Ve středu byla oficiálně jmenována německá „uhelná komise“. Jedním z úkolů komise je připravit do konce roku plán odklonu Spolkové republiky od uhlí. Od komise se také očekává, že navrhne nové ekonomické perspektivy pro německé uhelné regiony.

V regionech s nejvíce rozvinutým uhelným průmyslem je odklonem od uhlí ohroženo na 20 000 pracovních míst. „Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost“, jak zní její oficiální název, má již koncem října představit doporučení, jak nejlépe transformovat regiony závislé na těžbě hnědého uhlí. Do roku 2021 pak plánuje německá vláda investovat do této transformace 1,5 miliardy eur (38,5 ml. Kč).

Oproti původním očekáváním došlo při ustavování komise ke zdržení, které bylo způsobeno neshodami vládní koalice na finální podobě komise a jejím složení. Do čtyřčlenného vedení komise byli nakonec jmenováni bývalí vrcholní představitele Braniborska (Matthias Platzeck/SPD) a Saska (Stanislaw Tillich/CDU). Tyto spolkové země patří právě mezi ty, kterých se německý odklon od uhlí dotkne nejvíce.

Zbývající dva členové vedení komise jsou ekonomka Barbara Praetorius, která dříve působila ve vedoucích pozicích německého think-tanku Agora Energiewende a Ronald Pofalla (CDU), mj. šéf úřadu kancléřky v letech 2009 – 2013.

V komisi se čeká souboj o tempo odklonu od uhlí

Celkem bude mít komise 31 členů. Hlasovací právo však bude mít pouze 28 členů, jelikož jsou její součástí také 3 koaliční poslanci bez hlasovacích pravomocí. Podle serveru Platts je 10 členů nově vzniklé komise považováno za odpůrce uhlí, od kterých se očekává snaha o prosazování rychlého odklonu Německa od uhlí.

Naopak uhelný průmysl bude mít své zastoupení v komisi například prostřednictvím vedoucího Spolkového svazu energetiky a vodohospodářství (BDEW) Stefana Kapferera. Uhlí nalezne zastání také v Michaelu Vassiliadisovi, jenž je šéfem Německého průmyslového odborového svazu chemie, energetiky a hornictví.  Podrobnosti k tomu, odkud pocházejí jednotliví členové, je možné nalézt zde.

Způsob a tempo odklonu Německa od uhlí bude zajímat také české byznysmeny. Jak EPH Daniela Křetínského, který již vlastní německá uhelná aktiva, tak Seven Pavla Tykače zkoumají možnosti uhelných akvizic v Německu. Výstupy německé uhelné komise tak ovlivní i jejich investiční rozhodování.

Zdroj úvodní fotografie: RWE

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *