum sbírá zese jednou body na úkor různých příživníků, ať už z Varšavy či Kyjeva a nebo Washigtonu.

  http://oenergetice.cz/plyn/bitva-plynovod-nord-stream-2-nemci-rakusane-cesi-jedne-lodi/

 3. frank napsal:

  Paráda v Gazpromu asi nemají radost, špatné zprávy pro jejich předpokládané marže, na druhou stranu Rusové LGN umí taky a tak je klidně možné, že toho využijí, bez ideových příkras, prostě čistě obchodně a jejich hlásným troubám(ŮM) navzdory 😀
  Je vidět, že pan Loudil vůbec netuší, že polovina LGN která připlula v roce 2017 a na jaře roku 2018 do Británie byla z Ruska ( konkrétně z terminálu Jamal) .
  Takže to ze strany Německa ( EU) hodnotím jako velmi chytrý krok , určitě to nebude nijak vázáno na americký plyn, připluje a vyloží ten, kdo bude levnější…

  Ovšem chápu, že kolega předřečník Loudil má přes mávátko trošku zúžené obzory, tak ho prosím omluvte, snaží se , ale je vidět, že ideologický front ho nedostatečně zásobuje realitou 🙂

  • Petr napsal:

   Jsem si nějak nevšiml, že by tam psal proti výstavbě terminálu na LNG v Německu.
   I když v celé EU je takových terminálů jasný přebytek a jedou dohromady sotva na polovinu svých kapacit.

   Hlavní problém plynu je, že se i po všech těch obřích investicích nepodařilo ho nakonec odtrhnout od ropy, a jeho ceny na ni zůstávají navázané, takže se na něm nakonec moc neušetří a nemá cenu na něj třeba předělávat nákladní dopravu.
   Spíš to do budoucna vypadá, že to dopadne jako vždy logicky, a na plyn a soláry předělají skoro vše raději v Arábii, takže pak budou moci zvětšit a prodloužit export a další zisky z ropy.

   • frank napsal:

    cituji reakci entity loudil na článek o terminálu, tedy to, čeho jste nevšiml 🙂

    Odporné vydírání Evropy Američany musí jednou skončit !! Trump hrozí cly na naše zboží a tak poslušně hlásíme zájem o americké sojové boby a LNG

    • loudil napsal:

     Nevím, co na tom není pravda. Trump Evropě vyhrožuje cly a tak Evropa se strachem a poslušně „hlásí zájem“ o americké zboží, třeba ty sojové boby a Němci chtějí mít do 4 let terminál na US LNG. Evropa by se bez US sojových bobů či LNG klidně obešla, ovšem Trump na Evropu tlačí cly, aby dělala ústupky v obchodu a snížila s USA své přebytky. Je to bohapustý tvrdý nátlak. Když to stále nechápete, tak vysvětlení „po lopatě“ speciálně pro vás. Vy denně kupujete chléb a rohlíky u pekaře Franty , vedle je také pekařství pana Josefa. Nemá tak kvalitní ani laciné rohlíky jako Franta a tak ho vynecháváte. Jednou v noci jdete z práce a v parku dostante pecku boxerem do ksichtu od neznémého člověka s kuklou, který vám dá tuto výstrahu : „Budeš nakupovat taky u Josefa, jinak si tě takhle podám každý druhý den !! Rozumíš ??“ Vaše odpověď : Rozumím ! Rozumím ! Od zítřka chodím taky k Josefovi !!“ Na závěr odhalení postav : „Chlap s boxerem a kuklou v nočním parku = Trump“. Přepadený = Evropa.

     P.S. Jinak dovoz LNG z Ruska do Británie vítám. Ale o tom nebyla řeč. Globální oteplování Rusku otevře pro vývoz LNG i Severní mořskou cestu i bez účasti flotily ruských atomových ledoborců. Takže z Jamalu plyn třeba do Korejí, Japonska, Číny už nebude tak velký problém. A to je dobré pro všechny. Rusko se ještě lépe vypořádná s ubohými sankcemi aJapončíci budou mít zase čím topit. Komu čest tomu čest.

     • frank napsal:

      Díky za potvrzení toho, že úplně nesmyslně brojíte proti novému německému terminálu na LNG 🙂
      Zbytek vašeho příspěvku je hospodský blábol, ale chápu věrchuška má své požadavky, inu komu čest tomu čest .
      Ostatně by mě zajímalo jestli víte o tom, že Evropa už léta chrání vlastní výrobu aut či potravin a že ani po Trumpově “ brutálním zvýšení cel“ nebudou celkově americká cla větší než ta evropská, třeba u aut byla evropská cla byla před Trumpem 4x větší než americká a evropská cla na agrární výrobu neumožňují konkurovat ani chudým afričanům či asiatům, natož američanům 🙂 EU cla na dovoz hovězího jsou 69 procent .

      Průměrný celní tarif za všechny výrobky a produkty z USA do EU byl 5,2 procent a průměrný celní tarif v opačném směru byl 3,5 procenta i s výše uvedenými výstřelky 🙂
      Jinými slovy celní politika vůči USA, ale i třeba vůči rozvojovým zemím byla posledních 20 let tvrdší, než celní politika USA proti EU a zbytku světa.

      Tolik realita loudile 🙂

   • Martin Pácalt napsal:

    To je stejná úvaha, jako úvaha o zbytečnosti střešní krytiny kdykoliv neprší.
    A ty terminály vám otevírají celosvětový trh a jak tady bylo již zmíněno, nemusí jít vždy o dovoz z USA, ale i ze Sibiře z oblastí, které nejsou napojeny na trubky.

    • loudil napsal:

     Jak už jsem mnohkrát psal, pro mne je jediné kritérium cena, nikoli politika. Bude-li US LNG lacinější jak : ruský, katarský, iránský, alžírský,…atd. pak nemám žádný problém, ať nám ho Washington vozí. Ovšem vytvářet nějaké tlaky na jeho dovoz v době, kdy je US LNG jednoznačně dražší jak jiné dnešní zdroje je nefér.

     • loudil napsal:

      O : Frank S těmi cly na auta USA vs. Evropa to není od vás zrovna přesná informace. Ano, u osobních aut my dáváme USA clo 10 %, oni nám 2,5 % , tedy my je zatěžujeme čtyřnásobně. To je fakt. Ovšem není to všechno. USA navalují na evropské dodávky a sportovně-užitkové vozy 25 % clo , tedy o 150 % vyšší jak my na jejich osobáky. Nevím přesně jaký je podíl prodejů sporťáků a dodávek vůči klasickým osobákům, ale když vyhlédnu z okna tak každé desáté auto je dodávka. A dodávky bývají silně dražší jak třeba Fabie , takže vyjádřeno v penězích blokují nám USA dovoz dodávek a sporťáků možná v hodnotě 40 % svých osobáků. Takže není to nějak černobílé. My jim 10 % na osobáky, oni nám 25 % na dodávky.

      https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/automobilky-varuji-pred-dopady-noveho-cla-na-dovoz-aut-do-usa/1636903

     • Martin Pácalt napsal:

      Fór je v tom, brát ten dražší plyn jen z např. 10% ( využívat kapacitu terminálů jen na 10%) v době klidu. V době krizí (havárie, válka, embargo) totiž tu potřebnou náhradu nepostavíte přes noc. A rozvazuje vám to ruce v obchodních jednáních s celým světem, v tom není nic protiruského, protičínského, proti arabského. Je to pojistka Evropy proti vrtochům kteréhokoliv blázna (politického vůdce) na světě.

     • Petr napsal:

      Terminály na LNG jsou ovšem velmi drahé, takže je používat drtivou většinu doby na 10% je ekonomicky neudržitelná pitomost.

      Jak jsem psal, už dnes je LNG terminálů v EU tolik, že jedou sotva na 50%, takže jednak jsou rezervy už zcela dostatečné a druhak fakt nemá smysl minimálně několik let stavět v Evropě nahodile nové.
      Německo může dnes jakž takž ekonomicky přidat jen jeden terminál ve směru odkud do teď brali nizozemský plyn.

 4. frank napsal:

  Martin Palcát přesně tak !

  jenže panu Loudilovi, při pohledu z okna na svět venku , jde o něco jiného 🙂

  Na druhou stranu je pěkné, že po zahnojení diskuse alespoň částečně reaguje, jinými slovy začíná se zabývat realitou a nejenom jeho politruckou prácičkou 🙂

  Tak třeba mu brzo dojde, že celková míra cel uvalených EU na USA před Trumpem byla 1,48x vyšší než celková míra cel uvalená USA na EU ….. pomalu informační kapka ke kapce a rozsvítí se mu 🙂

  • Martin Pácalt napsal:

   Franku, pobavil jste mě. Husitu ze mě občas sem tam někdo udělá v telefonu, páč špatně slyší, ale písemně se tím bavím mnohem lépe 😉 .
   Loudilovi radím již dlouho, aby sbalil kurfy a odcestoval (nejlépe čínským vozem či čínským letadlem) do Čínské lidové republiky.

  • Petr napsal:

   Jenže to byla úplně jiná globální situace.
   Donedávna se tak masivně tiskl jen dolar, pak není divu, že USA cla používali globálně nejmíň, a nechali si dovážet fyzické zboží za své papírky od kohokoliv, kdo ho dodal nejlevněji na jejich 1 roční záruční dobu, prostě historicky nejextrémnější konzumní velmoc na svém vrcholu, kdy se 300 miliónů přežranců chlubí svou megaspotřebou na úkor miliard ostatních lidí světa.

   Jenže před pár lety se začalo masivně tisknout i euro a hned na to naskočila i Čína, plus se už rozjel závod o to, kdo bude mít na území pevně kontrolovaném svou armádou definitivní robotické továrny.
   Takže teď se musí ti průmyslově slabší opět vrátit k celní politice, jinak nemají proti výrobně nejsilnějším což je dnes hlavně Čína do budoucna jako velmoc žádnou šanci.

   • loudil napsal:

    Souhlasím plně !! Nevím zda se pánové frank a Pácalt někdy podívají do světových makroekonomických tabulek, asi nikoli. Čína je už 4 roky největší světovou ekonomikou v HDP dle parity kupní síly, v nominálním vyjádření zatím druhá. V Číně pracuje přes 200 nejvýkonnějších superpočítačů světa v USA kolem 100. V Číně se prodá nejvíc průmyslových robotů na světě , staví tam 15 atomových reaktorů v USA jen 2, v Číně vyrábí i prodávají nejvíc elektroaut na světě, Čína provozuje 60 % !! světové délky vysokorychlostní železnice, má nejvyšší kapacitu solárních a větrných elektráren, běžně tam staví mrakodrapy o výšce 500 ,600 metrů, do tří let začne stavět svou mezinárodní vesmírnou stanici , v roce 2016 byl jejich vesmírný nosič CZ- 5 nejsilnější raketou světa v nosnosti na geostacionární dráhu, nyní byl zahájen vývoj čínské superrakety CZ- 9 o nosnosti 140 tun na nízkou dráhu a 50 tun na Měsíc. První start 2028 = za 10 let. Atd, atd, atd. Čína dnes staví tak intenzivně, že ve stavebnictví spotřebuje 60 % !! světové výroby cementu a 45 % svěové výroby oceli. Pokrok této civilizace je tak obrovský, že hravě strká do kapsy starý Egypt, Mezpotámii i Řím dohromady. Žijeme ve velké době. Střídní USA Čínou probíhá rychle.

    P.S. Nedávno jsem mluvil s kamarádem, který se vrátil ze Šanghaje a Pekingu. Co mi řekl ?? Jsou už před námi ! Možná o 20 let.

    https://www.youtube.com/watch?v=vUQiAu-hPT0

    https://www.youtube.com/watch?v=xGKPgEBip1s

    https://www.youtube.com/watch?v=b-4ALvVO6SA

    https://www.youtube.com/watch?v=_IjEuet0OH8

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *