Domů
Německo
Obnovitelné zdroje historicky poprvé porazily rekordní výrobou německé uhlí
Obnovitelné zdroje energie
Obnovitelné zdroje energie. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/99206485@N02/12648929455

Obnovitelné zdroje historicky poprvé porazily rekordní výrobou německé uhlí

Obnovitelné zdroje v první polovině roku 2018 v Německu vyrobily více elektřiny než uhelné elektrárny. Toto je poprvé, kdy obnovitelné zdroje uhlí předčily v dlouhodobějším horizontu. I přes tyto pokroky se ale země stále potýká s problémem snižování emisí. Informoval o tom portál Euractiv.

Podle dat zveřejněných Spolkovým svazem energetiky a vodohospodářství (BDEW) v období od ledna do června 2018 měly uhelné elektrárny podíl 35,1 % na výrobě elektřině v Německu. Větrné, solární, vodní a bioplynové elektrárny se pak na výrobě elektřiny podílely 36,3 %. Pro srovnání, v první polovině roku 2017 elektrárny na obnovitelné zdroje vyrobily 32,5 % elektřiny a uhelné 38,5 %.

Výroba elektřiny v prvním pololetí let 2017 (nalevo) a 2018 (napravo) z různých zdrojů v Německu. Zdroj: BDEW

Nižší podíl uhlí byl způsobem především poklesem výroby elektřiny z černého uhlí. Využívání hnědého uhlí mezi roky 2017 a 2018 zůstalo na stejné úrovni.

Emise stále zůstávají problémem

I přes několik dílčích úspěchů se Německo stále potýká s významným problémem. Emise i přes rostoucí podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu země neklesají dostatečně rychle. Cílem Německa je snížit emise do roku 2020 o 40 % oproti roku 1990. V roce 2016 ovšem byly emise sníženy pouze o 27,3 %.

Snahy „zazelenit“ sektor dopravy doposud nebyly příliš úspěšné. Zároveň má na elektroenergetický sektor znatelné dopady rozhodnutí ukončit provoz jaderných elektráren do roku 2022. Uhelné elektrárny v zemi i napříč zelené politice zůstávají v provozu. Nedávná studie britské nevládní organizace Sandbag ukázala, že 7 německých elektráren na hnědé uhlí je v top 10 CO2 znečišťovatelů v Evropě.

V reakci na tyto skutečnosti v červnu tohoto roku německá vláda vytvořila zvláštní komisi, jejímž cílem bude přijít s plánem uzavření uhelných elektráren v zemi.

Změna přístupu Německa?

Během současného projednávání novelizace evropské legislativy v oblasti čisté energetiky vystupovala nová německá vláda spíše konzervativně a jako překážka progresivnějším členským státům. Nový ministr energetiky Peter Altmaier odmítal vyšší cíl podílu obnovitelných zdrojů v energetických mixech než 32 % do roku 2030.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Josef
13. červenec 2018, 23:42

To je sice hezké jenže OZE nenahrazují uhlí ropu nebo plyn - oni nahrazují jádro. Z logiky věci by Němci nejdříve měli nahrazovat ropu a plyn protože jí dovážení - 2/3 domácností topí plynem a 1/3 olejem. Takže OZE by se měli prosazovat ve formě tepelných čerpadel. Tím by se výrazně snížila závislost Němců na dovozech. Teprve po tomto kroku by Německo mělo přejít k nahrazení uhelných zdrojů jádro by se mělo naopak rozvíjet. Současný systém jen jen plněním zelené ideologie podíl OZE na konečné spotřebě je v Německu podobný jako u nás a emise CO2 jsou na obyvatele také podobné jen el. energie je více než dvojnásobně drahá...

Carlos
14. červenec 2018, 11:52

A máme nějaká další data k těm emisím po sektorech? Napadá mne že jestli používání ropných paliv ve vytápění nezvedá právě emise celé ekonomice, stejně tak vyšší doprava atd. Je otázka proč se OZE v větší míře neprosazují právě ve formě tepelných čerpadel. Nekolují náhodou o nich nějaké mýty?

Vinkler
16. červenec 2018, 07:14

Obecná účinnost výroby EE včetně rozvodu je tak 45%. Tepelné čerpadlo má v zimě taky tak 220%, Tj. teplo získané v zimě z tepelného čerpadla je zhruba stejné jako při spálení plynu v kondenzačním kotlíku. Je na místním zhodnocení, zda je vhodnější posilovat Plyn, nebo přívod EE. Taky záleží na pokroucení dotacemi na čerpadlo či kotel.

Milan Vaněček
16. červenec 2018, 11:29

Obecně si myslím že nejlepší řešení je zateplování (především u paneláků) a kogenerace elektřina plus teplo.

Martin Pácalt
16. červenec 2018, 12:41

Těch front, kde se dají po malých kouscích postupně nasčítat hospodářsky zajímavé úspory je daleko více. Zateplený panelový dům je asi nejsnažší příklad. Secesní vilka už kontaktně zateplit nejde, aniž bychom popřeli její původní architekturu, ale instalovat ZZT nebo zateplit keramzitem klenby nad sklepem, dvojskla do vnějších okenních křídel a těsnění a nebo zaizolovat strop pod půdou již lze bez újmy.

Martin Pácalt
16. červenec 2018, 12:44

Tepelné čerpadlo země/voda , které má jako topné médium dobře provodněný terén, může mít topný faktor i 5, takže i účinnost půjde nad 220% . Spíš jde o to, že tu elektřinu si vyrobíme sami, kdežto zemní plyn bude ještě 20 let dovozový.

Martin Hájek
16. červenec 2018, 18:34

Ona také ta účinnost výroby elektřiny včetně ztrát v rozvodu nebude 45 % ani náhodou. Také je třeba vzít v úvahu, že na dobře provodněném terénu bydlí poměrně málo lidí, neb se tam dost blbě staví :-). Reálně se používají TČ vzduch voda se sezónním faktorem včetně bivalence zhruba polovičním.

Vláďa
14. červenec 2018, 10:36

Až OZE nahradí výrobu z problematických zdrojů po celých 24 hod je možné hovořit o výrazné změně energetiky.

Milan Vaněček
14. červenec 2018, 12:55

A to bude v EU do roku 2050. Energetická transformace obvykle trvá cca 60 let, v EU to bude trochu rychlejší.

Pavel
14. červenec 2018, 21:10

Zkus kafe bez lógru, vaněčku. Věštění ti fakt nejde.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se