Německý spolkový ministr energetiky Peter Altmaier již dříve prohlásil, že Německo stojí před dvojí výzvou – snížením výroby uhelných elektráren do roku 2030 na polovinu a zároveň odstavením zbylých jaderných elektráren na konci roku 2022. Nyní dodává, že odstavení jaderných elektráren může vyžadovat pauzu „na zamyšlenou“. Kriticky se postavil i k výzvám některých členských států EU na navýšení cíle podílu OZE výrazně nad 30 %.

Altmaier tak vyjádřil své obavy o zajištění bezpečnosti dodávek po odstavení 10 GW instalovaného výkonu jaderných elektráren v letech 2019-2022. Instalovaný výkon uhelných elektráren má být kvůli klimatickým cílům navíc do roku 2030 snížen na 25 GW, potvrdil Altmaier na kongresu v Berlíně.

„Ale možná budeme muset po odstavení posledních jaderných elektráren v odstavování uhelných elektráren zavést pauzu na zamyšlenou,“ uvedl Altmaier. Pravděpodobně bude nutné zhruba půl roku sledovat vliv na soustavu, dodává ministr.

Odstavování jaderných elektráren - Německo
Nejzazší termíny odstavování jednotlivých jaderných bloků v Německu. Zdroj: energy transition

Stanovit způsob odstavování uhelných elektráren má uhelná komise, která byla jmenována v minulém týdnu. Plán má komise představit do konce letošního roku, mimo to má zároveň navrhnout nové ekonomické perspektivy pro německé uhelné regiony.

Altmaier kritizuje příliš vysoké cíle EU v podílu OZE

Altmaier zkritizoval přílišné ambice Evropy ve zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie (OZE). Podle něj by EU měla přistoupit na „kompromis, který nám zabraní ve stanovení nedosažitelného cíle“ na evropské úrovni. Odmítl tak výzvy skupiny dalších zemí EU, aby do roku 2030 byl podíl obnovitelných zdrojů energie na hrubé konečné spotřebě navýšen na 33-35%. Výsledný sjednaný cíl 32 % se tak zdá jako maximální možný, Německo totiž deklarovalo, že vyšší cíl nepodpoří.

Altmaier dodal, že Německo investovalo do OZE pravděpodobně více než kterákoliv země EU a zatěžuje tak své daňové poplatníky 25 miliardami euro ročně . Přitom má podíl 15 % OZE na hrubé konečné spotřebě energie. Cíle nad 30 % podílu OZE tak znamenají více než zdvojnásobení této hodnoty za 10 let.

„Občané v celé Evropě ztrácejí víru v politiku. Když vidí, že stanovujeme velmi ambiciózní cíle, a o pár let později je odkládáme,“ uvedl Altmaier.

Ministr dodal, že nevidí příliš prostoru pro dosažení tohoto cíle jak z hlediska technického, tak z hlediska možností, kde podíl OZE výrazně navyšovat. Uvedl, že Německo si stanovilo cíl jednoho milionu elektromobilů na svých silnicích do roku 2020, který nesplní. Navíc by i při dosažení tohoto cíle země neměla dostatek elektřiny z obnovitelných zdrojů pro jejich provoz.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *