Domů
Plynárenství
Přes LNG terminály v Německu přitekly do Evropy již dvě miliardy kubíků plynu
Plovoucí LNG terminál Neptune
Zdroj: ​​Höegh LNG

Přes LNG terminály v Německu přitekly do Evropy již dvě miliardy kubíků plynu

Dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) jsou pro Evropu v posledním roce klíčové, jelikož jsou primární náhradou za výpadek dodávek ruského plynu, který v minulosti tekl do Evropy skrz plynovody v mnohem větším objemu. K navýšení importní kapacity v posledních měsících přispěly i nové plovoucí terminály u pobřeží Německa, přes které do tamní soustavy protekly již více než dvě miliardy metrů krychlových plynu. Ve srovnání s výpadkem dodávek přes plynovody Nord Stream 1, který v minulosti přiváděl ruský plyn do Německa, se však stále jedná o relativně nízký objem.

V Německu od loňského prosince zahájily provoz již tři plovoucí terminály na dovoz zkapalněného zemního plynu (FSRU), které zemi pomáhají nahradit výpadek dodávek zemního plynu z Ruska. Německo bylo do uzavření plynovodu Nord Stream 1 vůbec největším dovozcem zemního plynu z Ruska, přičemž takto zásadní výpadek dodávek představoval pro zemi, ale i celou Evropu, zásadní výzvu. Kromě Německa navyšovaly kapacitu pro dovoz LNG i další evropské země, což spolu s naplněnými zásobníky a relativně teplým počasím pomohlo Evropě přečkat uplynulou zimu bez sebevětších problémů.

Vůbec první plovoucí LNG terminál v německých vodách zahájil provoz v průběhu loňského prosince u města Wilhelmshaven. Tento terminál provozuje společnost Uniper na základě požadavku ze strany německé vlády. V průběhu letošního roku poté v Německu zahájily provoz další dva LNG terminály, Lubmin a Brunsbuttel. Takto rychlý rozvoj importní kapacity pro LNG v Německu podle serveru S&P Global podpořila i úprava tamní legislativy, která zkrátila povolovací procesy pro tato zařízení.

Podle dat shromážděných S&P Global Commodity Insights přesáhl celkový objem plynu, který Německo dovezlo skrz nové terminály, k začátku května 2 miliardy metrů krychlových. Od začátku měsíce terminály podle S&P Global posílají do soustavy v průměru 20 milionů kubíků plynu denně, což by na roční bázi odpovídalo zhruba 7,3 miliardám kubíků. Pro srovnání, německá spotřeba zemního plynu loni dosáhla zhruba 80 miliard kubíků.

Dodávky plynu z německých LNG terminálů Dodávky plynu z německých LNG terminálů. Zdroj: S&P Global

Celková nominální dovozní kapacita současných LNG terminálů v Německu dosahuje 14 miliard kubíků ročně, v průběhu letošního roku by však měly zahájit provoz další. Do prosince plánuje společnost Deutsche ReGas rozšířit roční kapacitu terminálu Lubmin pomocí druhého plovoucího terminálu na celkem 13,5 miliard kubíků plynu, podobně by v příštím roce měla vzrůst kapacita plovoucího terminálu Brunsbuttel na 7,5 miliard kubíků poté, co bude dobudován nový plnovod. Do konce letošního roku by také měl být zprovozněn plovoucí terminál Stade.

Za předpokladu, že budou všechny tyto plány dokončeny včas, měla by roční dovozní kapacita pro LNG v Německu do příštího léta dosáhnout celkem 36 miliard metrů krychlových. Další nárůst by mohlo přinést zprovoznění dalšího terminálu u města Lubmin, v tomto případě společností RWE, nicméně realizace tohoto projektu je podle S&P Global prozatím nejistá.

Vývoj kapacity německých LNG terminálů Vývoj kapacity německých LNG terminálů. Zdroj: S&P Global

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Lukáš
11. květen 2023, 19:30

Aktuálne Nemecko vyciciava od susedov 11 GW, to je pekný úspech občasných zdrojov energie a emisná stopa podobná Rusku.

hlpb
12. květen 2023, 08:27

Podíl dle zdrojů vyrobené energie v Německu v roce 2023 k 11.5.2023:

1. OZE = 55% (v květenu OZE dokonce dosahuje rekordních 65%)

2. fosil = 41%

3. JE = 4%

Ivan
12. květen 2023, 12:18

ten podíl je v každém okamžiku, nebo jak všechno u OZE je to průměr za určité období?

hlpb
12. květen 2023, 13:08

Je to celkový podíl za 131 dnů roku 2023. Tento podíl znamená jediné, OZE jsou v roce 2023 v Německu jednoznačně největším zdrojem. Je potřeba pochopit základní věc, OZE budou na celém světě hlavním zdrojem výroby EE a všechny ostatní zdroje = fosilní, H2 a JE budou jen výplňovky v okamžicích, kdy nebude dostatečná výroba z OZE zdrojů. Ještě v roce 2018 tvořily výplňovky (JE, fosil) = 60%, letos už jen 45%. Hezky to vidíme ve Francii, kde se kvůli výrobě z FVE každý den v poledních hodinách omezuje výroba jaderných elektráren. A tento trend s rostoucím počtem FVE bude narůstat.

richie
12. květen 2023, 16:40

tieto cisla znamenaju jedine - dalsi narast ceny EE

Vzhladom na nezmyselne ciele budu mat v OZE (VTE a FVE) viac ako 6-nasobok potrebneho vykonu (uz teraz maju takmer 2-nasobok) - v case priaznivom pre vyrobu budu vacsinu zdrojov vypinat, ale platit im ako keby vyrabali - teda zaplatia mozno 6nasobok "lacnej" OZE EE a v case nepriaznivom budu musiet zapnut zalozne fosilne zdroje, ktorych prevadzkyschopnost bude potrebnbe platit celorocne ..

a ked do toho este zakomponuju vodik, tak tam pridu dalsie nasobky ceny

myslim, ze na sucasne ceny EE este budu smutne spominat zo slzou v oku ..

pruser je, ze vzhladom na velkost ich ekonomiky to zasiahne aj nas, bez ohladu ako sa rozhodneme ..

Emil
12. květen 2023, 19:55

Tak to by mě zajímalo z čeho to "hezky vidíte ve Francii, kde se kvůli výrobě z FVE každý den v poledních hodinách omezuje výroba jaderných elektráren". Podle dat od Fraunhoferů je nejnižší průměrný výkon za letošní duben mezi 15.-16. hodinou (33339 MW) a druhý nejnižší mezi 16.-17. hodinou (33468 MW).

hlpb
12. květen 2023, 21:18

Emile, otevři si Energostat, tam vyber elektřinu, typ dat, výroba elektřiny, pak vyber Francii, pak si vyber třeba dnešní den tj. 12.5. a zjistíš, že v 7:00 JE vyráběly 35,8 GW, od 8:00 hodin začalo omezování výroby JE ve 12:00 se omezila výroba na 34,6 GW toto snížení vydrželo do 16:00 od té doby výroba z JE opět narůstá. Tento cyklus se opakuje každý den o víkendech je o něco vyšší větší. S narůstající výrobou FVE bude tento trend růst.

hlpb
12. květen 2023, 21:37

richie, chápu, že pro tebe je cena EE to nejdůležitější kritérium, ale pro EU je nejdůležitější odklon od fosilních paliv u většiny států EU navíc i jádra. Cena není to rozhodující, navíc do roku 2040 si bude drtivá většina lidí a firem část EE vyrábět sami = například Ital, Španěl, Řek, Portugalec vzhledem k poloze si budou 90% EE vyrábět sami, my na tom bude o hůř cca 60-70%.

Lukáš
12. květen 2023, 14:34

Presne túto trápnu tabuľku som čakal :D ide o daný moment a deň. Takže keď nebudú mať elektrinu susedia a bude situácia ako včera tak ma Nemecko problém a isto sa nakŕmia vašou tabuľkou :D

richie
12. květen 2023, 16:43

to je tak, ked financny riaditel blaha dava cisla, pri ktorych absolutne nechape suvislosti a co sa za tym skutocne skryva..

Emil
12. květen 2023, 17:02

Finanční ředitel který neumí procenta? Nemyslím si...

hlpb
12. květen 2023, 21:28

Lukáši, evropský energetický trh je navzájem propojený, možná jsi to jen ještě nepochopil, ale toto není soutěž o stoprocentní soběstačnost všech států ve výrobě EE v každém okamžiku, naopak. Po roce 2030 bude ĆR podle všech odborníků výrazně deficitní, ale neboj, stejně jako ropu, zemní plyn, ovoce, zeleninu, atd. atd. budeme dovážet EE od sousedů. Bohužel máme v EU úplně nejhorší podmínky pro OZE, na kterých bude stát energetika nejen EU. Dokonce po roce 2030 budeme dovozcem z přebytkového Rakouska. Rakousko díky rychlému rozvoji FVE snižuje svůj import EE.

Michal K.
12. květen 2023, 07:34

ze to ma emisnu stopu ako uhlie nikto neriesi. Ved co tam po klime. Este to oznacime ako udrzatelny zdroj

Zdeves Pavel
12. květen 2023, 21:58

NS 1a2 měly roční kapacitu 55 mld každý. A za hubičku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se