Domů
Německo
Sabotáž německého plynovodu způsobila milionové škody
Arrival LNG Ship Brunsbüttel 2023
LNG-Tanker „ISH“ liegt neben der Floating Storage and Regasification Unit (FSRU) „Hoegh Gannet“ im Brunsbütteler Elbehafen
Zdroj: RWE

Sabotáž německého plynovodu způsobila milionové škody

Údajná sabotáž důležitého plynovodu, který je v současné době ve výstavbě v německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko, by mohla vést ke škodě přesahující milion eur, informuje německý deník Der Spiegel. Plynovod se buduje za účelem propojení terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v pobřežním městě Brunsbüttel s regionální plynovodní sítí.

Nový plynovod umožní plně využít kapacitu terminálu, který je s omezenou kapacitou v provozu od začátku roku 2023. Koncem loňského roku neznámí pachatelé navrtali do plynovodu nejméně na osmi místech díry. Německo považuje plynovod za kritickou součást své energetické infrastruktury a Německo zahájilo vyšetřování pro podezření z protiústavní sabotáže.

Podle předběžných odhadů způsobila sabotáž škodu ve výši nejméně 1,6 milionu eur. Podle vyšetřování Státního kriminálního úřadu Šlesvicka-Holštýnska pachatel nebo pachatelé zřejmě použili profesionální vybavení včetně specializovaných vrtáků malého kalibru.

Otvory byly zvenčí sotva viditelné, protože plastový povlak pokrývající potrubí se po vyvrtání opět smrštil, takže je bylo těžké odhalit. Teprve použití elektronického skenování umožnilo poškození odhalit.

Ačkoli se zdá, že důkazy vylučují cokoli jiného než sabotáž, ten, kdo byl za ni zodpovědný, nezanechal žádné stopy po potenciálně nebezpečném poškození 50 km dlouhého potrubí.

Podle časopisu Der Spiegel se nejednalo o první případ sabotáže. V srpnu byly vážně poškozeny stavební stroje v Brunsbüttelu.

Ačkoli se žádný z těchto činů neukázal jako životu nebezpečný, poukazují tyto činy na zranitelnosti kritické infrastruktury. Někteří poukazují na to, že možnost zapojení ruských pachatelů je stejně pravděpodobná jako zapojení domácích skupin, které se staví proti rozšiřování této důležité infrastruktury.

Kritika plynovodu

Nevládní organizace, výzkumní pracovníci a skupiny obyvatel německých pobřežních měst kritizovali vládu za prosazování "masivně předimenzované" dovozní kapacity pro LNG, k níž plynovod přispěje, s odkazem na očekávaný pokles poptávky po plynu a značné kapacity v sousedních zemích, které jsou dostupné pro domácí trh. Spiegel uvádí, že poškozený plynovod byl kontroverzní a stal se terčem několika pokusů o jeho poškození.

Kritická energetická infrastruktura se v minulosti opakovaně stala terčem sabotáží. Příkladem je plynovod Nord Stream, kde několik podvodních výbuchů zničilo jeho velkou část v září 2022. Švédské úřady později potvrdily, že šlo o sabotáž, nicméně stále není jasné, kdo je za ni zodpovědný.

V říjnu loňského roku byl zřejmě sabotován také plynovod spojující Finsko a Estonsko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se